Koaličnú radu Ústava SR nepozná

Výlučne má ísť o pomoc ako riešiť dohody a spory v koalícii. Ale nemá ísť o repasované Politbyro totality KSČ

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

.

Za komunistov prikazovala protiústavne jedna strana nesvojprávnej vláde, čo má a čo nesmie robiť. Ešte skôr, kým o veciach patriacich celej spoločnosti rozhodla vláda. Komunisti  to zdôvodnili, že ide o „vedúcu úlohu strany“ v socialistickom systéme,  

 Dnes však to isté  robia v rozpore s platnou ústavou  tri vládne strany (Smer, Hlas a SNS). Ale to isté predtým realizovali aj iné koalície vládnych strán.  Vari je potom v tomto systéme vládnutia komunistov a demokratov v podstate  nejaký politický rozdiel vtedy a dnes?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O koaličnej rade nie je v Ústave SR ani len jediné slovo Ani nemôže byť, lebo vznikla za vlády Fica  až v roku 2017. Ale napriek tomu a práve od nej zakaždým závisí aktuálny program vlády a parlamentu. Dokonca aj  pri prijímaní zákonov.

Reálne je síce koaličná rada v Ústave neznámy a nevolený občanmi orgán, ale v praxi je skryte uplatňovaný najvyšší výkonný orgán vládnej moci. Pričom samotná vláda sa tak stáva koaličnej rady rukojemníkom a  akási PREVODOVKA neraz  skazy občanov. Čo je naozaj návrat do čias totality. Sme potom vôbec právnym a demokratickým štátom? Keď v podstate nerešpektujeme najvyšší zákon našej  legislatívy a výnimočné funkčné postavenie  v štáte samotnej lády.

SkryťVypnúť reklamu

V zmysle Ústavy SR každá vládna koalícia sa musí najprv dohodnúť na dvoch zásadných dokumentoch: na koaličnej zmluve a potom na programovom vyhlásení vlády. Napríklad pre  tieto rokovania vládnych strán pri hľadaní  dohôd o kompromisoch.

Schválením vyhlásenia vládneho programu  v Národnej rade nadobúda  vláda legitímnosť vládnuť. V rámci  neústavného orgánu koaličnej rady si tak vládne strany v ktoromkoľvek čase a bez obmedzenia  môžu utajene (bez kontroly verejnosti) dohodnúť či vyriešiť čokoľvek zásadného významu pre spoločnosť. Čo má však legitímne v kompetencii výlučne ústavný orgán vládnej moci - vláda. Koaličná rada (v zmysle Ústavy) preto môže riešiť len  vzájomné spory a dohovory ich spoločného vládnutia. Takto presne kedysi na takýto účel bola vytvorená pre politické strany pomocná zložka pre ich interné diskusie a dohody ešte za prvej republiky T .G. Masaryka.   

SkryťVypnúť reklamu

Inak, v štruktúre neústavnej moci  sa potom stále nachádzame v časoch totality pred rokom 1989. Dosvedčuje to súčasná moc a prax, keď sa deklaruje falošná stabilnosť a sila každej vlády tým, že je zakaždým názorovo jednotná a kompaktná. Keď   svoju falošnú jednotnosť deklaruje spoločne jednotným zahlasovaním vládnych poslancov až do jednej nohy. A to aj v prípade  akéhokoľvek protispoločensky predloženého legislatívneho paškvilu v parlamente.  

Pripadá mi  táto vynucovaná politická prax ako  chorá  stranícka disciplína za komunizmu. Keď každý poslanec sa obával pri hlasovaní akéhokoľvek svinstva nezdvihnúť ruku v obave následných dôsledkov. Je však až absurdné zastrašovanie, keď sa dnes poslancovi Huliakovi a jeho dvom vzbúrencom vyhráža (myslím si, že minister vnútra), že ich separatizmus ohrozuje rýchly koniec Ficovej vlády, a preto môže skončiť aj trestnou kvalifikáciu  rozvratu štátu. Hrozivá je v demokratickej krajine už samotná predstava tohto výroku.

SkryťVypnúť reklamu

Nelegitímnu činnosť koaličnej rady, napríklad súčasná vládna moc nepravdivo zdôvodňuje tým, že vláde vždy len predkladá  vraj „celkom  nezáväzné  návrhy“,  ktoré môže a nemusí í prerokovať a nemusí schváliť.  Zaujímavá by bola skutočnosť. aký počet z nich  neschválila. Či boli aj niektoré také? Lebo koaličná rada vraj vôbec nič jej neprikazuje ako kedysi Politbyro KSČ vláde ľudu..

Tak čomu potom slúži takáto duplicita, zbytočnosť a dvojkoľajnosť? Azda len strate času a účelovému klamstvu aktérov moci občanom? Veď návrhy z koaličnej rady môžu  potentáti moci (takmer tí istí vládni  politici) priamo  predložiť a prerokovať na riadnom zasadnutí vlády.

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu