Nie som proti preberaniu vecí zo západu. Coca-Cola či Kofola, Santa či Ježiško. Vyberte si, čo vám chutí viac. A Halloween? Chodenie detí po výslužku je feministickejšou a menej kresťanskou obdobou našej šibačky. To deti nezabije. Pre dospelých je Halloween ešte lepší. Kedy inokedy má človek šancu opiť sa so sexy verziou Freddyho Kruegera?

Ale niektoré americké sviatky sa do slovenčiny preložiť nedajú. 4. júla u nás ohňostroje nebudú, lebo sa vtedy nič nestalo. Ani Vďakyvzdanie nikdy oslavovať nebudeme. Hlavne preto, že sme nevyklčovali pôvodných obyvateľov našej krajiny.
V USA sa Vďakyvzdanie oslavuje vždy štvrtý novembrový štvrtok. Veľa ľudí je vtedy odcestovaných a tak si zoberú voľno aj na piatok, nech majú predĺžený víkend. Tu sa dostávame do kritickej časti. V tomto období je už čas na nakupovanie darčekov a predĺžený víkend poskytuje veľa času na nákup. A americké obchody to využívajú.
A tak vznikol Čierny piatok. Nie je to žiadny oficiálny sviatok, aj keď má vtedy voľno veľa ľudí. Prečo sa ale Čierny piatok dostáva aj do Európy, keď Európania vtedy normálne idú do práce? Dalo by sa argumentovať prepojenosťou trhov a šírením mémov internetmi. Ale hlavným dôvodom sú zľavy.
Zľavy v tento piatok patria medzi tie najväčšie. A to by bolo v poriadku, keby z toho niektorí Američania neblbli. Odídu od slávnostného stola a hybaj na každoročnú tradičnú stanovačku. Ako si inak zaopatriť dobré miesto, keď o polnoci otvoria obchody?

A potom to začne. Amatérske stvárnenie filmu The Purge. Slovenskí dôchodcovia pri zlacnených paradajkách sú oproti tomu amatéri. Na Čierny piatok je každý sám za seba. Novinové reportáže o bitkách sú každoročnou tradíciou, podobne ako správy o prvom snehu. No však sa pozrite na jednu z kompilácií a pustite si ako hudobný sprievod Yakety Sax.
Ak sa vám to zdá nebezpečné, tak máte pravdu. Existuje dokonca internetový rátač úmrtí. Našťastie je ich zatiaľ len sedem (za celú históriu). Niektoré sú typu "Chlapík nabúral autom po nakupovaní", iné úmrtia však spôsobil dav. A úrazov bude pravdepodobne ešte viac, hlavne tých slabších.
Najhoršie je, že celé to šialenstvo je zbytočné. Podobné zľavy sa ľahko dajú nájsť na internete. Chlapíkovi z UPS dokonca nemusíte televízor vytrhnúť z ruky.
Black Friday má aj iné nevýhody. Ľudia často kvôli zľavám minú peniaze na nepotrebné veci. Zamestnanci obchodov sú ukrátení o sviatky. A hlavne, ukazuje to to najhoršie, čo kapitalizmus ponúka. A preto na Slovensku nechcem Black Friday.
P.S.: Rebecke Black táto vec musí neskutočne znižovať kliky na Youtube.