Vydierač a rozvracač s podporou médií

Vyhrá potom voľby u nás zásluhou mediálnej podpory obžalovaný komunista Fico? A v Čechách obžalovaný komunista Babiš?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Takú kritiku aká sa vedie proti súčasnej vláde ešte u nás nezažila dosiaľ  žiadna iná. Zrejme ani prezident Kováč nezažil za päť rokov  toľké útoky a takú mediálnu nenávisť ako Igor Matovič. Hoci práve táto vláda nepatrí k tým zlodejským a horším než tie Ficove. Keďže  ide o prvú protikorupčnú vládu po vzniku štátu.

A práve tento neprehľadný a príliš zložitý  boj s korupciou mafií je už od prvého dňa jej problematickej moci  (28. marci 2020) podnetom mediálnej kritiky a podstatný dôvod mnohých jej problémov. Samozrejme, okrem neočakávaných veľkých kríz. A to je (podľa môjho presvedčenia) ten  kameň úrazu a hlavným problémom prekvapivého úpadku jej preferencií v prieskumoch a šancí vo voľbách znova uspieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pričom sa už od  vzniku borí čelí  najskôr chorým očakávaniam, potom len veľkému odriekaniu  a nespokojnosti občanov. Pričom sa vôbec neprihliada, že tie isté hospodárske a iné rovnaké problémy majú tiež iné vlády EÚ s oveľa vyspelejším hospodárskym a spoločensko-demokratickým potenciálom než chudobné  a rozkradnuté Slovensko..

Keď sa všetky tieto štáty spoločenstva musia  brodiť  v hlbokej bažine  súbežných  najväčších kríz od 2. svetovej vojny. Na túto už vyše dva roky zásadnú vec sa u nás celkom zabúda a berú ju médiá ako samozrejmú a nepodstatnú realitu. Porovnávajú tak často to, čo je neporovnateľné. Najmä rýchle a drahé riešenia v západných krajinách a tie pomalé, finančne nedôsledné u nás.

SkryťVypnúť reklamu

V občanoch doma tak vyvolávajú zdeformovaný  obraz, ich nespokojnosť a hnev na súčasnú vládu. Treba si však uvedomiť jedno, že západné krajiny nezdedili z Moskvy ekonomicky neefektívny a desaťročia zaostávajúci systém komunizmu.

A preto na prekonanie akýchkoľvek kríz sú západné štáty EÚ podstatne bohatšie, lepšie pripravené a tým i odolnejšie ako my. A dnes sú aj  menej korupčné a tým viacej prosperujúce než naša stagnujúce,  desaťročia vo všetkom zanedbávané a chorobne rozvadené spoločenstvo.

Nepochybne, že sa u nich  trvalo menej kradlo a viacej sa za to aj trestalo než u nás. Preto s plnšou peňaženkou sa teraz oveľa ľahšie riešia akákoľvek krízy, inflácie či následné chudoby.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa v správach každej z televízii systematicky opakuje  zdražovanie tovarov, energií, služieb a ožobračovania najchudobnejších a porovnáva tento u nás kritický stav vraj s lepšou situáciou v  okolitých krajinách V4 nie je to často realita aj pravda. Skôr ide o účelové strašenie na zvyšovanie  polarizácie  a hnevu domácej komunity voči vláde.

Často sa objavil na slovenskej obrazovke pobehujúci reportér po hypermarkete v poľskom pohraničí s lacneným nákupom potravín. Lenže to ešte nič nehovorí aj o ich neraz rozdielnej kvalite a najmä o tom, že poľské potraviny boli aj za socializmu lacnejšie ako naše.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa podstatnejšia je však celkom iná otázka - menová politika a  iné spoločenské podmienky v troch susedných krajinách oproti nám. Sú  pre ich vlády v časoch kríz a veľkej inflácie oveľa flexibilnejšie a ľahšie.

Pretože majú v rukách vlastnú menu, pričom množstvo peňazí v obehu si môžu operatívnejšie regulovať podľa potrieb danej  inflácie a samé aj  „vytlačiť“. Nemusia sa tak spoliehať na drahé pôžičky a úžeru zahraničných bánk. Tie neraz odmietnu požičať príliš zadlžovanému štátu. Ich ochota „pomôcť“ je potom malá, ale úroky vysoké.

Médiá síce oprávnene  strašia verejnosť možným vznikom nekontrolovanej super inflácie a jej ničivých dôsledkov na život občanov, nepokoje a rozvrat v spoločnosti či osud demokracie a jej priame ohrozenie demokratického vývoja v krajine. Ale často tvrdia, že je u nás najvýraznejšia v štátoch EÚ. Ale je to iba polopravda,

Napríklad v Maďarsku dosiahla teraz v októbri rekordných 20,l percenta, ale u nás je v rovnakom čase o štvrtinu menej 14,9 percenta. Pričom v celom EÚ v dôsledku inflácie vzrástli v priemere ceny spotrebiteľských tovarov a služieb o 10,7 percenta. Myslím si, že Informácie v médiách by nemali byť všeobecné a sugestívne, ale konkrétne a objektívne.

Podobných poznatkov o ich  negatívach mám dostatok. Napríklad na jednej strane kritizujú vládu za nezodpovednosť vo výraznom zadlžovaní a rastu inflácie. Ale v rozpore s tým  ju nedôvodne nabádajú veľkou kritikou, že je ťarbavá a nedôsledná v riešení mnohých chronických problémov a oprávnených požiadaviek občanov.

Tie však pretrvávajú neriešené najmä už od zániku socializmu. Budem konkrétny a pripomeniem napríklad ultimáta lekárskych odborov vláde na rýchle a konkrétne vyriešene chronických chorôb v zdravotníctve  a enormného zvýšenia platov lekárov.

 V súčasných najväčších krízach štátu by som očakával, že médiá budú tlmiť podobné dôvodné nároky akýchkoľvek profesijných skupín (teda aj lekárov). Nie ich podporovať a poskytovať každodenný mediálny priestor v prospech nátlaku na vládu.

Dávajú tak nezodpovedný  príklad aj pre  opodstatnené požiadavky a štrajky iných profesií. Dnes sú to len lekári, zajtra budú aj železničiari, potom učitelia, vodiči hromadnej dopravy a kamiónov, štátnej a verejnej, smetiari a nakoniec síce buď padne „tvrdohlavá a nezodpovedná“ vláda, ale sa roztočí kolotoč ničivej inflácie.

Až potom  nastane chaos, rozklad demokratického a nástup nespokojného ľudu žiadúcej tvrdej proruskej ruky autokratickej moci kamarily Fica, Pellegriniho plus hlásiaceho národne fašistického myslenia.

Ešte dobre, že nie som sám tohto názoru. Kriticky nazerá na hrozivé ultimáta významnej časti lekárskeho stavu aj známy komentátor Peter Schutz, ktorý z mála novinárov dovidí nielen za svoj plot ale aj ten susedov, ktorý v pravidelnom článku týždňa napísal v SME (18 – 20.11.) toto:

 „Chybný krok. Výpovede.  Keďže na nemalý údiv autora jeho známi lekári podporujú vyhlásenie parlamentu (väčšina – opozícia bez SaS plus Rodina), aby sa vláda dohodla s doktormi, pre zachovanie korektných vzťahov povie iba toľko, že keby mal rozhodovaciu právomoc – našťastie nemá -, s ôsmimi odborárskymi bodmi by urobil, viete čo, memorandum nepodpísal a Visolajskému a spol. by odkázal len jedno: S teroristami sa nevyjednáva“.

(DOKONČENIE BLOGU BUDE čOSKORO.)

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu