Najziskovejší sú v štáte obchodníci s liekmi a pomôckami pre zdravie

Fico: "v roku 2010 išli na zdravotníctvo štyri miliardy eur a dnes osem a pol miliardy." A rezort zdravia je v kolapse?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Otázka znie aj pre trestné orgány, do ktorých štruktúr nehoráznej a utajenej  korupcie i krádeží natiekli za 14 rokov každoročne stovky miliónov eur?  Vari naše zdravotníctvo aj napriek enormnému nárastu financií poskytuje dnes lepšie služby  než za necelú polovicu nákladov v roku 2010 (bez Penty)???

Ministerstvo zdravotníctva chcelo ešte začiatkom roku 2023 zriadiť štátnu distribučnú spoločnosť pre centrálny nákup a distribúciu liekov i zdravotníckych pomôcok pre všetky štátne nemocnice a iné zdravotnícke zariadenia. Uviedlo to v materiáli (čo vtedy publikovalo aj  v  médiách) , ktorý tento rezort predložil  už na pripomienkovanie iným rezortom a príslušným zložkám štátu. No dosiaľ bol výsledok obvyklá nula (presne dve 00). Čo  na to. pán premiér?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rezort MZ SR zdôvodnil svoj plánovaný zámer tým, že mu v súčasnosti chýba nástroj a priamy dosah na riešenie krízových situácií v oblasti ich zásobovania a distribúcii liekov a zdravotníckych pomôcok. Práve zriadenie štátnej distribučnej spoločnosti by podľa ministerstva mohlo zabrániť dominantnej pozícii okruhu súkromných firiem. Potom by tento funkčný systém naisto prispel v prospech zdravia a záchrany životov občanov, najmä v kritických podmienkach pandémie

Napríklad taký stav, aký bol  v čase covidu.  Keď sklady štátnych hmotných rezerv zívali  prázdnotou. Takže   v nich chýbali ochranné rúška, ochranné odevy či  iný protiepidemický materiál. Pričom ich šéf si  skladoval vo vlastnom trezore zlatý poklad, teda z korupčnej činnosti získané zlaté tehličky.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia, keď nákup a distribúcia  všetkých zdravotníckych potrieb je výlučne v súkromných rukách (najmä Penty), vytvára aj vo financovaní zdravotníctva     kolaps a tiež vedie k veľkej  beztrestnej korupcii. Na túto našu všeobecne nákazlivú chorobu  poukázal aj  článok Zuzany Petkovej a Martina Suchého „Firmy z covidového biznisu prekvapivo končia v strate“ (SME 16.2. 2023).

Pozoruhodne varujúce sú však práve zisky nákupcov i distributérov liekov a zdravotníckych pomôcok, v ktorých má najväčší podiel práve Penta. Tá drží celý sektor zdravotníctva (vrátane jeho ministerky) pevne pod krkom. Keď celkové úhrady zo ŠR za daný sortiment „obchodných produktov“ (za rok 2023) činili vyše 1 645 mil. eur. Navyše pacienti zaplatili za lieky a iné potreby zdravia ďalších 556 mil. eur.

SkryťVypnúť reklamu

Pričom v daniach priznané zisky týchto nízko nákladových  distribučných firiem „veľkoobchodu“ (pri ich vážnych  výpadkoch dostupnosti liekov) sú tiež „primerane veľké“ až 275,4 mil. eur.

Súčasný kritický stav v zdravotníctve (nechtiac) objektívne pomenoval premiér Fico, ktorého slová odcitujem z článku Daniely Hajčákovej a Michala Katušku (SME 24.9.):

„Na novinársku otázku k nesúhlasu lekárskych odborov s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti a ku kráteniu peňazí na mzdy zdravotníkov Fico odvetil“:  „Dokedy budeme nalievať peniaze do zdravotníctva, ak tam stále nevidíme  nijaký efekt“.

„Ministerka podľa Róberta Fica musí povedať, čo ide robiť.“ „Nemôže chodiť a hovoriť dookola to isté – dajte, dajte, dajte.“rozohnil sa, keď pripomínal, že v roku 2010 išli na zdravotníctvo štyri miliardy a dnes osem  pol miliardy. Bez ďalších podrobností spomenul aj“ „šokujúce informácie“ „ako sa nakupuje materiál v zdravotníctve.“

SkryťVypnúť reklamu

„Ak to ministerka zdravotníctva nezvládne, musí to zvládnuť niekto iný.“

Tieto kritické vyjadrenia premiéra Fica na príslušnej tlačovke ukázali v plnej nahote krízu a rozklad v najcitlivejšom a najviac chorom rezorte pre zdravie občanov. Bol to zrejme  odkaz voličom Smeru, že on vážne problémy v spoločnosti  rieši vždy razantne a rýchlo v ich osobnom záujme. Zároveň to bol tiež jeho cielený podraz voči oslabujúcemu Hlasu.

Je evidentné, že samotná téma v tomto blogu je mimoriadne vážna a aktuálna nielen z hľadiska zdravia občanov a financií štátu, ale aj politiky a morálky. Mala by teda byť aj predmetom pozornosti médií a širšej vecnej i kritickej diskusie, ktorá by viedla k úspechu realizácie pôvodne pragmatického plánu MZ SR. Veď tento nedávny reálny pokus priamo z vlády (v záujme  efektívneho riešenia   nevyhnutných potrieb pre zdravie občanov) by mal predovšetkým zaujať i všadeprítomného kritika a populistu premiéra.

O plánovanom  zámere MZ SR som informoval ešte vlani 23. apríla 2023 v blogu „Zmení krízu centrálny nákup“ Z  uverejneného blogu pripomeniem aspoň jednu temer neznámu vec. Centrálny nákup i distribúciu liekov a zdravotníckych pomôcok úspešne praktizovalo už socialistické zdravotníctvo. Pričom jeho systém neskolaboval ani napriek hrozivej politicko – spoločenskej  dobe, ani bez pomoci a možností  súčasnej modernej počítačovej techniky, ani za neporovnateľne nízkych  finančných daností na nákup liekov či veľký nedostatok zahraničnej meny pre ich  nákup v  zahraničí.

 Pre tento účel bol vytvorený celoštátny podnik MEDIKA s decentralizovanými pobočkami i skladmi v Bratislave, Žiline a Košiciach. Ministerstvu zdravotníctva by teraz postačilo zaloviť  do svojho archívu a  ako vhodný model oprášiť tento starý systém a sčasti ho skopírovať i zmodernizovať.

P.S.:V prípade tohto blogu ide nielen o jeho technickú cenzúru, ale už aj doslovnú "protispoločenskú sabotáž" v nečítaní danej témy článku. Čo potvrdil už i pôvodný blog s rovnakou vážnou a aktuálnou problematikou "Zmení krízu centrálny nákup" ,ktorý mal až provokatívny a diskriminačný počet 211 - krát čítaní. Takže som ho napísal a zverejnil celkom zbytočne. Potom takáto pre spoločnosť žiadúca téma zostala v anonymite bez odozvy.

Blog je v dlhších pauzách vypínaný zo systému hodnotenia (počtu čítania)!!! A angažovaným čitateľom (blogerom) je takáto vec celkom ľahostajná (bez reakcie)?

Cenzúra naďalej trvá. Na druhý deň po zverejnení blogu vraj len vyše 6OO čitateľov.

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu