Nenávistne a dekadentne s cenzúrou? (1.)

"Vládny boj s médiami je hlúposť ..." (Titulok v Aktualitách 20.11.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Autor článku novinár Ján Füle okrem iného v ňom píše: “Mečiarizmus sa vracia, ale už v úplne inej podobe, pretože tá vtedajšia podoba už nie je možná – sme v EÚ a je aj iné storočie. To, čo vláda voči médiám skúša je hlúposť, ktorá sa im určite vráti a to veľmi  rýchlo ...“

Ide bezprostredne o druhý článok po sebe na túto vážnu a zásadnú tému od skúseného, kedysi veľmi známeho a vždy principiálneho novinára. Ten prvý mu uverejnila práve SME (16. – 19.11.) pod titulkom: „Fico chystá mediálnu pomstu“. Tento obsahom významný komentár som následne glosoval a rozvinul o nový obsah v aktuálnom blogu: „V SME (16. – 19.11) múdro a pravdivo o slobode médií“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V ňom som argumentačne zdôraznil najmä vážne nebezpečie pre demokraciu  na Slovensku aj pre základný predpoklad  slobody občana. V tom prípade, ak by sa podarilo Róbertovi Ficovi realizovať dnes jeho hlavnú snahu a zámer podmaniť si mienkotvorné média pod kontrolu Smeru a jeho spojenca, rodového potomka Hlasu. Žiaľ, táto výsostne významná téma pre ďalší vývoj našej spoločnosti v mojom článku vôbec nenašla primeraný ohlas u čitateľov na blogu(u). sme.sk.(čítanosť za 11. hod v prvý deň len 433 – krát).

Podľa môjho názoru (zrejme aj priateľa Janka Füleho) súčasný premiér nebude mať žiadnu zábranu, aby nevyužil aj niekdajšie dekadentné praktiky v legislatíve za Mečiara. Preto spomeniem konkrétny názorný príklad z minulosti, legislatívny paškvil platný dodnes.   

SkryťVypnúť reklamu

Práve tento príklad sa  bezprostredne viazal na profesionálnu činnosť, výkon i úzku spoluprácu Füleho a mňa. Keď on bol vtedy šéfredaktorom spravodajstva a publicistiky redakcie Československej televízie na Slovensku a ja šéfredaktorom nezávislého týždenníka Slobodný piatok a člena televíznej rady, menovaného za vládu. Obe tieto významom značne rozdielne média vtedy úzko spolupracovali v rámci rôznych spoločenských akcií a mediálnych aktivít.

Ako vtedy člen televíznej rady som Mečiarovi skrížil cestu v  zámere  ovládnuť v tom čase jedinú celoplošnú televíziu u nás. V televíznej rade som síce zastupoval jeho vládu spolu s maliarom Kompánkom, univerzitným profesorom Števčekom a novinárom Smolcom.

SkryťVypnúť reklamu

Deň pred jej zasadnutím ma poprosil štátny tajomník ministerstva kultúry Ivan Mjartan: „Jožko, príď na chvíľku ku mne na kávu,  chcel by som  sa s tebou o niečom porozprávať  ...“

Už po prvých vetách som pochopil, že vláda chce odvolať ústredného riaditeľa vtedy ešte Československej  televízie pre  Slovensko Mariána Kleisa. Lebo spolu s programovou riaditeľkou Katkou Svetkovou odmietli Mečiarovi odvolať šéfa spravodajstva a publicistky Jána Füleho. Ten predsedu vlády nasrdil aj tým, že zrušil premiérovi jeho televíznu reláciu (príhovor k občanom) pred televíznymi novinami „Desať minút s premiérom“.   Ale na jeho odvolanie šéfa spravodajstva a publicistiky  nemal vtedy predseda vlády žiadny dosah. 

SkryťVypnúť reklamu

Keďže Mečiar si nebol celkom istý  mojím hlasovaním, tak Mjartan dostal stranícku  úlohu od premiéra ma presvedčiť na plnú lojálnosť s vládnym návrhom. Argumentoval aj lžou, ktorej som však neveril: „Jožko môžeš mi veriť, na moju česť, že nejde o odvolanie Tvojho kamaráta Füleho, ale o neschopného riaditeľa Kleisa, ktorý nikdy nemal šéfovať televízii ...“

Už po prvých vetách som pochopil, že vláda chce odvolať ústredného riaditeľa vtedy ešte Československej  televízie pre  Slovensko Mariána Kleisa, lebo spolu s programovou riaditeľkou Katku Svetkovou  odmietli Mečiarovi odvolať šéfa spravodajstva a publicistky Janka Füleho. Ten ho nahneval aj tým, že mu zrušil reláciu (príhovor k občanom) pred TN „Desať minút s premiérom“.

Ale na jeho odvolanie nemal priamy dosah.  Mečiar si nebol celkom istý  mojím hlasovaním. A tak Mjartan dostal stranícku  úlohu ma presvedčiť na plnú lojálnosť s vládnym návrhom. V rade rozhodoval každý hlas, pretože v počtoch jej vládnych stúpencov a protivládnych oponentov bola parita. Štátny tajomník sa ma veľmi snažil presvedčiť o podpore návrhu vlády.

V rade rozhodoval každý hlas, pretože v počtoch jej vládnych stúpencov a protivládnych oponentov bola parita. Preto štátny tajomník sa ma veľmi snažil presvedčiť o podpore návrhu vlády. Spracúval ma asi hodinu a pre istotu ešte zaviedol aj k ministrovi Slobodníkovi.

Na druhý deň som si v televíznej rade vypočul dlhú Smolcovu obžalobu Kleisa, po ktorej nastala búrlivá polemika. Hoci prítomní „antimečiarovci“ ma považovali za priaznivca vlády, ale za Mariána Kleisa som zabojoval najpresvedčivejšie. Hoci som ho vtedy vôbec nepoznal. Keďže v rade ešte zasadali aj slušní ľudia, napríklad kňaz Srholec, aforista Janovic a ďalší,  tak Smolcov (Mečiarov) návrh neprešiel.

Kleis sa však vo funkcii ohrial už len krátko. Predseda vlády navrhol do parlamentu zmenu zákona, podľa ktorej prvú persónu televízie už nevolila a neodvolávala televízna rada, ale poslanci v pléne Národnej rady. Tiež jej členov   už nenominujú politické a spoločenské zložky, ale volí parlament.

Mocichtivý premiér si následne na tento post dosadil gašparka, ktorý potom odvolal nepočúvajúceho šéfredaktora odbojného Janka. Ten nový sa už stal služobníkom vládnych želaní a Mečiarových politických potrieb a  záujmov. Je politicky škandalózne, že tento legislatívny nepodarok, priamo ohrozujúci slobodu slova, si však ponechali  bez zmeny všetky  následné, vraj demokratické vlády.

Pre ďalší vývoj demokracie, slobody slova a občana  bude rozhodujúce to, aké  kroky (vrátane legislatívy) si trúfne podniknúť birmovaný komunista a populistický klamár, vraj sociálny demokrat, v realite však autokrat. Dnes štvornásobný premiér. 

Bude to však závisieť najmä od toho, ako účinne sa mu postavia  mediálne na  odpor demokratické sily v štáte – politici, novinári, sociológovia, neziskové organizácie druhého sektora a iné zložky verejného života.  Ako tento boj pravdy, dobra a zla o charakter štátu napokon dopadne, to posúdi dobre či zle   nakoniec naša dezinformovaná verejnosť.    

(POKRAČOVANIE.)

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu