Nenávistne a dekadentne s cenzúrou? (3.)

"OĽaNO patrí do karantény" (SME 29.11.) článok novinára Tkačenka. Opozičný bojkot strany je v záujme Fica a korupcie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

(Dokončenie.)

V blogu odcitujem zopár častí z textu tohto známeho redaktora SME, aby si o jeho obsahu mohol čitateľ  sám vytvoriť názor:

Prvý citát: „Pri nástupe vlády Roberta IV. Skúseného tu zaznelo, že si vzhľadom na vrodené defekty a viditeľné lajdáctvo koalície má opozícia slušný priestor komplikovať jej život. A aj do titulku sa dostal odkaz, že proti Ficovi sa smie bojovať aj s Igorom Matovičom. Lenže sme sa asi trochu nepochopili a o týždeň už opozícia aj s kádrami OĽaNO podávala návrh na odvolanie ministra vnútra.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý citát: „Tak si povedzme tajomstvo, totiž, že na spoluprácu opozície ako celku neexistuje dôvod. A to dokonca aj vtedy, keď v nej nie je OĽaNO.“

Tretí citát: „Preto je vyložene škodlivé akokoľvek naznačovať, že opozícia je nejaký celok, ktorý má spolupracovať.“

Samozrejme, že opozícia síce nikdy nebola a nebude nijakým súrodým politickým blokom, čo však nevylučuje jej nevyhnutnú spoluprácu v časoch ohrozenia demokracie a osobnej slobody občana. Veď v politike viacej než v osobnom živote všeobecne platí, že aj „nepriateľ môjho úhlavného nepriateľa je mojím priateľom“.

Preto vylučujem, že by bez spolupráce opozičných strán (vrátane OĽaNO) vôbec bola nejaká reálna šanca zbaviť sa ešte včas budúcej diktatúry mocichtivého Fica a jeho korupčných komplicov. Samozrejme, že to platí iba pre tie strany, čo  rešpektujú základné pravidlá demokracie, čo Matovičov spolok spĺňa. Lebo inak, práve v prípade jeho autorom požadovanej karantény, už sa potom zrejme nedá obmedziť moc nastávajúceho diktátu korupcie a oligarchie u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Veď práve roztrieštenosť opozičných strán posilňuje v celom svete silu autokratických režimov aj diktatúr, o čom nemožno v ničom pochybovať. Samotný  vplyv, postavenie a výsledky činnosti (len v médiách problematickej strany OĽaNO) v hierarchii našej žabomyšej a často meniacej sa politike som len v hrubom náčrte naznačil argumentačne a nezaujato v poslednom blogu: „Skvele naprogramovaný systém až na ten antisystém manipulácie?“

Štvrtý citát: „No a celé je to vedené morálnymi aj egoistickými dôvodmi. Prinajmenšom v PS a SaS vedia, že OĽaNO je najmä, ale nielen na osobu predsedu, primitívnou, hrubosťou a nenávisťou vedená čeliadka so zhubným vplyvom na všetko vo svojom okolí.“ (Tieto slová zrejme už ani nemusím komentovať, keďže charakterizujú zaujatosť a nenávisť autora. Už potom  ani nevidím nejaký rozdiel medzi zaužívaným hrubým jazykom autora  voči OĽaNO a  expresívnymi vyjadreniami Matoviča.)

SkryťVypnúť reklamu

Správnosť názoru, že bez OĽaNO (správne však Slovensko) by bola demokratická opozícia málo viditeľná a bezzubá. Ukázalo to, skôr potvrdilo, aj nedávne odvolávanie ministra vnútra Eštoka v Národnej rade. Iniciátor a navrhovateľ jeho odvolania a ukončenia deštrukcií právneho štátu,  predseda strany PS Šimečka, nevyužil na obhájenie svojho návrhu  ani možných 20 minút na svoju oprávnenú kritiku ministra.

Keďže jeho opozičná aktivita a prejav trvali len polovicu poskytnutého času (iba 10 minút). Z opozície boli (v rámci obmedzujúcich možností a podmienok, stanovených predsedom parlamentu Pellegrinim) nanajvýš aktívni len poslanci Matoviča a sčasti SaS. Pričom v kritike odvolávaného ministra dominoval práve on. Nevyznamenala sa v nejakej účinnej kritike ministra ani opozičná politika KDH, ktorá vo svojom neustálenom smere stále iba hľadá, kde je v našej dnešnej politike Sever.

SkryťVypnúť reklamu

 Ale práve v  tejto aktuálne horúcej veci a téme sa “vyznamenalo” komentátorské eso redakcie Peter Tkačenko. V článku  “Eštok urobil správny krok” (SME 28.11.), keď napísal následovné:

Prvý citát: “Eštok podáva trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany čurilovcom, urobil v tejto veci prvý správny krok“.

Druhý citát: “Podanie trestného oznámenia má totiž len dve alternatívy. Pravdu môže mať advokát čurilovcov Peter Kubina, podľa ktorého je takéto oznámenie absurdné.“

Tretí citát: „OČTK vyhodnotia oznámenie ako bezpredmetné a vyhodia ich von oknom, bude to mať posilnenie postavenia a rozhodnutia Úradu na ochranu oznamovateľov a oslabenie ministra. Čo je dobrá správa, všakže.“

Štvrtý citát“ „Druhou, hoci veľmi málo pravdepodobnou alternatívou je, že polícia, po nej prokuratúra a po nej aj súdy skonštatujú a potrestajú páchanie trestnej činnosti. A to by mala byť tiež dobrá správa. Teda nie páchanie, ale odhaľovanie trestnej činnosti.“

Autor tohto blogu nechápe redaktora (P.T.) o aké v tomto prípade vôbec môže ísť vraj „odhaľovanie trestnej činnosti dobrá správa“. Ale o  to určite nejde ani Eštokovi, lebo nie je hlupák. Dobre však vie, že do médií práve „vypustil“  trestné oznámenie (teda nekonečne dlhé a bezvýsledné vyšetrovanie), skvelú účelovo dezinformačnú bublinu pre mediálne zaostalé prostredie a málo uvažujúcu verejnosť.

Minister z dvojtvárneho falošného Hlasu chce tým len odpútať pozornosť od  demontáži právneho štátu, na čo dobre poslúžia aj ním novonavrhnuté (podvrhnuté)  zdĺhavé trestnoprávne ťahanice okolo čurillovcov. Taká je realita danej kauzy.

Štvrtý citát: „Určite sa ozvú výhrady voči dôveryhodnosti k OČTK, čo znamená, že  si z nich vyberáme podľa osobných sympatii. Keď zavrú Kováčika alebo vydajú neodkladné opatrenie proti Šutajovi Eštokovi, tak je to opečiatkovaný dôkaz o zločinnej povahe druhej strany. Ale ak rozhodnú v rozpore s naším želaním, sú to skorumpované politicky ovládané chápadlá mafie. Áno aj tak sa dá postupovať.“

Áno, pán redaktor, aj tak sa dá písať. Aj keď dnes už je stovka obvinení a žalôb, tiež desiatky (ne)právoplatne odsúdených prominentných korupčníkov z obdobia troch vlád Fica. To určite nie sú  len akési nepodstatné „výhrady voči  dôveryhodnosti  k OČTK“  vraj „podľa osobných sympatií“. V súčasnosti by s určitosťou šlo výlučne o „opečiatkovaný dôkaz o zločinnej  povahe druhej strany.“

V tejto súčasnej i budúcej významnej „hre“ lží a poloprávd, v ktorej osudí je buď naša demokracia a osobná sloboda, alebo autokracia a nesloboda občana, by novinár nemal  spochybňovať, že by v tomto prípade mohlo ísť len o „naše želanie“. Vari sa u  nás  už nevyskytujú tie  „skorumpované politicky ovládané chápadla mafie“, ktoré sa za vlád OĽaNO nepodarilo dostať do „lapáku“?

V politike sú však odjakživa menší a veľkí klamári, ktorých politicko-mediálnou metódou je zakaždým iba lož v rôznom obale.  Tí zjavní a spoznaní (napríklad Fico, Pellegrini, Blanár,Tomáš, Raši, Eštok a ďalší) klamú aj fabulujú  naučené a nespoznané  polopravdy (v samej podstate len lži) už otvorene, drzo a bez akýchkoľvek morálnych či logických zábran.

 Argumentujú a dezorientujú bežných občanov presne tak, čo pred vznikom nacizmu v Nemecku a pre hrôzami 2.svetovej vojny predvádzal v novom médiu rozhlase najvernejší sluha Hitlera a jeho minister propagandy Joseph Goebbels. Ten o svojej metóde klamstva vyhlásil, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou.

Aj tak sa dá písať či hovoriť vtedy, ak do toho istého kontextu textu poskladáme dve od základu rozdielne veci a postavíme ich hore nohami. Niekedy logickou odpoveďou na aktuálny problém či otázku je tiež neslýchané a novinármi nekritizované zavádzanie či veľká drzosť až hrubosť. Napríklad ako od hovorkyne predsedu Hlasu a dokonca i Národnej rady.

Keď na otázku redaktorky  SME vo veci prečo bolo pridelené jej predsedovi bývanie v  ubytovni pre poslancov mimo Bratislavy, hoci ho vôbec nepotrebuje.  Keďže pán Pellegrini býva komfortne vo vlastnom byte blízko    parlamentu.   Odpovedala  tak, za čo by sa hanbila aj trhovníčka na jarmoku:

„Čo vás do toho, na aký účel mu to je? Keby tam aj teraz mal štyri šteniatka zavreté, tak všetkých je nás do toho prd.“ (SME 29.11.) Od politikov si márne želáme kultúru vo vyjadrovaní, čo novinári právom kritizujú. Ale tu by oveľa ľahšie mali prezentovať aj novinári.

P.S.: Som  zvedavec, akú šancu v počte čítania bude mať tento kritický, aktuálny a vecný  blog? Ale veľmi pochybujem, že dostane objektívne reálnu možnosť.

Moje podozrenie sa splnilo. Blog za jednu hodinu a 35 minút má iba 69. čitateľov od zverejnenia. Keďže ho postihli časté prestávky automatického nastaveného vypínania z prevádzky. Budem o tom a iných chybách "antisystému manipulácie" písať v budúcom blogu "Skvele naprogramovaný systém až na antisystém manipulácie (2.)".

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu