Hejtón: Ako necrowdfundovať Slovensko

Hejtón -u muž. r. literárny útvar menšieho rozsahu, písaný nenávistne, nekonštruktívne o nepodstatných veciach, uverejňovaný na blogoch. Dnes o Slovákoch, ktorí chcú niečo dokázať, ale nemuseli by.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Crowdfunding je zbieranie peňazí na projekty, ktoré nie sú ešte dotiahnuté do konca. Váš obľúbený hudobník má nápad na album, ale nikto mu ho nevydá ani nenahrá. Vietnamský piratemetal jednoducho nie je veľmi výnosný a tak si hudobník vypýta peniaze predtým ako hudbu nahrá. Alebo si niekto kúpi kravinku z AliExpresu, nalepí na ňu nálepku, spraví videjko a predá to so ziskom. A v tom najlepšom prípade vznikne film Kung Fury, ktorý, ak ste doteraz nevideli, tak si ho rovno pozrite. Je zadarmo na Youtube, legálne a polhodinu voľna máte, keď už aj moje blogy čítate.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale nie každý film skonči tak dobre a niekedy si pýta peniaze aj Suvereno. Suverena pamätníci poznajú ako rapera a veľkého fanúšika masáže prostaty. V dobe, keď sa Majk Spirit duševne prebudil a preorientoval na pozitívne myslenie, sa Suvereno duševne prebudil a preorientoval na pozitívne myslenie. A aj keď je hejtovanie Suverena veľmi vďačná záležitosť, poďme sa teraz pozrieť na jeho projekt na startovači (AKA kickstarter s češtinou).

Z videa som sa dozvedel, že Spolutvorcovia sú občianske združenie. Ale ich názov nie je len spojením slov spolu a tvorca. Je tam aj tvor, co (akože spoločne) a latinské via. Neviem prečo sa nezmienili aj o tom, že ovi znamená po fínsky dvere, ale možno už bolo vo videu priveľa zbytočných informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Spolutvorcovia chcú spolu na ceste dverami vytvoriť dokument Vibácie. To je také to slovo, ktoré používajú nevzdelaní ľudia, keď sa chcú tváriť ako vzdelaní ľudia. A potom im z úst vylezie niečo ako:

Absolútne všetko okolo nás vibruje na určitej frekvencii s patričnou vlnovou dĺžkou. Od fyzických predmetov, cez emócie, až po samotné myšlienky. Preto obklopenie sa nižšími či vyššími vibráciami má priamy dopad na životy ľudí.

No ale to ešte nie je vrchol blbosti pretože sú vysoké a nízke vibrácie. A tie nízke sú všetky fuj, komerčné a ničia svet

fast foody, sýtené nápoje, bežné programy v TV, alkohol, cigarety, hazard, disharmonická hudba, násilné filmy, videohry, pobyt vo vnútri - absencia slnečného svetla, nedostatok pohybu

Jednoducho všetko, čo je aspoň trochu populárne má nízke vibrácie. Neviem, či myslia nízku frekvenciu, čo vibruje na absencii svetla a či do sýtených nápojov radia aj magnéziu. Ale Spolutvorcovia to asi nevedia tiež. Našťastie existujú aj vysokovibračné vplyvy, napríklad

výživná strava, cvičenie, joga, aktivity v prírode, umelecká činnosť, povznášajúca hudba, meditácie a pod.

Film však potrebuje aj námet a Spolutvorcovia sa pozreli, čo je práve populárne na YouTube medzi dnešnými deťmi. Len so šťastím sme nedostali Epic High VIBRATION Prank (Gone Criminal) a musíme sa teda uspokojiť len so sociálnym experimentom. 

SkryťVypnúť reklamu

Skupina dobrovoľníkov podstúpi komplexné lekárske meranie pred začatím samotného experimentu. Následne na to bude po dobu siedmich dní obklopená takzvanými nízkovibračnými vplyvmi [...] Po prvom týždni zmeriame ich zdravotný stav, po ktorom prejdú do trojdňovej prechodnej fázy detoxu, obohatenej o terapiu tmou. Po nej bude nasledovať sedem dní takzvaných vysokovibračných harmonických vplyvov [...] Na záver podstúpia aktéri po tretíkrát lekárske testy, ktoré sa porovnajú s predchádzajúcimi meraniami.

Spolutvorcovia si teda chcú potvrdiť, že majú lepší životný štýl ako tí chudáci, ktorí serú a čítajú Nový Čas na záchode a nie v lese ako nám to matka príroda prikazuje. A aj si to dokážu, lebo po týždni jedenia brokolice sa človeku ten cholesterol pravdepodobne zníži. Z vedeckého hľadiska má tento projekt rovnakú hodnotu ako sociálny experiment najlepšieho slovenského sociológa Expl0iteda, ktorý má názov Pusa alebo paralyzér. Akože ja sa o vedu zaujímam len amatérsky, ale aj ja som si všimol množstvo problémov:

  • confirmation bias ako šľak 

  • normálna štúdia je zaslepená dvojito, táto nebude vôbec

  • veľmi malá vzorka

  • žiadna kontrolná vzorka

  • vzorka ľudí nebude náhodná, pretože ju robia konkurzom

A keď už aj budú mať výsledky, ako ich zhodnotia? Tí ľudia po tom týždni na pohánke schudnú, ale znamená to, že za to môže meditačná hudba? A je pekné, že chcú urobiť odborný dohľad. Ale stavím sa, že odborný dohľad tu znamená MuDr. Bukovský alebo podobný Igor Matovič medicíny.

SkryťVypnúť reklamu

Teda, ak sa film vôbec natočí. Z požadovaných 22 000 eur vyzbierali zatiaľ len 500. Ani sa nečudujem, za sprostý link na film si pýtajú ľudových 10 eury, za DVD 30. Motivačné kecy, fanatických vegánov a sociálne neexperimenty môžem ako freakshow pozerať aj na youtube a je to rovnako veľká sranda.

Druhý projekt na ktorý budem mindžovať patrí jednému z mojich spolublogerov. Jozef Šolc patrí k strane Priama Demokracia a tak si môžete hneď utvoriť názor, aký druh dementa to je. Jožko si nedávno pozrel Star Wars a zachcelo sa mu laserov. Normálne decko si kúpi laserové ukazovadlo a svieti do okna susedovi, Jožko chce svietiť do okna Ficovi. 

Jedná sa konkrétne o tento prístroj - EM-RGB 250M na nasledovnom obrázku za 1070 €.

Kandidovať do parlamentu je neefektívne, na Slovensku sa nič nedá zmeniť, ak nemáte laserový projektor za kilečko. A Šolc s ním pravdepodobne nevie ani pracovať.

grafici, by ste sa mohli ozvať a pomôcť s nápadmi pri realizácii

Šolc totiž grafikom rozhodne nie je, čo sa pokúsim dokázať. Za 100 eur od neho dostanete tašku. Ale nie hocijakú tašku, ale tašku z bavlny s logom projektu. Logo je strašné, na tašku je prilepené v Skicári bez akejkoľvek snahy dať ho aspoň zhruba do stredu.

Obrázok blogu
(zdroj: startovac.cz)

Bohužiaľ si túto tašku nebudete môcť kúpiť. Projekt skončil neúspešne a to mu chýbalo len 1100 eur. Jožko teda z peňazí neuvidí nič. Zložme sa mu teda aspoň na to ukazovadlo. 

Možno je slovenský trh príliš malý. Lukáš Valek zo Žiliny skúsil ísť na celosvetové IndieGogo a vyzbieral 1300$. S vecou, ktorá je ešte blbšia ako Suverenov film. Predstavujem vám FibRot. Kompletné HW/SW riešenie na otáčanie mobilu.

Ak čakáte vysvetlenie, u mňa sa ho nedočkáte. Ja tomu intenzívne nerozumiem už pár týždňov.

Odkaz do diskusie: Nemám žiadne morálne právo kritizovať iných, pretože som v živote nikdy nič nedokázal. Mojim najväčším životným úspechom bola výhra stoličky v Teleráne. S mojim životným prístupom a nadmierou kritizovania sa nikdy nikam nedostanem a FB Svet bohatých nikdy k mojej fotke nenapíše motivačný citát.

Ondrej Šinko

Ondrej Šinko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zväčša neškodný. Zoznam autorových rubrík:  ZaradenéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu