View Agra in a larger map
Do Agry sme pôvodne vôbec nechceli ísť, ale niekoľko náhod a vypredané lístky na iné miesta rozhodli, že sa tam na jeden deň zastavíme.
Už na peróne na stanici v Jaipure bolo badať zvýšenú agresivitu cestujúcich. Po príchode nášho vlaku sa ľudia začali strkať, skákať jeden cez druhého a tlačiť sa dnu cez dvere aj okná, čím ani nedali šancu vystúpiť tým, ktorí v Jaipure svoju cestu končia. Neveriacky sme tam iba stáli a pozerali sa. Keď boli všetci ako-tak dnu, vkročili sme do vagónu aj my, no po príchode k našim dvom miestam vidíme, že tu už sedí skupina asi 6 ľudí + niekoľko ďalších v uličke a na našu požiadavku o uvoľnenie miest sa iba hlasno smejú.... Pomôcť nám odmietol aj sprievodca (ktorý predajom viacerých lístkov na to isté miesto pekne zarába) a až keď sme mu pohrozili nahlásením jeho mena na „travel police" pre nás odrazu našiel voľné miesta v inom vagóne.

červená mreža sa dá odobrať, čo sa staniciach cestujúci hojne využívajú, aby sa rýchlejšie doostali do vagóna

pevnosť Agra fort od železničnej stanice
Od Agry, kde sa nachádza preslávený Taj Mahal sme čakali, že vďaka miliónom turistov bude čistejšia a rozvinutejšia ako iné severoindické mestá. Opak však bol pravdou - ocitli sme sa v špinavom a chaotickom meste. Celá oblasť okolo Taj Mahalu nemá ďaleko od slumu.
Nachádzame lacný hotelík priamo pred bránami Taj Mahalu. Je už večer a romantika na hotelovej terase je rušená nedýchateľným dymom horiacich odpadkov. Jedna z najkrajších budov na svete, symbol nekonečnej lásky sa dusí v štipľavom dyme. Spolu s kyslým dažďom je v súčasnosti najväčším nepriateľom Taj Mahalu znečistenie prostredia. Snehovo biely monument sa postupne začal sfarbovať do žlta.

večerný rituál spaľovania odpadu je rovnaký takmer všade v Indii

výhľad na Taj Mahal z hotelovej terasy
Hneď ráno ideme do záhrad v okolí najznámejšieho mauzólea na svete, v súčasnosti jedného z najnovších siedmych divov sveta. Parkom pobehujú žobrajúce deti a striehnu na turistov. Majú na koho, lebo ročne ich tu vraj prídu až 4 milióny. Inak je v záhradách až prekvapujúci pokoj.

Helou rupí !

Taj zo záhrad (2x)
20 000 robotníkov a 1 000 slonov stavalo Taj Mahal celých 22 rokov. Ako miesto posledného odpočinku svojej najobľúbenejšej ženy ho dal v 17. storočí z bieleho mramoru na brehu rieky Yamuna postaviť kráľ Shah Jahan. Mumtaz Mahal, v poradí tretia žena kráľa zomrela počas pôrodu ich štrnásteho dieťaťa. Rok po smrti kráľovej ženy Taj Mahal navrhol perzský architekt Ustad Isa, ktorý sa nechal inšpirovať viacerými známymi hrobkami tej doby. Skĺbil v ňom prvky perzskej, islamskej aj indickej architektúry. Steny Taj Mahalu zdobia verše z Koránu a v rohoch stoja viac ako 40 metrové minarety.

Taj Mahal a ľudkovia obdivujúci jeho krásu zblízka (2x)
Južne od Taj Mahalu je malá osada Taj Ganj. Kedysi to bola „nocľaháreň" pre robotníkov. Dnes sú tu skoncentrované lacné hotely, nekvalitné reštaurácie ponúkajúce „kvalitné" výhľady z terás, trhovisko a obydlia bežných ľudí.

strechám a terasám dediny Taj Ganj dominujú fotiaci turisti a gangy opíc (2x)

dedina Taj Ganj priamo pred bránami Taj Mahalu
((4547))
krátka prechádzka Tádž Gandžom
Čím rýchlejšie sa po šiestich mesiacoch cestovania blíži náš odchod z Indie, tým viac sa zbavujeme pre nás už nepotrebných vecí. Napríklad sirotincu v Hampi sme darovali celý batoh naplnený oblečením, topánkami, či karimatkami. Na stanici v Agre k nám prišli dvaja chlapci a pýtali Rupie. Keď sme im ponúkli moju starú bledomodrú košeľu, vyzerali byť ešte šťastnejší, dokonca nám aj s úsmevom zapózovali.

deti zbierajúce odpad

košeľu dostal ten menší, no keď zistil, že mu je veľká ochotne ju daroval väčšiemu