Amritsar - v Zlatom chráme

Dlho sme sa rozhodovali, či máme do Amritsaru, mesta ležiaceho na indicko-pakistanskej hranici vôbec ísť. Znamenalo to totiž vydať sa na dva dni do rúk indických železníc a presedieť vo vlaku križujúcom štáty Haryana a Pandžáb. Aj napriek tomu, že Amritsar bol na našej ceste relatívne veľkou zachádzkou, urobili sme dobre, že sme sa tam rozhodli ísť. Čakal nás jeden z vrcholov cesty Áziou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)


View Amritsar in a larger map

V tejto časti Indie je dominantným náboženstvom Sikhizmus. Usmievaví bradatí Sikhovia s charakteristickými turbanmi na hlavách vytvorili vo svojom meste výnimočnú atmosféru. Toto trojmiliónové mesto je v porovnaní s inými v Indii čisté a ulice nelemujú stovky žobrákov.

V Amritsare sa všetko točí okolo Zlatého chrámu - najhlavnejšieho chrámu Sikhov, ku ktorému ročne prúdi niekoľkonásobne viac pútnikov ako k slávnemu Taj Mahalu. Pokojná, spirituálna atmosféra tejto svätyne zo 16. storočia nás okamžite očarila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do areálu Zlatého chrámu sa vstupuje naboso a so zakrytými vlasmi. Samotný chrám sa nachádza uprostred vodnej nádrže Sarovar, ktorá obsahuje „Amrit" (posvätnú vodu, resp. nesmrteľný nektár). Práve vďaka tejto nádržke získalo mesto svoj názov. Okolo sú biele budovy, v ktorých sú múzeá, ubytovne, jedálne či kuchyne.

Obrázok blogu


jeden zo vstupov do Zlatého chrámu

Obrázok blogu


Zlatý chrám (budova v pozadí patrí do chrámového komplexu, 2x)

Obrázok blogu


a z iného uhla (2x)

Obrázok blogu


ešte raz

Obrázok blogu


dôležití Sikhovia na stenách múzea

V chráme na nachádza posvätná kniha Sikhov, pri strážení ktorej sa striedajú dobrovoľníci. Pri knihe sedí živá kapela a ich náboženské spevy znejú z ampliónov po celom komplexe.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


dobrovoľní strážcovia radi pózujú (2x)

Obrázok blogu


v pozadí dlhý rad pútnikov smerujúcich do chrámu

Pohybovať sa v chrámovom komplexe je dovolené vždy tak, aby bol chrám človeku vždy po pravej ruke - teda v smere hodinových ručičiek (podobne ako v budhizme).

Obrázok blogu


ľudia kráčajúci okolo chrámu (2x)

Obrázok blogu


pohľad z okna chrámu hovorí, že dnu smeruje oveľa viac ľudí ako von

Obrázok blogu


Sikhovia

Snahou každého Sikha je prísť do Zlatého chrámu aspoň raz za život. Zo všetkých ľudí, ktorých sme tam videli vyžaroval neuveriteľný pokoj a pozitívna energia. Vzájomne sa zdravia a usmievajú, neznámi trávia v rozhovoroch celé hodiny. V Zlatom chráme bol obyčajný deň a my sme napriek tomu mali pocit, že sa zúčastňujeme na niečom výnimočnom.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


pokojná atmosféra

Obrázok blogu


pútnici

Obrázok blogu


pútnici

((GoldenTemple1))
atmosféra Zlatého chrámu, hudba na pozadí je živá kapela

Sedíme na koberčeku v tieni a pozeráme sa. Stovky ľudí sa nám zdravia, desiatky sa pristavia na krátky rozhovor a niektorí nás dokonca pozývajú k sebe domov. Fotiť sa s nami chcú celé rodiny, ale nikto nás do ničoho nenúti.

Obrázok blogu


jedna z mnohých spoločných fotografií

Obrázok blogu


Sikh

Obrázok blogu


poniektorí sa v chráme učia chodiť

Obrázok blogu


ďalší sympaták

Pre každého Sikha je obrovská česť, keď môže v Zlatom chráme na niekoľko hodín zadarmo pracovať. O dobrovoľníkov tu vonkoncom nie je núdza a čas si nájde hádam každý. Náš hostiteľ, majiteľ cestovnej kancelárie so svojou ženou (módnou návrhárkou) tiež pravidelne prichádzajú do chrámu pracovať, či už umývať podlahy, starať sa o bezplatnú ubytovňu, pripravovať jedlo pre pútnikov, alebo obsluhovať v jedálňach.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


vstup do stravovacieho sektora

Neskutočná pohostinnosť Sikhov a jedna z ich hlavných zásad („každý si je rovný s každým") sú azda najviac viditeľné v chrámových jedálňach. 365 dní v roku, 24 hodín denne tu zadarmo servírujú jedlo ! Nezávisle na farbe pleti, vierovyznaní, či pohlaví tu je vítaný úplne každý, kto má hlad. Boháči, aj chudobní, sikhovia, moslimovia, hinduisti, kresťania či budhisti sedia bok po boku spolu na zemi a do misiek dostávajú výborné (vegetariánske) jedlo. Počas bežných dní servírujú priemerne 50 tisíc porcií (!) a cez víkendy a náboženské sviatky počet vydaných jedál dosahuje závratných 100 000 za jediný deň.

Takéto masové varenie vyžaduje skvelú organizáciu práce a množstvo surovín. Sikhovia z celého sveta chrám podporujú finančne a farmári z okolia vždy časť svojej úrody venujú chrámovej kuchyni.

Kuchyne sú rozdelené na viacero sekcií. Na jednom mieste sa napríklad celý deň čistí a krája zelenina, niekde inde sa zas pečú tisíce čapátí, inde varia. Desiatky dobrovoľníkov jedlo roznášajú, iní zbierajú prázdne misky, iní ich ručne umývajú a iní zas pri vchode podávajú neustále prúdiacim pútnikom.

Obrázok blogu


chrámová kuchyňa

Obrázok blogu


tu sa robia čapátí

Obrázok blogu


sekcia čapátí

Obrázok blogu


sekcia čistenia cibule

Obrázok blogu


výdaj misky a príboru

Obrázok blogu


jedálenská hala (2x)

Obrázok blogu


zber použitých misiek a príborov (2x)

((GoldenTemple2))
celá akcia v pohybe

Obrázok blogu


umývanie riadu

Obrázok blogu


masové umývanie riadu

Obrázok blogu


umytý riad pripravený pre ďalších pútnikov

Obrázok blogu


nočná nádhera

Obrázok blogu


nočná krása Zlatého chrámu v Amritsare

Branislav Skokan

Branislav Skokan

Bloger 
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrodruh milujúci štyri ročné obdobia. Zoznam autorových rubrík:  ...on the road...FotoOkoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu