Ak by nebol Január 68´, bol by potom November 89´?

Potvrdzujú následne informácie v blogu závislosť tejto dejinnej zmeny od položenej v titule otázky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Uvediem o tom autentické a obsahom výstižné   príklady nielen z nedávnych  našich krivolakých dejín. Ale najmä o tom, čo následne vyvolal vo svete Január 68´ a  predovšetkým  následná okupácia Rusov vtedajšieho spojenca - Československa.

Po dlhé vyše tri desaťročia ma však prekvapilo, že pre politológov a najmä historikov nešlo a nejde o nielen zaujímavú, ale najmä skutočne významnú  tému. Vari nebola a nie je vhodná pre  dôsledný a objektívny výskum? To však nech  posúdia zdravo a objektívne mysliaci čitatelia na základe obsahu blogu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôjde o osobne prežité autentické poznatky z tej doby, keď som  sprvu bol vnútropoliticky a potom zahraničnopolitický komentátor (vtedy významného a populárneho denníka Smena) a o týchto udalostiach som  veľa písal. Práve v súvislosti s  podstatnou udalosťou vtedajšieho diania vo svete odcitoval asi o rok po ruskej okupácii z môjho zverejneného článku krátky úryvok  najprestížnejší a najčítanejší denník sveta New York Times. O čom ešte bude reč.

Práve okupácia Československa „spojencami“ z tzv. obrannej Varšavskej zmluvy (takisto ako dnes napadnutie Ukrajiny Rusmi) bol nehorázny akt najhrubšieho násilia a porušenia zmlúv a  atribútov medzinárodného práva. Vyvolal okrem iného aj  rozvrat v komunistickom hnutí.  V Taliansku aj  Francúzsku stratili dve dominantné komunistické strany svoje široké členstvo a sympatie   verejnosti. Z tohto šoku sa už francúzski a talianski komunisti nikdy nespamätali.

SkryťVypnúť reklamu

Ako priamy dôsledok na útok Moskvy sa obnovili medzi Západom a Východom namiesto črtajúceho sa uvoľňovania za krátky čias Chruščova  znova veľké napätia. Zrejme práve ruskou agresiou u nás  účelovo zdôvodňoval americký prezident Reagan  eskaláciu takzvanej „studenej vojny“. Vyhlásil Rusko za „ríšu veľkého zla“, s ktorou on bude rokovať výlučne z pozície sily. A pretekmi v zbrojení za osem rokov jeho vlády Rusov uťahal a hospodársky podstatne znížil ich hospodársky a vojenský potenciál.

Niektorí historici ospravedlňujú vpád okupantov v auguste 1968 napríklad tým, že Američania boli v podstate spoluvinníkmi ich násilia. Veď z Moskvy dostali pred útokom echo a nezabránili zločinu. Naozaj, smiešny argument... Vari nás ako útočníkovho spojenca mohli ochrániť? Porušiť tak všetky povojnové mierové zmluvy a tak vohnať svet do najstrašnejšej vojny? Či násilníka od rozhodného zámeru nejako odhovoriť? Ale ako - slovami či vyhrážkami? Azda  kvôli nám  mali vyvolať jadrovú skazu?

SkryťVypnúť reklamu

Veď konvenčnými prostriedkami by to bol vopred prehratý boj. V auguste 1968 západná Európa  nedisponovala voči Rusom v klasických zbraniach dostatočnú vojenskú silu. Západ a mier vo svete vtedy chránil výlučne strach z existencie jadrových zbraní.

Len tie zabránili, aby si Rusi netrúfli prekročiť  už desaťročia deliacu demarkačnú čiaru vtedajších dvoch svetov a zaútočiť až po kanál La Manche. Preto aj rozprávka o  spoluvine USA je len  účelové zahmlievanie tohto historického zločinu povojnových európskych dejín.

V totálnej defenzíve a zahraničnopolitickej karanténe sa po okupácii ocitol Leonid Brežnev, následne vyhlásil „svoju“ novú mocenskú doktrínu „obmedzenej štátnej suverenity“. Platila pre každý štát podriadený Moskve. On ako vodca nad vodcami sa tak postavil nad OSN a desaťročia nespochybniteľné normy medzinárodného práva. Okato nadiktoval svetu absurdné právo – rozhodovať za iných, čo môžu a čo nesmú robiť!

SkryťVypnúť reklamu

Vo východnom bloku táto mocenská doktrína Kremľa v praxi už v podstate dávno a potichu platila. Len v zárodku ju porušil ešte za vlády Stalina suverénny vodca bývalej Juhoslávie Josip Broz Tito. Ale to, čo si dovolil útokom na Československo Leonid Brežnev, to si nedovolil proti spurnej Juhoslávii ani najobávanejší diktátor minulosti Josif Vissarionovič Stalin.

Útok na formálne samostatnú stredoeurópsku krajinu Československo  však vtedy zmenil svet. Zrejme sa pričinil aj o to, že o dve desaťročia prišiel koniec veľkého impéria. Gorbačovova záchranná brzda (perestrojka) tomu už nemohla zabrániť a urýchlila jeho zánik.

Natíska sa teda  nezodpovedaná otázka: Zanikol by vôbec vojensky mocný Sovietsky zväz nebyť Pražskej jari, okupácie Československa a následnej politiky Michaila Gorbačova? Toho rozhodujúceho politika, ktorý obdivoval Dubčekov socializmus s ľudskou tvárou. Vývoj po roku 1989 v Číne, Severnej Kórei, vo Vietname a na Kube to len  potvrdil. Preto je reálna otázka, či by po roku 1989 vo vazalských štátoch Moskvy vznikol prelomový demokratický vývoj, ak by nebol reformný Január 68´ a ak by následne Rusi vojensky nevtrhli do Československa?

Práve útok na formálne samostatnú stredoeurópsku krajinu zmenil nielen náš malý svet. Ale bol začiatkom konca veľkého Sovietskeho zväzu, keď Gorbačovova záchranná brzda  (perestrojka - reformy) prišla príliš neskoro. Už nemohla veľríšu  zachrániť pred karom, ale ho ešte urýchlila. 

Michail  Gorbačov, podľa mňa jeden z najvýznamnejších reformátorov v histórii ľudstva, ktorý po roku l989 zmenil mapu Európy a výsledky Druhej svetovej vojny, bol  však len nasledovníkom Alexandra Dubčeka, čo aj verejne priznal.

Ako veľký štátnik stiahol z východného Nemecka aj Československa trvalo zahniezdené ruské okupačné vojská. Tiež umožnil po temer polstoročí  znova  spojiť veľmocami rozdelený najvýznamnejší európsky štát Nemecko  a daroval slobodu všetkým guberniám bývalého mocného zlepenca – Sovietskeho zväzu. Muž nenávidený v Rusku a obdivovaný v demokratickom svete.

Tento výnimočný komunista, vnútorne však moderne mysliaci demokrat, v roku 1997 prezradil československým médiám, že bol priamy vzťah medzi Pražskou jarou a kremeľskými reformami po roku 1985 (odcitujem jadro z jeho vyjadrenia):

„Nesporne, veď Alexander Dubček, Pražská jar 1968, to bola úprimná snaha o modernizáciu vašej krajiny, hľadanie odpovedí na výzvy doby. Mňa a mojich ľudí v Sovietskom zväze to veľmi ovplyvnilo a bolo nám poučením ... Keby bol vtedy schopný Kremeľ tieto správne impulzy zachytiť, bol by dnes svet iný ... S Alexandrom Dubčekom ma spájalo priateľstvo. Stratili sme síce veľa času, ale myšlienky Pražskej jari sa nevytratili, my sme na ne nadviazali.“ (Denník Národná obroda -  5. máj 1997.)

O čo viac ešte  nebezpečnejším by bol dnešný svet v prípade, že by v Kremli po smrti ničomníka Brežneva vládol ďalší „potomok“ diktátorov Lenina a Stalina? A dnes by ešte existoval „mogúčij Sovietsky sajúz“ so svojimi  guberniami v Azii i Európe a na kremeľskom tróne by bol všetkého schopný cár dobyvateľ, „Vladimírovič veľký“ Putin?  

Asi o rok po okupácii nášho štátu som si trúfol napísať krátky komentár o predmete utajovaného a prekvapivého samitu najvyšších hlaváčov socialistických krajín v Moskve. Dôvodom jeho zvolania a predmet rokovania sa však prísne tajil, takže o významnom stretnutí nebola nijaká predbežná informácia. Všetky svetové média boli v strehu a snažili sa o schôdzke v Kremli čokoľvek zistiť.

Správne som odhadol, čo bol skutočný dôvod a predmet tejto moskovskej porady. Teda to,  že sa tam bude rokovať o návrhu Rusov na zvolanie konferencie o zachovávaní ľudských práve vo svete. Presne šlo o to svetové rokovanie, ktoré Západ dlhodobo presadzoval a Kremeľ zaryto odmietal. 

Keď v novej situácii po okupácii našej krajiny sa ocitol Kremeľ v najhlbšej defenzíve a medzinárodnej izolácii, snažil sa preto „vábničkou“ súhlasu s konferenciou o ľudských právach napraviť svoju zničenú povesť a zároveň sa vymaniť zo zahraničnopolitickej blokády. Hodil teda svetu lákavú návnadu, od ktorej očakával, že ju Západ zhltne aj s navijakom.

Američania a ich spojenci však prehliadli, že ide len o kamufláž, aby sa Rusi vylízali z už ročnej zahraničnopolitickej karantény. Jasné im bolo, prečo Moskva, ktorá dlhodobo porušovala ľudské práva, chcela o odmietanej téme z ničoho nič rokovať. Samozrejme, len formálne a zdĺhavo. Veď ľudské práva boli pre Kremeľ trvalým tŕňom a veľkým rizikom, aby ich riešili na širokom medzinárodnom fóre.

Ale samotná konferencia a na nej zrodená Deklarácia o dodržiavaní ľudských práv vo svete sa predsa uskutočnila, ale až o šesť rokov. Práve na základe tejto Deklarácie a jej záverov vznikla potom u nás známa Charta ´77 o ľudských právach. Tá následne zatriasla vtedajším režimom až natoľko, že rýchlo pripravil takzvanú Antichartu.

O nečakanom moskovskom samite vtedy  informovali všetky svetové médiá len stručnou správou, ale z nich iba zopár ho bližšie aj okomentovalo. Preto viedenský korešpondent New York Times odcitoval štyri vety aj z môjho komentára v Smene.

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu