Svet po prvej svetovej vojne, nástup slobody v Európe a vznik mnohých nových štátnych útvarov.Takmer až do tohto roku bola podstatná časť Európy pod nadvládou Rakúsko - Uhorska. Malá krajina v srdci Európy by asi ťažko získala svoju samostatnosť, keby nie dňa 28. 10. 1918. Deň aspoň pre mňa s veľkým "D". Vznik Československa, ktoré ukázalo celému svetu ako sa rodí demokracia, mnohým sa stalo vzorom. Prezident prvého štátneho zväzku T.G.Masaryk sa stal symbolom dobrosrdečnosti, rozvahy a rozumu. Prekonali sme fašizmus, socializmus a až nastolenie novej demokracie v roku 1989 "pomohlo" zaniknúť tomuto štátu. Je mi za ním smutno ale dnes už viem, že Československo zaniknúť muselo, zároveň si aj uvedomujem, že nemuselo vzniknúť. A neviem a ani si radšej nechcem predstaviť ako by to s nami dopadlo. Už v roku 1914 bol v USA zriadený výbor pre podporu Českého národa v boji o samostatnosť . V tom istom roku vydali "Americkí Slováci" memorandum žiadajúce slobodu a sebaurčenie Slovenského národa. Zaujímavosťou sú možnosti riešenia:
1.Poskytnutie autonómie v rámci Maďarska
2.Federalizácia monarchie, kde by Slovensko spolu s Českom tvorilo jednu časť Rakúsko-maďarsko-slovanskej federácie.
3.Pripojenie Slovenska k cárskemu Rusku.
4.Spojenie Slovenska s plánovaným poľským štátom.
5.Zapojenie Slovenska do prípadnej európskej federácie .
Nakoniec to na štastie dopadlo úplne inak. Aj preto veľká vďaka patrí ľudom, ktorý sa na tom podieľali a, že i nebolo málo.
Vďaka Vám.
A ak ste zabudli ako vyzerala pri vzniku naša Republika :

ČSR pri vzniku hraničila na 1545 km s Nemeckom, 984 km s Poľskom, 832 km s Maďarskom, 558 km s Rakúskom a 201 km s Rumunskom.