
X+
O dávky adrenalínu a skúšky odvahy sa tunel staral už oddávna. Keď bol náš tato mladý, prebehnutie tunelom patrilo k povinným prázdninovým zážitkom. Chalani si pred tunelom odrezali pevnú palicu, prepchali sa cez krovie a bez baterky týchlo utekali na druhú stranu. Palicou šúchali po stene, aby s ňou nestratili kontakt a nepotkli sa o kanál v strede tunela. Na druhej strane sa rýchlo vyšplhali na opustený koprášsky viadukt a poďho naspäť do tmy a k svetlu na konci tunela. Som si istá, že tí cooloví dedinskí chalani pokorili nejden rýchlostný rekord v behu.
Železničný tunel medzi Slavošovcami a Koprášom sa začal stavať počas druhej svetovej vojny, v rokoch 1941 - 1944. Po Viedenskej arbitráži zostali na oklieštenom území Slovenska z gemerských tratí (Brezno) - Tisovec - Jesenské , Plešivec - Muráň, Plešivec - Slavošovce izolované navzájom neprepojené úseky, prístupné len peážou cez územie Maďarska. Preto sa začalo krátko po vzniku Slovenského štátu projektovať i stavať niekoľko nových železničných tratí, tzv. gemerských spojok. Boli to trate Tisovec - Revúca a Lubeník - Slavošovce. Ich výstavbou sa malo dosiahnuť priame spojenie do Slavošovských papierní. Kým tunel dostavali, stratila plánovaná železničná trať strategický význam, pretože Českoslovesko získalo násilne odtrhnuté územia späť.
Tunel je vedie cca 400 metrov pod povrchom, je dlhý 2,4 km, 5 m široký a 6,5 m vysoký.
Tunel medzi Slavošovcami a Koprášom potom takmer upadol do zabudnutia a pokiaľ viem, nikdy neslúžil na iné účely. Okrem tých spomínaných skúšok odvahy. Napriek tomu je vo výbornom technickom stave. V posledných dvoch rokoch skupinka nadšencov vypratala a očistila na Slavošovskej strane vchod do tunela. Vyrástlo pri ňom dobrodružné ihrisko pre veľké aj malé deti, altánok na posedenie a piknik. Miestny umelec Rudolf Pažítka postavil monumentálne drevené sochy lesných víl. Naozaj príjemné miesto na rodinný výlet.
Môj muž si predsavzal prejsť v jeseni tunelom na korčuliach. S čelovou lampou a určite bez manželky. Ale pokojne sa pridajte, ak ste rovnako postihnutí. Minulý rok ho prešiel na bicykli. Ja zásadne iba po vlastných, s baterkou v každej ruke a ploskačkou vo vrecku.
28. Septembra sa koná slávnostné otvorenie technickej pamiatky Slavošovský tunel. Priamo v tuneli budú hrať rockové skupiny Sexit, Betliarske vidly, Aloiz Mucha a Nebeská muzika z Terchovej. O občerstvenie bude postarané.
Prídem aj ja, môj muž, deti, rodičia, súrodenci, krstňatá, sesternice, švagriná, susedia a celá dedina. Pridáte sa? Ak áno, nezabudnite na baterky!
Pramene: