Zvládla by u nás pandémiu Angela Merkelová či Winston Churchill?

Už v horšej kríze nebola ani povojnová vláda obnovy pred rokom 1948 s komunistami, ako je tá dnešná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dá sa však úspešne vládnuť s Kollárom, Sulíkom a Matovičom, s dlhodobo zlým stavom zdravotníctva, so silnou korupčnou mafiou v štátnej správe a hospodárstve, jednostrannou  štruktúrou ekonomiky, závislou na výrobe a exporte automobilov? Tiež s veľkým  finančným deficitom štátu a v čase najhoršej krízy závislou menovou politikou na eure (na rozdiel od Čechov, Maďarov a Poliakov s vlastnou menou). 

Navyše s totálne deštrukčnou opozíciou, s neprajnými médiami, čo systematicky útočia na vládu, a najmä s navzájom rozoštvávanými občanmi  rôznymi záujmovými skupinami.

Sú teda v hrozivej pandémii (najmä v našich osobitných krízových podmienkach) súčasné individuálne požiadavky a nároky kritických občanov na vládu, ale aj opozičných politikov (vrátane Kollára a Sulíka) opodstatnené a reálne splniteľné? Predovšetkým ide tu aj o ďalšiu vec, že na  všetko čo dnes vláda koná (dobré či zlé), je len jedna odozva médií   médií v rukách oligarchie - kritická.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale do ohňa prilievajú benzín aj rozhorčení a nespokojní občania. Tí, ktorí vládu kritizujú pre osobné dôvody a u ktorých ešte značná časť chronicky trpí  40-ročnými zvyklosťami a návykmi z čias komunizmu. No tiež zo zlodejských dôb vlád Mečiara a Fica.

Preto si myslím, že by nevyspytateľný COVID a jeho meniace sa mutácie v našich osobitných podmienkach nezvládla lepšie než premiér Heger ani Angela Merkelová, ani kedysi za vojny  povestný stratég, označený za jej víťaza –  Winston Churchill.

Podľa mňa obaja vychýrení politici mali to jednoduchšie, jasnejšie a tým aj ľahšie  pre svoje tiež náročné vládnutie, než dnes ešte ani ročný, neskúsený a odvšadiaľ už kritizovaný premiér Heger. Preto on potrebuje od slušných ľudí a politikov (ak vôbec u nás ešte sú) všestrannú pomoc. A nie bezduchú, ničím objektívne  podloženú kritiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Dosiaľ žiadna iná vláda ešte neprevzala v tak kritickom stave a čase krajinu ako terajšia. Tá bola hneď od vzniku ohrozená nielen smrteľným vírusom, korupciou či  všeobecne stále ešte skorumpovanou políciou, prokuratúrou, súdmi, štátnou  aj čiastočne verejnou správou a veľmi zlým stavom zdravotníctva na súčasné úlohy. 

Pričom hneď od svojho nástupu k moci (2l. marca 2020) sa ocitla pod ostrou paľbou neprajných médií. Tie jej nedopriali na potrebný pokoj ku svojej konsolidácii v práci (v dnešnej najhoršej dobe) ani inak bežných 100 dní, ktoré  predtým poskytli aj korupčným  vládam Fica.

Práve dnes by malo byť hlavnou témou každého zodpovedného politika aj novinára  upokojovať a spájať spoločnosť v záujme prežitia celosvetovej krízy za najmenej fatálnych škôd. V nijakom prípade ju ešte viac polarizovať a rozdeľovať. Preto každé vyslovené verejné slovo kritiky by mali kritici zvážiť a zodpovedným konaním prispievať k občianskej súdržnosti.  

Skryť Vypnúť reklamu

Chýba nám dnes nevyhnutá jednota v spoločnosti. Práve tá úžasná súdržnosť a odhodlanie z našej nedávno smutnej minulosť po auguste 1968, po okupácii vtedajšieho  Československa. Keď bezbranní občania všetkých  národností, politického presvedčenia a náboženstiev sa u nás pevne a odhodlane spojili do „pasívneho“ boja proti polmiliónovej armáde okupantov, vyzbrojenou dvoma tisíckami tankov. A dlhé týždne jej úspešne vzdorovali.

Dnešná sa javí rovnako vážna a preto je polarizácia našej rozpoltenej komunity  trestuhodným hazardom. Vtedy zahynulo (ak sa nemýlim) asi 128 spoluobčanov, ale dnes  alarmujúce číslo úmrtí už dosiahlo 14-tisíc obetí, a bude ešte  rásť.

Skryť Vypnúť reklamu

Žiaľ, túto osudovú skutočnosť a nevyhnutnú potrebu neformálnej jednoty si vôbec nechcú uvedomiť mnohí nezodpovední politici a novinári, ktorí spoločnosť účelovo rozoštvávajú pre rôzny osobný prospech. V tom ich neodradili ani narastajúce počty mŕtvych a reálnosť  ďalších  fatálnych nešťastí. Vraj spoločné veľké nešťastie spája aj nepriateľov, ale u nás to neplatí ako po okupácii v roku 1968.

Keby kritické až agresívne skupiny konali inak – v prospech krajiny,  potom by sa určite zodpovednejšie správali aj politickými bludmi dezinformovaní spoluobčania.  Boli by viacej disciplinovaní. Aj v otázke dať sa zaočkovať. A to bez „skrytých donucovacích“ či uplácajúcich prostriedkov, tiež nosili rúška a dodržiavali by väčšmi aj iné proti epidemické opatrenia.

Menej by sa potom spoliehali na vládu (aj keby bola super), pretože každá z nich v dnešnej pandémii viac či menej zlyháva. Potvrdzuje to napokon súčasný obraz vo svete. Lebo v ňom rozdiel medzi horším a menej horším obrazom nákazy spočíva menej na vláde, či je „dobrá“ alebo  „zlá“. Ale skôr na činnosti, iniciatíve a akcieschopnosti predovšetkým štátnej správy a samosprávy v jednotlivých správnych častiach krajiny.   

Potvrdila mi to práve oficiálna tabuľka MZ SR (ku dňu 4.11. 2021) o počte novonakazených  Covidom za 7 dní na počet 100-tisíc obyvateľov v jednotlivých okresoch Slovenska.  Pre  relevantnosť tohto tvrdenia  som si vybral z tabuľky MZ SR šesť okresov susediacich s okresom Nitra ako ich stred. Takže ide o temer identické sociálne zloženie a ekonomické postavenie obyvateľov zvoleného neformálneho  regiónu s približne rovnakou dostupnosťou  občanov na kultúru a predovšetkým na ich  zdravotnú starostlivosť.

            Dospel som k nasledujúcim relevantným údajom a dosť k jednoznačnému záveru. Keď v počte infikovaných Covidom boli dva okresy lepšie ako okres Nitra (834) - Levice (751) a Nové Zámky len (605) Ďalšie štyri však boli oveľa horšie na tom než Nitra: Hlohovec 

(1 255), Galanta (1 220), Šaľa len (958) a Topoľčany dokonca najviac až (1 391).

Ide však o rodisko R. Fica, ktorého tieto čísla ohrozenia spoluobčanov naisto nezaujímali. Hlavný kritik neschopnosti vlády v otázke pandémie, dnes v prieskume Focusu vraj tretím najpopulárnejším slovenským politikom zostal ako ľudomil práv a dobra občanov  nedoslýchavý a ľahostajný pri možnej ochrane životov spoluobčanov v jeho  rodisku.

Zaujalo ma aj druhé miesto hneď za Topoľčanmi vo vysokej  nákaze Covidom v okresu Hlohovec. V samotnom meste, a zrejme sa nemýlim, je primátorom, poslanec NR SR Kollár. Prebehlík od strany Za ľudí, v ktorej získal mandát, a ktorú aj s jej šéfkou Remišovou a rovnako tiež vládu trvalo kritizuje či skôr škandalizuje(?).

To ma však u kritika – prebehlíka ani neprekvapilo. Ale prekvapilo ma veľké zamorenie nákazou v porovnaní so štyrmi okresmi (vrátane Nitry) v tabuľke nakazených. Nuž, ukázalo sa aj v jeho prípade, že doma  je málokto prorokom        

Podľa môjho názoru by  akákoľvek predčasná zmena vlády len spôsobila, že by sa potom znova darilo iba zlodejstvu, rozkrádaniu štátu a korupčnej mafii. V takejto  panoptickej  pseudodemokracii by sa potom Slovensko začalo pomaly  presúvať z Bruselu smerom na Východ pod ochranu Putina.

P.S.: Prosím čitateľov ma ospravedlniť, že v úvode blogu je veľké písmo. Ale už pri druhom blogu mi automaticky takto "samé "naskočilo". To sa mi potom nedalo zmeniť. Ako autor ďakujem za pochopenie.            

 

 

 

 

 

 

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  1 150x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu