Zobraziť Thanjavur na väčšej mape
Pravý hotel s izbami sme nakoniec našli a v jednom z "veg-hotelov" si dávame skvelú juhoindickú večeru. Na školskom dvore chlapci hrajú kriket a život na hlavnej ulici vôbec nepripomína Silvestrovskú náladu, akú poznáme z našich končín. Pitie alkoholu tu považujú skôr za slabosť a o petardách hádam ešte ani nepočuli. Aspoň tak sa tváril recepčný, ktorý si ťukal na čelo, keď sme mu opisovali, čo sa práve deje na Slovensku.

školský dvor

Silvestrovský večer na hlavnej

veg-hotel
V Thanjavur sa nachádza palác Maratha. Keďže sme bývali neďaleko, zašli sme tam pozrieť. Palác chátra, no vidieť, že kedysi to bolo významné miesto.

átrium uprostred paláca

zachovalý interiér
V Thanjavur sa môžu pýšiť jednou z najvýznamnejších architektonických pamiatok Indie - chrám Rajarajeswaram. Je to jeden z najväčších chrámov južnej Indie a zároveň (vraj) prvý žulový chrám na svete. Zo 130 000 ton žuly ho postavili v roku 1010.

chrám z ulice

záchytné parkovisko

Slovák je pre Inda rovnakým exotom, ako Ind pre Slováka
Chrám zaberá obrovské priestranstvá, nádvoria, či množstvo menších chrámov. Po celom komplexe je možné sa voľne pohybovať. V jednotlivých chrámoch neustále prebiehajú hinduistické náboženské obrady. Okolo celého areálu je vodná priekopa bez vody.

areál chrámového komplexu (strecha chráni jednu z najväčších sôch kravy na svete)

hlavné nádvorie

detail

oddych - novoročné slnko silno páli

takto chodí oblečená väčšina chlapov

jaskynný bôžik (cca 20 cm)
Chrám Rajarajeswaram priamo zamestnáva až 600 ľudí - či už kňazov, hudobníkov, údržbárov, ale napríklad aj kuchárov a kronikárov. Stovky ďalších žijú z obchodovania s chrámom - pre potreby náboženských obradov a festivalov pestujú (a potom predávajú) kvety, mlieko, olej a podobne.

jedlo zadarmo, zhromaždeným práve rozdávajú banánové listy
Chrám bol postavený v roku 1010 a my sme tam na Nový rok 2010 teda úplnou náhodou prišli na začiatok osláv tisícich narodením tejto impozantnej pamiatky UNESCO.
Na nádvorí sa v okolí asi 50 cm Bôžika na velikánskom koči zhromaždili stovky veriacich a na pódiu pred bôžikom tancovali miestne devy tradičné tance za zvukov živej kapely.

bôžik, ktorý mal dnes svoj deň

ľudia v okolí bôžika

zlatý vrchnák

nádvorie v okolí bôžika, zlatá strieška je už na svojom mieste

tradičné tance

predstavenie, napravo bubnujú hudobníci

ovievač bôžika
Pomedzi ľudí sa predierali chlapci s mačetami, alebo horiacimi fakľami. Ako všade v južnej Indii, aj tu vidieť ženy s kvetmi vo vlasoch. Keď už tanečnice na páliacom slnku skutočne prestávali vládať, z davu sa vynoril slon, za ktorého zapriahli koč s bôžikom a celý sprievod sa vydal na cestu mestom.

kvety vo vlasoch - symbol južnej Indie

chlapec v dave

príprava na sprievod

všetko je pripravené

chrámový slon aj vo veľkej hurúčave chobotom rozdáva požehnania
foto: Branislav Skokan, Thanjavur, Tamil Nadu, India, 01.01.2010