Je tento nadpis dosť originálny?

V dnešnej dobe je originalita veľmi dôležitou súčasťou nášho života. Originalita, ale bola cenená aj v minulosti. Už starí Rimania si ctili originálnych ľudí. Slovo originalita pochádza z latinského slova origo, čo znamená pôvod/pôvodný (či?). Ale odkiaľ skutočne pochádzajú naše myšlienky? A prečo zatiaľ tento článok vyzerá akoby ho napísal nejaký tuctový neoriginálny školák na hodine slohu? A čo s tým má spoločné Postrach Denis, mimozemšťania a Tolkien?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S bratom sa radi pozeráme na jeden dokumentárny seriál. Vyrába ho stanica History channel (ktorá s históriou nemá veľa dočinenia) a volá sa Ancient aliens. Je to niečo úžasné. Ale nepozeráme to preto, že by to bolo plné zaujímavých informácií, ktoré by mohli tvoriť nový a lepší pohľad na svet. Ancient aliens je jednoducho ohromná sranda.

Celý seriál je založený na myšlienke archeoastronautov. V skratke, v minulosti na Zem prišli mimozemšťania, naučili robiť ľudí všetko a následne odišli (vracajú sa len vtipkári a inštalátori análnych sond). Podľa „vedcov", ktorí v tejto šaškárni vystupujú, ľudia nikdy neurobili žiadnu tvorivú vec. Každý vynález nám mimozemšťania dali, každú budovu/monument postavili pomocou pokročilej mimozemskej technológie. A ani báje, legendy, povesti, mýty a náboženstvá sme si nevymysleli. Všetky sú pravdivé a všetky sú dôkazmi mimozemšťanov. Ale najvtipnejšie sú argumenty typu: „V indických povestiach existuje boh, ktorí má navádzané šípy. To je v podstate technológia teplom navádzaných rakiet. Ale v tej dobe si bežný človek nemohol teplom navádzané rakety predstaviť. Musela to byť mimozemská technológia." Ale predstaviť si navádzaný šíp je celkom jednoduché. Hlavne po nevydarenom love. A ak niekoho môj výplod o hlúposti Ancient alienov nepresvedčil tu je chlapík, ktorý tento seriál kritizuje pomocou zaujímavej veci zvanej veda. Ale najhoršie je, že myšlienka pradávnych emzákov zničila Indianu Jonesa (a ešte tá chladnička).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príklad tvorivého procesu tvorcov dokumentu.

Ľudia ale v skutočnosti tvoriví sú. Ale trochu inak ako si to predstavujeme. Ľudia si predstavujú osamoteného génia, jediného a jedinečného, ktorý niečo vymyslel procesom „všetko od podlahy". Ako keď sa Edisonovi raz rozsvietilo v hlave a vymyslel žiarovku (#lamePuns). Lenže v skutočnosti Edison žiarovku nevymyslel, napriek tomu si ho všetci (okrem priaznivcov Teslu) pamätáme ako hrdinu. Prečo? Lebo Edison zobral vec, ktorá už existovala a spravil ju použiteľnou v čase, keď po nej bol dopyt. A tak funguje tvorivá činnosť. A je jedno či je to umenie alebo veda. Všetko je remix. Film vznikne pospájaním scén zo starých filmov (viď. Tarantino) alebo starých vtipov (Troška). A všetci vieme, že jazz vznikol spojením belošskej a černošskej hudby v Amerike. A z jazzu vyšlo blues a rock and roll a rhytm and blues a rock a punk a metal a funky a hip-hop a rap a... No a vďaka obmedzenej dobe patentov a copyrightov môže byť vychádzanie z minulých myšlienok aj legálne (ak niekto nelobuje za predlžovanie tejto doby takmer donekonečna, ehm, Disney).

SkryťVypnúť reklamu

Tvoriví ľudia často trpia tzv. Cimrmanovým syndrómom (aspoň ja to tak volám). Rovnaké alebo veľmi podobné veci prichádzajú na svet v rovnakom čase nezávisle na sebe. Bleskozvod vymyslel Prokop Diviš aj Ben Franklin (a napriek úcte k bratom Čechom treba povedať, že Franklin bol viac cool). Leibniz objavil integrovanie a derivovanie, spôsob matematiky tak dôležitý, že by bez neho neexistovala celá klasická fyzika. A v tom čase si už veselo derivoval aj Newton. A k tomu vytvoril celú klasickú fyziku (a to nemal ani 26 rokov). A platí to aj v popkultúre. Komiks s menom Postrach Denis vznikol nezávisle v USA a vo Veľkej Británii a obe verzie vyšli v ten istý deň (a iné príklady v tomto podcaste).

SkryťVypnúť reklamu

Aj ja som chcel mať originálnu myšlienku. Ale keďže hudbe nerozumiem, matematiku neovládam a niečo vynájsť chce snahu a námahu, rozhodol som sa vymyslieť teóriu (čítaj hypotézu). A rozhodol som sa spojiť veci, ktoré existujú a poznám ich. Mám rád sci-fi aj fantasy. Sci-fi je o technike (a niekedy aj nie) a fantasy o mágii (a niekedy aj nie). A jeden múdry človek raz povedal, že každá dostatočne rozvinutá technológia je na nerozoznanie od mágie. A doplo mi to. Pán prsteňov, Hobit, Silmarillion... jednoducho celá Stredozem bola v minulosti navštívená mimozemšťanmi. Celý Tolkienov príbeh začína príchodom Valarov (stredozemskí bohovia) a Mayarov (poskokovia Valarov, patril medzi nich aj mladý Saruman). Ako vieme z Ancient Aliens, všetci bohovia sú mimozemšťania a teda všetko fantasy je sci-fi. Valari robili genetické experimenty a vytvorili nimi rôzne druhy inteligentného života: elfov, ľudí a hobitov. Aulë, božský kováč Stredozeme si postavil robotov-trpaslíkov (dôkazom toho je, že v Stredozemi NIE sú trpasličie ženy, trpaslíci si svoje deti stavajú ako vo filme Roboti). V jeden zvlášť plodný deň spojili Valari genetické inžinierstvo s pyromanstvom a vytvorili drakov.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhá časť Tolkienovho diela sa zaoberá prsteňmi. Ani sám Gandalf ale nevie, že prstene sú tvorené zo špeciálne naprogramovaných nanobotov, preto sa môžu prstene rozpínať či sťahovať. Sauron túto technológiu získal a vytvoril Prsteň. Tieto nanoboty, ktoré sa dokážu rozmnožovať, pomohli vybudovať Sauronovu ríšu. Nanoboty Prsteňa sú na kvantovej úrovni spojené s genetickou informáciou Saurona, ale aj medzi sebou, preto zničenie Prsteňa zničí aj všetko, čo bolo nanobotmi vybudované a zároveň Saurona. Samozrejme tieto nanoboty majú vplyv na Bilba, Froda aj Glocha (slovenský preklad FTW). Genetickú informáciu Saurona totiž prenášali aj na hobitov, čo menilo nielen ich osobnosť. Taktiež netreba opomenúť schopnosť nanobotov Prsteňa harmonizovať elektromagnetické vibrácie a následne otočiť ich polaritu, čím zabezpečia neviditeľnosť nositeľa (takéto vysvetlenia do sci-fi patria). Posledným dôkazom sú lode v Sivých prístavoch, ktoré podľa Tolkiena idú po mori priamo, nie zakrivene (bolo to myslím v nejakej poznámke k dodatku k jednej z kníh). Čo je pravda. Lode zo Sivých prístavov idú priamo, kolmo na povrch zakrivenej planéty, čím sa dostanú do vesmírneho priestoru a následne na domovskú planétu Valarov.

Uznávam, idea je to dosť hlúpa. Veď som si aj myslel, že svojou hlúposťou bude originálna. Ale viem, že kolektívne vedomie Internetu netreba podceňovať, hlavne keď ide o hlúpe nápady. A tak som sa vydal na hľadanie. Prvé na rade bolo fanfiction.net. Fanfiction je taká mierne šedivá časť Internetu. Sú to v podstate príbehy založené na príbehoch už existujúcich, popularite sa tešia hlavne Star Trek, Harry Potter, Twilight (pornografická trilógia 50 shades bola pôvodne fanfiction Twilightu), ale aj Pán prsteňov. Zverejňovať takéto príbehy je v podstate ilegálne (ďakujeme zákon o vlastníckych právach), aj keď tu nevzniká žiaden profit pre jednotlivých autorov. Ale na Intenete sa niektoré veci môžu aj keď sa nemôžu. A čo sa teda stane keď ľuďom dáte možnosť tvoriť a zdieľať (je už toto slovo kromulentné?) vlastné príbehy z najpopulárnejších vymyslených vesmírov, či dokonca prienikov medzi nimi (napr. Batman môže stretnúť Spidermana, Červená čiapočka sa porozpráva s tým divným týpkom z Twilightu)? Samozrejme vznikne množstvo znepokojujúcej erotiky. Ale nevznikne ani jeden príbeh o Pánovi prsteňov založený na mimozemšťanoch (aj keď existuje príbeh Aliens vs. Elves, ten je ale založený na votrelcoch z Votrelca).

A keď už som si myslel, že môj nápad originálny je, prišiel útok zo strany, z ktorej by som ho nečakal. Od šialených ufológov so slabosťou pre blbé konšpirácie. Predstavujem vám Dirka Vander Ploega a jeho knihu Quest for Middle-earth . Dirk je editor a vydavateľ časopisu UFOdigest a má divné rádobyholandské stredné meno (nie je príbuzný s kapitánom Vantochom?). Jeho kniha je o tom, že Tolkien vo svojom diele poukazuje na mimozemšťanov/bohov, blablabla, templári a Svätý Grál. Keby to bolo aspoň myslené ironicky. Ale nie je. Nechal som sa zcimrmanovať ufológom. A ak už niekto napísal blog podobný tomuto, tak sa na originalitu vykašlem a úplne tradične sa obesím.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu