Sedemkrát odvolávaný Mikulec mal zostať vo vláde prezidentky (2.)

Oligarcha Penty Haščák: "Volič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

(Dokončenie prvej časti blogu.)

Myslím, že je vážnou chybou, keď z politického hrobu vstali zombíci, ako Ivan Šimko a Mikuláš Dzurinda. Je nepodstatné sa v blogu príliš zaoberať ich politickou minulosťou, čo v nej bolo dobré a čo naozaj zlé. Pre mňa celkom postačí, že hovoria o všetkom možnom, ale obaja mlčia  o svojom politickom postavení a pôsobení v čase vzniku umlčiavanej Gorily.

Aj to nič, čo teraz o nej vyzradili, mi veľa povedalo.  Vyznieva to skôr komicky, ale vôbec nie presvedčivo a logicky. Vraj o genéze jej zrodenia bližšie nevedia vôbec nič. Ani to, že pokladník ich vtedy vládnucej strany SDKÚ si zakaždým na Vazovke len nezáväzne „podebatil“  s najvplyvnejším oligarchom Penty Haščákom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vraj si tam spolu  vypili iba šálku kávy. Na rozdiel od Fica, ktorý tam pil výlučne kokakolu. Preto ich opätovný iniciatívny vstup do bahna aktuálnej politiky mi vyznel nanajvýš problematicky, nežiaduco, nedôveryhodne aj so zreteľom na výsledok blížiacich sa volieb škodlivo.

Jedným z najpamätnejších výrokov z tejto kauzy je konštatovanie šéfa Penty Jaroslava Haščáka (ktorý svoje poznatky vysvetľuje vtedajšiemu ministrovi hospodárstva Jirkovi Malchárkovi, že demokracia je „nahovno systém“, pretože: „Volič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.“

 

K tejto dlhodobo aktuálnej téme vyberiem  z mienkotvornej tlače zopár citátov a to anonymne bez uvedenia ich zdroja, titulkov a presného času publikovania. Pričom texty z týchto citátov  (práve tie, čo sú v blogu polotučným písmom) nie sú autentické od autorov(iek) článkov, ale ich takto označil  bloger:

SkryťVypnúť reklamu

Od Mečiara cez Dzurindu  až po Fica je slovenský volič konfrontovaný s korupciou.“

Exminister Šimko: „Prezidentka a premiér sa ukázali ako slabí hráči“ (Týka sa práve jeho odvolania z funkcie – poznámka J.S.)

„Podcenená udalosť. Rozsudok nad bývalým policajtom Jánom Kalavským. Exminister vnútra Ivan Šimko pri príležitosti svojho odchodu tvrdil, že policajná vojna sa počas jeho ministrovania upokojila. No. Človek, ktorý nerozumie, že nepokoje v tomto rezorte boli aj výsledkom bublania stále trvajúcej vojny, nešokuje ani na čele rezortu, pretože určité kontexty sú už koncom týždňa známe.

Kalavského prvostupňová vina je však oveľa významnejším medzníkom v policajnej vojne, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať, a nielen preto, že je to prvý rozsudok. Je to rozsudok, ktorý intenzívne neteší tú stranu policajnej vojny, na ktorej stojí Generálna prokuratúra, Robert Fico a kolektív.

SkryťVypnúť reklamu

„Budeme voliť takých politikov, ktorým na demokracii nezáleží a ktorí o konšpiráciách nielen hovoria ako o podstate fungovania súčasného sveta, ale ich aj páchajú vo forme korupcie na najvyššej úrovni. Ich spôsob vládnutia nás iba utvrdí, že „svetu vládnu skryté elity“je len dobre, ak sú to tie naše a nie cudzie.“

Myslím si, že až súčasnosť ukázala, že predčasné parlamentné voľby sú pre ozajstných demokratov,  a tiež pre lepší stav, vývoj a budúcnosť demokracie u nás krokom späť. Pomôžu výlučne Smeru, Hlasu, radikálom, fašistom a návratu netrestanej i bezočivej korupcie.

 Ich priamym dôsledkom bolo tiež parlamentné rozhadzovanie stoviek miliónov eur bez primeraného osohu. Všetko na dlh z deravej štátnej pokladne,  zdecimovanej  nedávnymi a súčasnými svetovými krízami.

SkryťVypnúť reklamu

Dôsledkom toho aj vznikla nafúknutá aféra, ktorá súvisela s odvolaním Ivana Šimka a poslúžila preferenciám Smeru, Hlasu, fašistom a radikálom. Lebo ten sa ministrom ani nikdy nemal stať. Stačilo by, ak by si pani prezidentka  prečítala jeho politický životopis. A potom ignorovala jeho „odporúčania“ či už z paláca alebo zvonka, ktoré zrejme mali svoj praktický dôvod.

Domnievam sa tiež, že tzv. úradnícka vláda by mala správne znieť vládou pani prezidentky. Lebo ona si vyberá aj stanoví a v krajnom prípade i odvoláva jej členov či premiéra. Takže potom  za ich činnosť pred verejnosťou zodpovedá.  

Ústava ju neviaže, že by nemohla opäť ponechať vo funkcii tých ministrov predchádzajúcej vlády, ktorí v práci pre občanov zjavne nezlyhali. Požiadavka  dodržať pri výbere zásadu straníckej nezávislosti bola menej podstatná až iluzórna než risk, že v rezorte už neskúsený a v politike problematický  starec na ministra totálne zlyhá.

Poveriť politického vyslúžilca, ktorý má za sebou problematickú minulosť, vedením  najzložitejšieho, najťažšieho  a najzložitejšieho rezortu vnútra bolo chybou. Mne napríklad vôbec neprekážalo, že si média od seba držal Mikulec na dištanc, že nebol hviezdou kamier ako Matovič, Fico, Kollár, Sulík či mnohí iní populisti a egocentrici. Tých  je už v politike viac než chránených medveďov  na odstrel.               

Mne na rozdiel od novinárov najviac vypovedali o exministrovi Mikulcovi jeho minulosť a iné skutočnosti. Už ako šéf vojenskej rozviedky odhalil v rámci systému veľkú korupciu a preto ľudia Smeru cez trestné zložky sa ho najpodlejším spôsobom snažili odstrániť.

Priamo na ceste autom ho prepadla polícia a „našla“ v automobile vraj ukryté vojenské dokumenty vysokého utajenia. Ale tie tam sama podstrčila, keď ho zadržala. Potom ho trestne obvinila za účelovej medializácie „tohto zločinu“, za čo mu hrozila viacročná basa. Pri prepade však babrácky pochybní policajti zlyhali, takže nakoniec táto úkladná pasca  pre Mikulca šťastne splasľa bez obžaloby.

Za môj dlhý život som už  od detstva ešte nezažil, aby parlament sedemkrát zasadal a potom sedemkrát neodvolal  ktoréhokoľvek ministra aj menej významného rezortu. Tobôž takého ako je vnútro, u ktorého v práci sa dá zakaždým ľahko nájsť viacej chýb, než je v lete na mucholapke múch.  

Fico také fiasko  ešte  neutrpel pri svojej dôslednosti a neohraničenej nenávisti. Keď až sedemkrát nezvládol  odvolavanie nenávideného ministra. Je to zrejme i rekord  v rámci  demokratických štátov sveta. A mala to byť aj kvalifikačná vizitka Mikulca na  ministra vnútra v terajšej vláde.

Práve tieto skutočnosti sú pre mňa presvedčivým garantom, že bol aj v nečase hurikánov a tornád ministrom na správnom mieste. A preto mal aj vo vláde pani prezidentky naďalej zostať. To je moje konkrétne osobné poznanie, ktoré nemôže zmeniť ani nepriazeň voči nemu viacerých médií, či kritika jeho práce  korupčníkmi v politike alebo skorumpovanými a intrigánskymi oligarchami.

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu