Putin: Klamári a ničomníci všetkých krajín spojte sa ...

Ešte pred štvrťstoročím by vyhrážanie sa útokom atómovými zbraňami akémukoľvek štátu bol neodpustiteľný zločin. A dnes?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ešte pred štvrťstoročím by vyhrážanie sa útokom  atómovými zbraňami akejkoľvek krajine  bol nepredstaviteľný zločin. A dnes? 

Pozrime sa najskôr na našu nedávnu bolestivú históriu, na ktorú akosi rýchlo a nebezpečne zabúdame. Aký ohlas a historické zmeny vyvolal vo svete útok na formálne samostatnú guberniu (Československo) a jej okupácia? Tie  v podstate  zmenili v mnohom podstatnom svet. A čo dnes spôsobila  imperiálna politika Putina, keď bezprecedentne   napadol suseda a vyvolal tak najkrvavejšiu a enormne ničiacu dlhú vojnu na  Ukrajine po 2. Svetovej vojne? Tým   v Európe zničil aj osem desaťročí  najdlhšie trvajúci mier. Aký ohlas a protesty na takýto hrozný zločin čítame a počujeme dnes?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosti v rokoch 1968 -  69 však pomohli práve tomu, že o dve desaťročia potom prišiel koniec veľkého ruského impéria, ktoré vzniklo  po Jaltskej dohode spojencov a víťazov vojny. Tým  i slobody  vazalských pobaltských krajín a štátov strednej Európy. Gorbačovova záchranná brzda (perestrojka) tomu už nemohla zachrániť, iba urýchlila „boľševo Sajúza“ zánik.

Preto sa natíska vecná otázka, či by vôbec zanikol vojensky mocný Sovietsky zväz nebyť Pražskej jari, okupácie Československa a následnej zmeny politiky Michaila Gorbačova? Toho rozhodujúceho politika, ktorý obdivoval Dubčekov socializmus s ľudskou tvárou. Vývoj po roku 1989 v Číne, Severnej Kórei, vo Vietname, na Kube či inde len   potvrdil, že nebyť útoku Rusov na našu politicky sa reformujúcu guberniu, vzdialenú tisíce kilometrov od Moskvy, by bol vo svete vývoj celkom iný.

SkryťVypnúť reklamu

Kremeľ v novej situácii po útoku na rebelujúcu, formálne samostatnú guberniu a následnej okupácii našej krajiny sa ocitol v najhlbšej defenzíve a medzinárodnej izolácii. Snažil sa preto „vábničkou“ súhlasu s konferenciou o ľudských právach napraviť svoju totálne zničenú povesť a zároveň sa vymaniť z dlhej zahraničnej blokády. Hodil teda svetu lákavú návnadu a ponuku, od ktorej očakával, že ju Západ zhltne aj s navijakom. Presne šlo o ten svetový samit, ktorý Západ dlhodobo presadzoval a Kremeľ zaryto odmietal. 

Američania a ich spojenci však prehliadli, že ide len o kamufláž, aby sa Rusi vylízali z už takmer ročnej zahraničnopolitickej karantény. Jasné im bolo, prečo Moskva, ktorá dlhodobo porušovala ľudské práva, chcela o odmietanej téme z ničoho nič rokovať. Samozrejme, len formálne a zdĺhavo. Veď ľudské práva boli pre Kremeľ trvalým tŕňom a veľkým rizikom, aby ich riešili a rozmazávali na širokom medzinárodnom fóre.

SkryťVypnúť reklamu

Ale samotná konferencia a na nej zrodená „Deklarácia o dodržiavaní ľudských práv vo svete“ sa predsa uskutočnila, ale až o šesť rokov. Práve na základe tejto Deklarácie a jej záverov vznikla potom u nás známa Charta ´77 o ľudských právach. Tá následne zatriasla vtedajším režimom až natoľko, že rýchlo pripravil takzvanú Antichartu. Tú potom musel iniciatívne a hromadne podpisovať „rozhorčený pracujúci ľud“. Ten však o samotnom znení Charty ´77 ani nechyroval, pretože ju súdruhovia tajili a normalizačná tlač nikdy nezverejnila. Veď stačilo Antichartu iba disciplinovane podpísať a to potom urobili aj mnohé umelecké osobnosti, aby  dostali „milosť“ opäť tvoriť pre verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Uniknutý tajný ruský dokument odhalil, o čo bývalému  špiónovi na Západe Putinovi vyvolanou vojnou na Ukrajine vôbec  šlo.  Po historickej sláve chorobne túžiaci “cár Voloďa I.“, (obdivovateľ dobyvačnej politiky   Petra Veľkého a Kataríny Veľkej) sa pokúšal akýmkoľvek  násilím zmeniť hranice Ruska ešte pred rozpadom Sovietskeho zväzu (po roku 1989). O tejto nereálnej a nemorálnej   osobnej túžbe sa  ruský diktátor neraz verejne vyjadril. Preto každá dohoda o mieri na Ukrajine je pre svet oveľa horšia a pre skutočný mier nereálna a nebezpečnejšia než v roku 1938 s Hitlerom podpísaná zradná Mníchovská dohoda.

Súčasný vodca i diktátor Ruska sa krvavým terorom a šírením strachu snaží z Ukrajiny vytvoriť akúsi nesvojprávnu pridruženú republiku (guberniu). Tiež ním  posvätenú a  „správnymi Ukrajincami“ zvolenú „hlavu štátu“. Niečo obdobné a na spôsob ešte pred napadnutím  Poľska a vypuknutím svetovej  vojny nacistami  vytvoreným „Protektorátom Čiech a Moravy“. K čomu nechtiac a pod nátlakom Hitlera mal prispieť po vojne popravený, pôvodne  uznávaný univerzitný profesor a krátko i náš prezident  Hácha.

Z už mnou  spomenutého tajného dokumentu vraj „mierových“ požiadaviek Ruska voči Ukrajine, ktorý zverejnila SME (23.11.) pod titulkom „Dokument odhalil prvé zámery Putina“, sa môžeme dozvedieť, že Ukrajina sa bude musieť vzdať jurisdikcie nad Donbasom (odovzdať ho v skutočnosti pod správu Ruska), ovplyvniť u spojencov koniec hospodárskych sankcii a súhlasiť v podstate s trvalou okupáciou Krymu Ruskom. Dokonca Putim im diktuje, že ich pravoslávie má byť pod kuratelou moskovského (s režimom kolaborujúceho) patriarchu.

Také sú len sčasti  návrhy Moskvy vraj pre mier na Ukrajine, ktoré presadzujú u nás i „vládni miero-tvorcovia“ hanebnej a nebezpečnej zrady. Len si spomeňme, ako nakoniec dopadli všetky garancie a zmluvy po útoku  na ukrajinský  Krym a jeho násilnej aj Západom (v záujme mieru posvätenej) okupácii a anexii dnes. Ak by s vierolomným a vždy nespoľahlivým partnerom  Západ  vôbec  nerokoval, ale ho nekompromisne  (ako  teraz  tvrdými sankciami a opatreniami)  potrestal, neprejavil slabosť, tak by zrejme zahnal agresora do patričných pôvodných pozícii. Aj  na základe záväzne garantovaných povojnových  zmlúv a noriem.

Potom by temer určite prešla Putinovi imperiálna  chuť na kolonizáciu Ukrajiny. Následne by ani   nestratil elementárnu morálku a nevyhnutnú politickú zodpovednosť nielen voči svetu, ale aj  pre vlastných občanov.. Nemuselo by sa tak začať jeho  vydieranie a  absurdne hazardná  „hra“, že ako prvý politik na svete začne strašiť a desiť  ATÓMOVOU VOJNOU aj vyvraždením  ľudstva.      

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu