Ak ale chcete počuť názor o imigrantoch od ľudí, ktorí niekedy niečo dokázali, pozrite sa na anketu, ktorú robil Život. A naozaj reagovali rôzne osobnosti, ale hádajte, kto ma zaujal najviac. Prekvapivo (pre tých, ktorí si neprečítali nadpis) to bola Zuzana Fialová. A čo povedala? Citujem: " Na túto tému zatiaľ nemám názor, ale veľmi usilovne pracujem na tom, aby som ho mala. Nemyslím si, že to je téma, ku ktorej sa dá okamžite zaujať stanovisko. "
Za toto Zuzane odpúšťam aj to, že hrá vo všetkých tých hrozných slovenských seriáloch. Som totiž veľkým fanúšikom žiadnych názorov (už som o tom aj niekde písal). Ale najviac ma teší, že Zuzana nezneužíva svoj celebritný status a netvári sa, že je na danú tému autoritou.
Fialová totiž autoritou je, a dokonca aj Ráž a Maiga. Títo ľudia môžu a nemusia mať znalosti na to, aby si dokázali utvoriť názor na rôzne témy. Prečo ich teda toľko ľudí počúva? Lebo majú mediálny priestor, ktorý si vydobyli tým, že vedia hrať, spievať alebo robiť tú vec, ktorú vo svojom živote robí Ibi Maiga. Len si spomeňte, že za znôškou klišé stačí dať podpis "Milan Lasica" a je z toho hit internetu.
Názor náhodnej celebrity na danú tému má ale rovnakú váhu ako názor náhodného človeka, Takmer žiadnu. Ale aj tak dokáže spôsobiť veľké problémy. Predstavujem vám Jenny McCarthyovú, jednu z najväčších bojovníčok proti očkovaniu.

Áno, je na obálke Playboya. Okrem toho má syna, ktorý trpí autizmom. Jenny si osvojila blud, že vakcíny spôsobujú autizmus a teraz je jednou z najvplyvnejších členov hnutia proti očkovaniu. A na to potrebovala len pár pŕs a jednu zlú osobnú skúsenosť. Existujú ľudia, ktorí kvôli názoru Playmate nedali očkovať svoje deti. To môže skončiť aj návratom rôznych chorôb a zbytočnými mŕtvymi.
Imaginárny čitateľ by sa teraz mohol spýtať: "Ok, chápem. Chceš tým povedať, že nemáme brať celebrity ako autority? Že skutočnými autoritami sú vedci a vzdelaní ľudia?" Nuž, milý imaginárny čitateľ, nemáš pravdu. Pravdivosť tvrdenia potvrdzujú dôkazy, nie ľudia, ktorí tieto tvrdenia vyslovili.
Dokonca ani Einstein vám nepomôže. Jeho výrokmi radi argumentujú ateisti aj teisti. Zlí žiaci sa (mylne) hrdia tým, že Einstein bol jedným z nich. A samozrejme sa mu prisudzujú aj výroky, ktoré nikdy nepovedal. Lebo spoločnosť Einsteina považuje za archetyp múdreho človeka, ktorý má vo všetkom pravdu. Ale Einstein bol múdry hlavne vo fyzike. A aj tam sa na staré kolená trochu strácal. A už určite by ste nemali od neho brať rady do života. Poradil by vám, aby ste si vzali nejakú peknú sesternicu.
A kedy sa teda oháňať autoritou vedcov? Lekárka Eleková je proti vakcínam. Niekoľko klimatológov vás bude presviedčať, že globálne otepľovanie neexistuje. A určite sa nájde biológ, ktorý považuje evolúciu za ateistickú konšpiráciu a napíše o tom knihu.

Pravda je tam, kde je vedecká zhoda. Hore môžete vidieť štatisticky reprezentatívnu debatu o zmene klímy z show Last Week Tonight. Len štyria zo 100 vedcov si myslia, že globálne otepľovanie neexistuje, zvyšok miestnosti sa zhodne na opaku. Problémom je to, že väčšina debát v TV má jedného zástupcu za a druhého proti.
Ale, ale Galileo bol tiež... Áno Galileo mal pravdu, keď sa zvyšok sveta mýlil. To ale neznamená, že každý nepopulárny názor je pravdivý. Aj tak sa Galileom bránia mnohé nepopulárne názory. V Galileovej dobe ale veda nepoznala také metódy, aké pozná dnes. A vedecká pravda znamená tiež niečo iné. Nie je to "100% fakt", ale skôr "najbližšie ako sme sa zatiaľ k faktu dostali pričom to máme s veľkou istotou potvrdené dôkazmi, aj keď sa vždy môžu objaviť silnejšie dôkazy, ktoré toto vyvrátia."
Rozlúčim sa s vami výrokom, ktorý raz povedal jeden múdry človek: "Argumenty autoritou sú chujovina". Ten muž sa volal Karel Čapek.