Zoberme si imaginárneho Janka. Janko bol vychovávaný tak, aby nesúdil ľudí podľa farby pleti, ani národnosti, sexuálnej orientácie, etnika, hudobných preferencií, sociálneho a ekonomického statusu... A Janko vyrástol a tieto idey v ňom pretrvali, jednoducho nie je rasista a dokonca sa angažuje v protirasistických organizáciách. Ale Janko má rád česko-slovenskú rockovú kapelu Elán. A ich frontman rasistom je. A Janko sa bojí, či nie je pokrytecké kúpiť si ich album. Chce naozaj dať peniaze takémuto človeku? A ak nie, mal by prestať pozerať aj videá na Youtube Elánu? A vypínať rádio, keď ich púšťajú na Jemných? Ale janko má tú hudbu rád. A je to len produkt. Pri rožkoch tiež nevie, či pekár náhodou nie je homofób, alebo radikálna feministka (ale bol by to dobrý marketingový nápad, predstavte si kávu, ktorá nie je len bio, eko, racio a fair trade, ale všetci, čo sa jej pri výrobe a pestovaní dotkli sú spoločensky uvedomelými jedincami).
Podobný problém nemá len Janko. Kedysi dávno vytvoril Doug TenNapel hru Neverhood. Bolo to v časoch, keď boli adventúry veľmi úspešné, ale Neverhood vystupoval z radu svojou nestarnúcou plastelínovou animáciou. Z hry sa stal menší kult a prišiel čas na pokračovanie. Tak ten TenNapel zozbieral starú partu a začal zbierať peniaze na Kickstartri (web, kde môže ľudský dav zadotovať všetko od webkomiksu po vypustenie satelitu). A vo voľnom čase chodil na gaygamer.net (for boys who like boys who like joysticks), kde písal mierne homofóbne urážky, čo je asi na úrovni 14-ročného metalistu, ktorý chodí trolovať na Pokec do miestnosti HipHoP4EvEr. A dopadlo to tak, že liberálnejší Amerčania sa naštvali a vznikla kontroverzia. Niektorí ľudia svoje peňažné príspevky zrušili. Ale boli aj takí, čo prispeli až po medializácii. Bola to len podivná marketingová kampaň, ktorá mala prilákať konzervatívnych kresťanov? Ak áno, tak sa vydarila, lebo hru zafinancovali na 108%.
A keď sme pri tých hrách. Call of duty je jednou z najúspešnejších herných sérií. V istých ohľadoch je totálne nerealistická, ale napríklad zbrane sú spracované veľmi detailne. Herní vývojári dokonca platia zbrojným firmám licenčné poplatky. Ak je náš Janko aj pacifista a je kategoricky proti zbraniam, môže si kúpiť Call of duty a zachovať si morálne presvedčenie (túto ideu mám z tohto videa)? Tu už neprispieva len na človeka s divnými názormi, tu už dotuje firmy, ktoré vyrábajú zbrane. A bolo by pokrytecké, keby hral sci-fi strieľačku s nelicencovanými zbraňami?
A tu sa dostávame k otázkam do diskusie. Môžeme oddeliť autora, a jeho názory, od jeho diela? A je to od nás pokrytecké? A dá sa v dnešnom svete vôbec nebyť pokrytcom? Asi nie, ale dajte mi vedieť Váš názor.