Príbeh o legende našej žurnalistiky

Literatúra faktu: "Roman Kaliský. Cesta búrnym storočím" je pravdivým, vecným a zaujímavým obrazom o ňom i našich dejín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Spoluautori tejto pozoruhodnej, poučnej a zaujímavej knihy, vydanej Vydavateľstvom Luna (2022), sú Jozef Leikert a Mária Macková.

Kto bol Roman Kaliský ako novinár?

„Nezvykol hovoriť do vetra, myšlienky a vety formuloval presne. Dlhé roky pracoval v novinách, vo filme, v televízii, odkiaľ ho začiatkom normalizácie vyhodili a dvadsať rokov bol robotníkom. Predtým, ešte ako študent, sa zapojil do Slovenského národného povstania a bol ranený. Po druhej svetovej vojne vstúpil do Strany slovenskej obrody, za ktorú bol dvanásť rokov poslancom Slovenskej národnej rady a Národného zhromaždenia. Viac rokov pracoval v legendárnom Kultúrnom živote. Po novembri 1989 sa stal riaditeľom Slovenskej televízie a vrátil sa k novinárskemu povolaniu. Politicky sa už neangažoval, ale v roku 1992 sa významne pričinil o vznik samostatnej Slovenskej republiky. Jeho životná cesta búrnym dvadsiatym storočím nebola priamočiara, ale mimoriadne dramatická. Oplatí sa bližšie poznať jeho pohnutý osud.“ (Text je citátom z obálky knihy „ROMAN KALISKÝ Cesta búrnym storočím“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale kto je v literatúre faktu aj v poézii spoluautor diela J.L.?

PhDr. Vladimír Grigar, riaditeľ Slovenskej pedagogickej knižnice, v úvode inej knihy „Jozef Leikert Personálna bibliografia“ o ňom uvádza (prvá citácia) - „Vo Wikipédii pod menom Jozef Leikert si na začiatku môžeme  prečítať: Prof. PhDr. Jozef Leikert je vysokoškolský pedagóg, historik, básnik a spisovateľ.“

Druhá citácia: „Je obdivuhodné, čo Jozef Leikert počas svojho doterajšieho života vytvoril, akými témami sa zaoberal, čo všetko zorganizoval, na čom sa podieľal. Šírka jeho záberu je pozoruhodná.“ V ďalšej časti toho odseku recenzent pokračoval: „A to najmä z oblasti histórie, kde napríklad pri koncipovaní jednej knihy o Ladislavovi Mňačkovi sa s ním stretol 29-krát a absolvoval rozhovory so 63-mi ľuďmi.“

SkryťVypnúť reklamu

Tretia citácia: „Veľa napovedá, že jeho dielo tvorí 14 básnických zbierok a 24 kníh literatúry faktu. Ale aj 4 knižné výbery, 2 bibliofílie, 2 knihy poézie v esperante ...“  „Patrí k najprekladanejším súčasným básnikom na Slovensku a jeho knihy vyšli v štrnástich krajinách sveta, okrem iných aj v USA, Kanade, Anglicku, Švédsku, Rakúsku, Poľsku, Maďarsku a v iných krajinách. Jeho knihy sa oplatí mať doma a viackrát si ich prečítať“.

Aj úryvok z autobiografie Vedieť odísť

Spoluautor  biografie Jozef Leikert o novinárovi Romanovi Kaliskom v nej zverejnil aj úryvok z mojej knihy Vedieť odísť. Takže teraz tento už publikovaný  príbeh  o mojom pracovnom a osobnom vzťahu s novinárskou osobnosťou Kaliským celý odcitujem:

SkryťVypnúť reklamu

„Kaliskému zobrali pero i novinársky zápisník. Aké-také šťastie mal iba vtedy, keď bol zástupcom šéfredaktora týždenníka Expres jeho kamarát Jozef Sitko, ktorý sa mu snažil pomôcť aspoň tým, že mu „dohodil“ upraviť či preložiť nejaký článok. Expres bol totiž časopis, ktorý uverejňoval výber článkov zo zahraničnej tlače. Sitko o tom v  memoárovej knihe píše:

Ku kľúčovým externistom patril najmä vynikajúci novinár Roman Kaliský   a ďalšie eso žurnalistiky - môj bývalý šéf Gavril Gryzlov. Bol som tiež rád, že týmto existenčne postihnutým kolegom môžem materiálne pomôcť.

Šéfredaktorom  Expresu bol známy básnik Rudolf Fábry, ale noviny viac-menej viedol Jozef Sitko,  lebo Fábry v redakcii väčšinou nebol. Istý čas bol aj dlhšie chorý a chod redakcie stál na Sitkovi, ktorý stále vymýšľal, ako zvýšiť náklad. Darilo sa mu to celkom úspešne, čo sa odrazilo aj na výške honorárov. S článkami bolo dosť roboty, lebo mnohé obsahovali tzv. vatu, ktorá keď sa vyhodila, text dostal spád a lepšie sa čítal. V memoárovej knihe Jozef Sitko píše:

SkryťVypnúť reklamu

Tento prístup si však vyžadoval zručných prekladateľov a ešte lepších redaktorov. Ale ako to už býva, každá novosť, kým sa ujme, neobíde sa bez kolízií a konfliktov. Dodnes som nezabudol na výjav, keď mi vysoký Roman Kaliský vyskakoval až po plafón len preto, že som mu vykrátil jeho desaťflekovú reportáž z nemeckého Spieglu na päť rukopisných stránok. Hoci išlo o preklad, považoval za nehoráznosť, čo si to redaktorské ucho voči nemu dovolilo.

Zrejme si aj zrátal, že tým prichádza aspoň o stovku z honoráru. Veď vtedy s početnou rodinou trel biedu a chýbala by mu každá koruna. Prestal sa rozčuľovať, až keď som mu oznámil nový sadzobník, že za každý kvalitne upravený flek prekladu dostane nie dvadsať, ale až päťdesiat korún. No bol by som zle  dopadol, keby sa podstatne vyššie náklady na honoráre neprejavili aj vo zvýšenom predaji novín.

Keď som to zreferoval Romanovi Kaliskému, ten sa pousmial: Čo si čakal? Ešte nepoznáš Ruda? Vari si si myslel, že ti bozká ruku a vyklopí na dlaň dve-tri stovky? Ak chceš od neho vyfasovať slušný honorár, poradím ti. Zanôť mu jeho obľúbenú ľudovku – Červené jabĺčko...

Sprvu som nechápal, kam mieri, až kým mi nevysvetlil, že môj šéf uverejnil za vojnového slovenského štátu v satirickom časopise Sršeň výstižnú karikatúru – pekné červené jablko, do ktorého sa prehrýza veľký červ. Toho na tele označil jediným slovom: Boľševizmus! Bola to síce nadčasová karikatúra, hodná ozajstného majstra, ale radšej som Romana neposlúchol.00

Sitko nepomáhal len Kaliskému  a Gryzlovovi, ale aj ďalším proskribovaným novinárom, až sa mu to stalo osudným a z Expresu musel odísť.

Námestník ministra kultúry Ján Princ mu pri poháriku vína v prítomnosti Rudolfa Fabryho prezradil, že mu odvolávajú šéfa a o mesiac či dva ho bude nasledovať. Oponoval, že Slovenský úrad pre tlač a informácie nemá voči časopisu námietky, dokonca ich pochválil za uverejňovanie článkov bez násilia a bulváru, aj náklad sa zvýšil o dvadsaťtisíc výtlačkov. Na to prvý námestník kultúry povedal:

Myslíš si, že je dnes podstatný SÚTI a váš náklad? Veď na ústrednom výbore strany zistili, že v redakcii grupuješ vyhodených pravičiarov. Si až natoľko hlúpy, že nevieš , akú tam majú z tých spolkov hnačku? Uvedom si, že Ruda a teba riešilo samotné predsedníctvo ÚV strany! Zareagoval som už nervózne: A čo na to Válek, nezastal sa? Jeho prvý námestník už na mňa reagoval dosť podivuhodne: Ten mal sám čo robiť, aby sa ubránil. Veď dopustil, aby si ty, vyhodený zo Smeny, pracoval vo funkcii zástupcu šéfredaktora.

Válek pomohol viacerým umelcom, aj spisovateľom, aby sa mohli ako-tak slušne zamestnať. Pomohol aj Jozefovi Sitkovi, Ladislavovi Ťažkému, Antonovi Hykischovi a iným. Ako niektorí tvrdia, na Válka sa obracali priamo a on im podľa možnosti skôr či neskôr pomohol.“

P.S.Stáva sa, že sa páchateľ aj sám usvedčí. Technickú cenzúru blogu potvrdzuje okrem iného to, keď v prvý deň mal článok 675 -krát čítaní, ale druhý a tretí len o 125 - krát viacej (spolu rovných 800 - krát). Takisto usvedčuje pána administrátora z manipulácie blogu to, keď v prvý deň o 15.21 hod. sa páčil pri 613 - krát čítaní 9 - krát, ktoré číslo sa potom až po dnešok nezmenilo. Ale čo je na tom tiež podstatné, že môj priateľ experimentoval akýsi "pokus pravdy". Klikol na údaj "páči sa" a dlho nič. Pre istotu to zopakoval ešte raz, ale ani tak sa číslo 9 - krát nezmenilo. Prosím mojich čitateľov, aby sa v prípade záujmu o tejto technickej cenzúre mojich blogov sami presvedčili. Za čo im vopred ďakujem.  

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu