Koaličná rada je v rozpore s Ústavou SR

Jej právomoc je preto nelegitímna, jej "rozhodnutia" následne narušujú integritu a činnosť vlády (najmä premiéra).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Táto vážna a dlho neriešená téma o deformujúcich "pravidlách" v našej najvyššej politike sa však  nečakane objavila v diskusii na mojom blogu, uverejnenom 11.6.2020: „Drahá nevesta je už Sulík (nie Kollár)“. Tento názor diskutéra - blogera a jemu totožná odpoveď od autora článku J.S. teraz odcitujem. Aby si tak čitateľ vytvoril o tejto očividnej deformácii v našej politike svoj osobný názor.

Bloger 6peter: „Som, toho názoru, že je nezmyslom tvrdiť, že neúčasť na koaličnej rade (Sulíka - poznámka J.S.) blokuje vládu. Máme tu ústavu, ktorá reálne definuje poslanie štátnych orgánov.  V nej koaličná rada nefiguruje, je to iba neformálne stretávanie sa politikov na riešenie sporov. Malo by to byť na pomoc a podporu vláde. V žiadnom prípade však výstupy z koaličnej rady nemôžu byť prezentované a chápané ako záväzné príkazy a rozkazy vláde. To by bol podľa môjho názoru protiústavný stav.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď autora článku J.S.: „Pán 6peter, s vaším názorom vo všetkom súhlasím. Takže koaličná rada môže byť v zmysle Ústavy SR len poradným orgánom premiéra a nie zdeformovaným právnym „modelom“ ako  kedysi bolo politbyro KSČ, ktoré priamo určovalo úlohy komunistickej vláde. Rada podľa Ústavy môže byť len nezáväzným konzultačným „klubom“ pomoci premiérovi pre jeho lepšiu informovanosť pri prerokovávaných programoch kabinetu.

Už dávno predtým ma však prekvapilo, že  môj kritický článok k tejto téme nemal v zmysle nápravy nijakú odozvu. Ale ma prekvapil aj sám premiér Heger, keď bez zamyslenia automaticky a úprimne odpovedal na tlačovke, že mu je nadriadená práve koaličná rada. Inak je to síce pravda, ale šlo o jeho formálny právny kiks. Pes je však zakopaný v inom, že koaličná rada je „legalizovaná“ a rešpektovaná na základe vládneho programu, čo treba konečne zmeniť ...“

SkryťVypnúť reklamu

Preto navrhujem redakcii SME , aby jej právnik vypracoval návrh o týchto nezákonných  "právomocí" koaličnej rady. Redakcia by ho mala  následne podať na Ústavný súd SR so žiadosťou, aby problémové a nezákonné privilégiá rady zrušila.  Potom  bude aj menej škriepok medzi šéfmi koaličných strán.

Tiež zmenší sa priestor pre presadzovanie ich egoistických, populistických návrhov a ultimatívnych vydieračských požiadaviek, keď rada bude iba poradným orgánom premiéra. Čo v konečnom dôsledku  posilní dnešnú neadekvátnu pozíciu a akcieschopnosť predsedu vlády oproti  šéfom koaličných strán.

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu