Nemecké hospodárstvo je otvorené uchádzačom o prácu z krajín Eurápskej únie, prispôsobilo im legislatívu, otvorilo hranice a trochu už aj srdcia. Kto chce, prácu v Nemecku si nájde, je to veľká šanca naučiť sa jazyk, spoznať nových ľudí, pracovnú morálku, odborne a osobne podrásť, zarobiť si. Ale, ľudia dobrí, nepredávajme sa lacno! Máme na viac, ako len čistenie záchodov a rozbaľovanie paliet. Podmienkou je vedieť jazyk. Bez toho to naozaj nejde. Ani kvalitná odborná kvalifikácia nie je na škodu. Ale hneď po jazyku je najdôležitejšie sebavedomie. Uvedomenie si vlastnej hodnoty a kvality.
V nemeckom hoteli, pre ktorý pracujem, dostávame dennodenne žiadosti o zamestnanie od ľudí z našej časti Európy – z Poľska, Maďarska, Slovenska, Česka...
Väčšina e-mailových uchádzačov má čosi spoločné – majú na viac, ako na pozície, o ktoré sa uchádzajú. Okrem toho ešte toto:
volajú sa Katarína, Katarzyna, Jekaterina alebo Emöke, u mužov tuším prevláda Stanislav
narodili sa medzi rokmi 1985 – 1995
na fotografiách vyzerajú veľmi vážne a pozerajú kamsi doboku :)
všetci, ale naozaj všetci majú stredoškolské vzdelanie s maturitou
všetci majú maturitu z cudzieho jazyka
všetci tých jazykov ovládajú strašne veľa – každý Slovák okrem nemčiny a angličtiny ešte aj češtinu a poľštinu :)
odhadujem, že takých 70 percent uchádzačov má ukončené vysokoškolské vzdelanie, mnohí z nich vo vyložene skladníckych odboroch ako estetika (prepáč, milý dotknutý bloger), politológia, environmentalistika a pod.
napriek tomu sa všetci, ale naozaj všetci uchádzajú o pozície chyžných a room boyov, portierov, umývačov riadu a pomocníkov v kuchyni
Prečo? Pýta sa môj nemecký šéf a krúti hlavou. Prečo chce absolventka kulturológie s „aktívnou znalosťou angličtiny a nemčiny slovom a písmom“, aktívne ovládajúca všetky bežné a zopár nebežných počítačových programov, navyše aj „komunikatívna“ a „flexibilná“ šúpať zemiaky v nejakom švábskom hoteli? Už strašne dlho hľadáme schopnú recepčnú ovládajúcu francúzštinu.
Prečo? Pýtam sa aj ja a je mi z toho trochu smutno. Prečo si viac neveríme? Prečo sa mladí, študovaní, jazykovo zdatní absolventi neuchádzajú o pozície, ktoré sú ich hodné? Mnohí zamestnávatelia by ich prijali s otvorenou náručou, kvalifikácia sa v Nemecku vysoko cení a predsudky sa pomaly, ale isto strácajú.
Verte mi, máte na to. Mladí ľudia opúšťajúci slovenské stredné školy sú na tom, čo sa vedomostí a zručností týka, celkom solídne. Len to sebavedomie pokrivkáva.
Áno, problém je aj v kvantite humanistických odborov, aj v príliš teoretických učebných osnovách, ale podľa mňa aj v hlave. V našom osobnostnom a národnom nastavení. V našej ešte stále menejcennej mentalite.
Práca v zahraničí je fajn. Každému niečo dá. A komu nedá, nech sa vráti domov. Pohoda. Kto chce, nech ide a skúsi. Veni a vidi. Ale nechoďte hneď čistiť záchody. To nie je veľké vici. Vlastne správne po latinsky sa tomu povie victoria, opravila ma dnes poľská upratovačka hrdiaca sa titulom M.A. z europeistiky...