Môj vzťah s veľkým básnikom bol osobitý a navzájom korektný (2.)

Válek ma prekvapil, keď ma pozval do Košíc a Prešova, kam mal ísť rokovať v mene vlády ako prvý jej minister.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Od prvého stretnutia s ním ešte neuplynul ani týždeň a tvorivo angažujúci sa minister mi poskytol pre  informovanosť, komplexne spracovaný dokument ministerstva „O systéme podpory a ekonomickom  riadení slovenskej  kultúry“. Asi taký názov mala táto štúdia.

Zároveň ma pozval do Košíc a Prešova, kam mal ísť  rokovať  so zástupcami štátu, kultúrnych ustanovizní a cirkví. Ako súčasť jeho sprievodu bol z médií pozvaný ešte literát a redaktor Igor Gallo. Tomuto nezvyklému pozvaniu som sa však čudoval. Prečo mám ako  politický komentátor oficiálne sprevádzať ministra kultúry?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta na náš východ trvala aj s presunmi z Bratislavy tri dni, ale pre pestré zážitky nemôžem na ňu zabudnúť. V dvoch papalášskych šestotrojkách sa viezli okrem ministra a dvoch redaktorov aj piati jeho pracovníci, z ktorých mali mať na východe hlavné slovo riaditeľ ekonomického odboru Fischer a  bývalý podplukovník ŠtB aristokratického správania aj výzoru  menom Belanský.

 Napriek jeho bývalému remeslu to bol navonok veľký sympaťák. Ani sa tomu vôbec nečudujem. Veď štátna bezpečnosť nemohla vyslať k básnikovi Válkovi na dozor nad múdrymi farármi nesympatického odroňa. Vari sa aj tam  po roku 1968 kadečo pomenilo?

SkryťVypnúť reklamu

Zloženie ministerského tímu zodpovedalo úlohe diskrétneho požiarneho zboru. Ten prišiel stlmiť obrodné vášne (skôr osobné záujmy) rôznych náboženských a národnostných  skupín, rýchlo zrodených spolkov a ustanovizní, ktoré majú na východe republiky najbohatšie zastúpenie. Ale ich veľké, vraj v demokracii oprávnené nároky neutíchli ani po okupácii.

Predsa peniaze, kultúra a viera sú veličiny života, ktoré sa rady spolu najprv spájajú,  potom rozdeľujú a napokon hádajú. Preto práve do Košíc a Prešova prišiel medzi rozvadených katolíkov, evanjelikov, gréckokatolíkov, pravoslávnych, židov, Ukrajincov, Rusínov aj Slovákov ako neformálny Mikuláš a Mesiáš s deravým vreckom, zástupca prvej slovenskej vlády, aby  uspokojil všetky hrabivé ruky a ich sebeckú horúcu myseľ.

SkryťVypnúť reklamu

Na stretnutiach so zástupcami rôznych farností, spolkov, divadiel a múzeí bolo našťastie zakaždým času málo a ohnivých rečí veľa. Ani jedno zo stretnutí sa neobišlo bez dramatických, veselých až komických príhod a drobných epizód. Len vzniklý spor gréckokatolíkov s pravoslávnymi o vrátení kedysi zhabaných kostolov si  vyžadoval  desiatku fiškálov aj senátov. A preto múdry a rozvážny minister  všade ťahal nakrátko.

Na vlastné oči som spoznal, čo spôsobil len náznak demokracie - akú veľkú predstavivosť statkov a ešte viac hrabivých zmätkov. Až dovtedy, kým obľúbený krajan východniarov - Vasiľ Biľak, ktorý z umenia  vedel tak zanôtiť popevok  proletárskej  Internacionály, doriešil všetky kultúrne aj nekultúrne problémy naraz. Uspokojil všetkých nespokojencov. Potom si už  nikto ďalších dvadsať rokov ani nepípol.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci s Igorom Gallom sme patrili do oficiálnej Válkovej suity, a minister nás  vždy predstavoval ako svojich hostí prvých, z profesionálneho princípu sme sa do diania a polemík nemiešali. Až na prípad, keď si dvaja Rusíni sťažovali, že ich národné umenie ignorujú média. Helfol som ministrovi tým, že  som z pozície novinára odviedol pozornosť od jadra sťažnosti. Veď sťažovatelia vyplakávali na nesprávnom hrobe, pretože v podmienkach ešte stále pretrvávajúcej slobody slova nemohol ani minister nič novinárom prikazovať, ale iba ich poprosiť.

Ďalší môj vstup sa odohral v prešovskom Divadle Jonáša Záborského. Pomenoval by som ho  ako  nedozretý čin novinárskej arogancie. Keď sa hlavní hostia z Bratislavy lúčili s hostiteľmi z akéhosi chuligánskeho rozmaru a  recesie  som oslovil dve osamelé herečky, zastupujúce tam v rámci súdružských zvyklostí aj hercov divadla.  A zaklamal som až sa prášilo:

„Dámy, dovoľte prosím, aby som vás v mene súdruha ministra pozval večer do hotela Dukla na  recepciu ...“

  Sprvu som ich musel  presviedčať, že naozaj ma ich pozvaním diskrétne  poveril sám Miroslav Válek. Lenže on z prítomných šéfov divadla ani riaditeľa , predsedu  strany, vedúceho činohry či operety  –  teda nikoho  na večerné podujatie nepozval.

Pre prešovskú súdružskú vrchnosť aj miestnu elitu to bola isto výnimočná spoločenská udalosť stretnúť sa osobne so živým slovenským ministrom. Veď za socializmu sa politici s milovaným ľudom nestretávali, lebo do funkcie ich on nevolili, ale menovala, aj odvolávala výlučne rodná strana. Koniec – koncov navyše od vojnového Slovák štátu sme žiadneho ministra ešte nemali

Pri pohľade na atraktívne herečky som na protokolárne konvencie pozabudol, uvedomil som  sa ich až následne. Ako sám na recepciu len pozvaný hosť som drzo šliapol mimo vžitých zvyklosti a bežnej slušnosti. Preto som sa  snažil čo najskôr o tejto svojvôli a neslušnosti informovať  samotného hostiteľa – ministra Válka. Ale vo frmole, ktorý trval až do večera,  sa mi  to nedarilo napriek snahe.

V duchu som si fandil, že u Válka, kedysi bohémskeho umelca, ešte nevymreli staré zvyky, a zatiaľ sa neudomácnili ani tie nové ministerské návyky. S malou dušičkou som si vydýchol až večer, asi hodinu pred začatím recepcie, keď vedľa môjho pisoáru sa ako fantom zjavil sám minister. Ale  na ospravedlnenie to bolo nevhodné miesto. Preto som prestal aj cikať,  postavil sa diskrétne zopár krokov od Válka, a vyčkal, kým sa pokojne vymočí. Veď pri pisoároch sa mi nezdalo vhodné vybavovať tento nepríjemný  malér:

 „Súdruh minister, prepáčte mi drzosť, že som si bez vášho súhlasu dovolil pozvať tie dve herečky z Divadla Jonáša Záborského na recepciu  ...“

Jeho reakcia ma však milo zaskočila. Neviem, či obidve mnou pozvané krásky vôbec zaregistroval, ale zatváril sa tak. Nezaprel povesť niekdajšieho nefalšovaného bohéma:

„V  poriadku, vidím, že máte vkus, veď obe sú to pekné ženy ...“  

Keď  prišiel za mnou čašník, že na recepcii ma čakajú dve dámy, tak pri prvom kontakte s nimi som chytil drobný závrat. Zdalo sa, že vidím dve modelky z prestížneho módneho magazínu.

Neprotokolárne pozvané herečky boli nielen pekné, atraktívne, noblesne a vkusne vyobliekané, ale ako sa ukázalo aj duchaplné,  čo v tejto profesii nie je pravidlom. Z náhodnej recesie a očakávaného trapasu sa  vykľul nečakaný hit a môj triumf večera.

Prítomní muži sa okolo nás krútili ako deti na kolotoči a ja som sa naparoval okatejšie než páv vo veľkej ZOO. Len manželky pozvaných súdruhov na mňa zazerali. Najčastejším kurizantom hviezd večera bol práve bývalý podplukovník ŠtB,  fúzatý aristokrat Belanský.

Pre zdar večera pomohla najmä skutočnosť, že v tom čase sa súdruhovia nemohli ešte rozvádzať, lebo by prišli o funkciu. Platila stranícka disciplína – žiadny rozvod a na spoločenské akcie výlučne chodiť s manželkami. Tak si to vyžadoval súdružský bontón,  prísna partaj aj mnohotvárna socialistická morálka, ktorá si potrpela  na  vonkajšie mravy.

Manželky vtedajších funkcionárov sa ešte nemohli porovnávať s atraktívnymi hovorkyňami, poradkyňami a sekretárkami, sprevádzajúcimi dnes okato záletných vplyvných či bohatých snobov aj na verejnosti. Veď vtedy ani salóny krásy a módni experti nesídlili na každej ulici, takže noblesné krásavice boli na spoločenských podujatiach výnimkou.

 Znova som sa  presvedčil o relativite každého diania, keď aj veľká  drzosť a hlúpy malér môžu vyvolať neočakávaný osobný profit.

Napriek  prešovskej vývrtke, možno aj kvôli nej, prišla asi o týždeň  šéfredaktorovi  Gavrilovi Gryzlovovi žiadosť od Válka o moje uvoľnenie  na funkciu jeho tlačového tajomníka. Vtedy naozaj veľký honor! Veď Slovensko malo od zániku vojnového štátu po prvý raz ministrov, len zopár tlačových tajomníkov, ale o nejakých hovorcoch či  riaditeľoch tlačových odborov ešte nebolo ani chýru. Šlo teda o výnimočný flek, spoločenskú prestíž a pre novinára nevídanú kariéru.  Hneď si ma zavolal šéfredaktor Gryzlov na pohovor a račkujúc ako zvyčajne sa ma vyčítavo spýtal:

„Prečo blbneš? Varri chceš byť obyčajným úrradníkom?  Konečne vieš aspoň trrocha   písať, a  chceš nám zdrrhnúť ...“

Kým som povedal slovo Nie – chvíľu som aj zaváhal. Čo keď práve strácam svoju životnú   šancu? Ale prenechal som ju náhradníkovi – básnikovi Gustovi Hupkovi, ktorý do nej bez zaváhania  vhupkol.         

 

 

 

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu