Hej, slovenčina, tu máš nové slová, Epizóda III

Ešte stále existujú veci a javy bez mena. A to je škoda. Názvy totiž dávajú veciam silu. Veď keby niekto nevymyslel slovo hipster, tak by sme nemali na koho na ulici nadávať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Fuchsa

Fuchsa je kuchynská pomôcka, ktorá je vhodná len na jednu špecifickú činnosť. Väčšinu fúchs dokáže nahradiť nôž. Ak si fuchsu kúpite, tak ju použijete asi raz za rok. Do tejto kategória patria napríklad krájače na jablká, odšťavovače na limetky alebo tento pekelný stroj, ktorý z nejakého dôvodu robí vajcové tyčky. Lebo uvariť si vajce je tá najnáročnejšia kuchárska výzva.

Pomenovanie je odvodené od Horsta Fuchsa, ktorý sa popularizáciou týchto výrobkov zaoberal.

Snina 

Dávať nové významy názvom miest je originálny nápad, však?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snina je špeciálny typ sliny, ktorý sa produkuje počas spánku (snenia). Snina býva lepkavejšia a súdružnejšia ako obyčajná slina. Vďaka tomu môže snina pohodlne odpočívať na vankúši a zároveň spočívať v teple spáčovej papule.

Klikolapka

Klikolapky (anglicky clickbait) sú články, na ktorých vytvorenie sa použilo veľké množstvo mentálnej práce. Všetká tá práca bola však použitá na samotný názov článku. Klikolapka vás naláka čo najatraktívnejším názvom a hneď po kliknutí na vás vybehnú roje reklám. Až potom zistíte, že článok je o ničom a nenájdete v ňom to, čo názov sľúbil.

Klikolapky často používajú v názvoch čísla a zameriavajú sa hlavne na bulvár, pekné ženy, nahotu či aktuálne popkultúrne šialenstvá. Napríklad sa pozriete na článok 14 zaručených rád ako zastaviť slintanie v spánku a pritom je tých rád len desať, polovica z nich nie je zaručená a zvyšné štyri body sú gify zo Simpsonovcov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Vnadné názvy článkov používajú aj fičoviny. Tie ale aspoň svojim názvom neklamú a keď vám sľúbia 10 bežných predmetov, ktoré by boli vynikajúce povolania, tak dostanete 10 bežných predmetov, ktoré by boli vynikajúce povolaniaBlbosť to samozrejme je, ale aspoň úprimná.

Zákruť

Zákruť a závrať majú veľa spoločného. Aj zákruť je nepríjemný pocit, ale nevzniká kvôli výške. Je to strach z otočenia sa na verejnosti.

Určite sa vám niekedy stalo, že ste niekam išli, ale zrazu ste si uvedomili, že idete zle. Aby ste sa dostali do cieľa museli by ste zastaviť a otočiť sa na ulici plnej ľudí. Desí vás myšlienka, že ostatní ľudia by videli, ako ste si pomýlili cestu. Pričom je jasné, že nikoho nezaujíma, kam idete.

SkryťVypnúť reklamu

Intenzívne zákrute potom prinútia človeka vrátiť sa naspäť obchádzkou, ak to je možné. Objavili sa extrémne prípady, kedy takáto obchádzka trvala až 80 dní.

Nonstalgia

Nonstalgia je pocit nostalgie za vecami, ktoré ste nikdy neprežili. Povedzme si pravdu, aj obyčajná nostalgia je úplne nelogický pocit. Život v dnešnom svete je o trochu lepší ako život pred 20 rokmi. A aj komunizmus bol rajom oproti stredoveku (lebo za komunizmu toaletný papier aspoň existoval, aj keď nie v obchodoch).

Starší ľudia spomínajú na časy plnej sily a vytvárajú pritom legendy o starých časoch. Za dve Kčs si si mohol kúpiť lístok na vlak do Prahy, dať si tam dve pivá (ktoré mali ešte poctivú receptúru) a ešte ti zostalo aj na lístok do kinematografu. A ak mladá generácia začuje tieto legendy, uverí im a vznikne nonstalgia.

SkryťVypnúť reklamu

Internetové korzárstvo

Ešte v dnešnej dobe je veľa internetových stránok geograficky obmedzených. Hulu, Comedy Central, ale napríklad aj niektoré videá na Youtube. Je síce pekné, že už máme aj Netflix, ale americká verzia ponúka za rovnakú cenu oveľa viac muziky.

Našťastie existujú spôsoby, ako sa takýchto obmedzení zbaviť bez pirátenia obsahu. Stačí plávať po Internete pod vlajkou iného štátu (čítaj VPN) a konečne vás bude niekto môcť zrickrolovať.

Obrázok blogu
(zdroj: ja)

Je ale smutné, že Netflix vyhlásil internetovým korzárom vojnu.

Slv

Slabikotvorné spoluhlásky patria medzi to najkrajšie v slovenskom jazyku. Bez nich by sme nemali ľubozvučné slová ako chlp, hrb, chrst, krst či trs. A rada kamarátovi, ktorý by aj chcel dáviť, ale nejde mu to, by stratila zo svojej spevavosti. 

Po dlhé roky sa medzi slabikotvorné spoluhlásky radili r, ŕ, l a ĺ. Patrik však jblnt, nenechal sa obmedzovať a vďaka nemu sú dnes všetky spoluhlásky slabikotvorné. Odvtedy odpadla potreba samohlások a slová, ktoré ich nepoužívajú sa nazývajú slv.

Zatiaľ sa tento trend uplatňuje hlavne na sociálnych sieťach a mikinách, kde sa vďaka tomu ušetrilo veľa peňazí za farbenie a veľa znakov do limitu 140. Predstavte si koľko stromov by sa ušetrilo, keby na slv prešli napríklad žurnalisti.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu