1) Herstória ničí klamstvá o ženách
Či už hovoríme o konkrétnych ženách, alebo ženách ako skupine zas a znovu sa môžeme stretnúť s interpretáciami, ktoré ženy zneviditeľňujú, zosmiešňujú, démonizujú. A samozrejme, takto na ženy neútočili len ich súčasníci, ale aj mnohí muži po nich.
Poetka
Sapfó sa narodila približne 600 rokov p.n.l. Okrem iných napísala aj milostné, resp. homoerotické básne pre svoje priateľky. Jej poéziu čítala celá spoločnosť. Bola slávna a milovaná. Je tvárou prechodu z heroických eposov k emotívne ladenej lyrike. Vymyslela vlastnú strofu (ktorú používali aj slovenské autorstvá). A ako jednej z mála smrtelníctiev sa jej podobizeň dostala na hydrie. Predpokladá sa, že sa dožila veku okolo 60-tky.Taktiež sa o nej ale viete vďaka mizogýnom dočítať, že (tak ako mnohé a mnohé a mnohé a mnohé ženy minulosti aj súčasnosti) bola prostitútka. Že bola škaredá, krpatá a celkovo na pohľad odpudivá. A že v mladosti spáchala samovraždu, pretože ju odmietol chlap, ktorého milovala. A teda, vraj, prišla o zmysel svojho života.
Pekne povedané prostitútkou ju nazývali mnohí a mnohí a mnohí a mnohí muži naprieč dejinami. Snahy ju zosmiešniť pre výzor sa pripisujú hrám v Dionýsovom divadle niekoľko storočí po jej smrti. Ale nie dosť neskoro na to, aby už nešlo o antický drag (a aby jej postavu nestvárnil muž). A ako romantickú tragédku ju vykresľovali najmä umelci 19. a 20. storočia.
Nikomu z nich sa ju zničiť nepodarilo.
Aby odzneli aj slová samotnej Sapfó:
"Ak ma budete súdiť podľa božských múz, budete vedieť, že som unikla temnote Hádesa, a že nikdy nenadíte deň, ktorým by sa nenieslo meno Sapfó, lyrická poetka.“
A to sa teda o veľkej väčšine mužov, ktorí sa cítili byť v pozícii prepisovať jej príbeh, nedá povedať. Potešujúce.
Nikdy nebolo spravodlivé, logické ani zodpovedné, aby dejiny ľudstva zaznamenávali takmer výhradne muži. Veľká väčšina z nich si nedala námahu reflektovať nad svojimi predsudkami voči ženám, či už len si vypočuť aj stranu ženy. Vystačili si s mužskou optikou. Tá ale nikdy nebola dostačujúca.
Ale my by sme predsa ženy mali poznať. Ženy, ktoré žili autenticky a vždy verné svojim hodnotám. Ženy, ktoré posunuli ľudské hranice. Ženy, ktoré zmenili smerovanie ľudstva. Bežné ženy, ktoré žili svoj tuctový a zároveň svojský život. Ženy, ktoré sa ocitli v centre konfliktu medzi mužmi a z ktorých si urobili nástroj, ako zneuctiť nepriateľský národ. Ženy, ktoré muži umlčali. Všetky ženy si zaslúžia, aby zaznel ich príbeh. Pravdivo a slušne.
2) Herstória zviditeľňuje silné a inšpiratívne osobnosti, ktoré nám môžu byť vzorom
Lesba s názorom Sapfó, ako už predsalen vieme, nie je jediná ženská osobnosť hodná menovania. Je ich veľa. Nie je časopriestor, ktorý by silné odvážne ženy nezahŕňal. Aby sme uviedli zopár ďalších:
Bola jednou z nemalého počtu ľudí, ktorí riskovali vlastný život pomáhaním Židovstvám počas 2. svetovej vojny. Židovské deti registrovala ako vlastné alebo im našla nežidovské rodiny. Ďalším zabezpečila stravu, prídelové lístky, či zdravotnú starostlivosť. Veľkou hrdinkou sa stala najmä pre jedného Židovského otca s tromi deťmi, keď pre ich záchranu neváhala zastreliť policajta.
Katherine Sheppard
Líderka sufražetiek, ktoré sa postarali o prvé skutočne demokratické voľby tým, že zabezpečili volebné práva pre ženy. Voľby sa udiali na novom zélande ešte v 19. storočí.
Theodora
Vladnúc spoločne s Justiniánom I. zabezpečila ukončenie prenasledovania miafyzitstiev. Taktiež je známa zlepšovaním situácie najchudobnejšej časti obyvateľstva a to za pomoci sirotincov, nemocníc a útočísk pre bývalé prostitútky. Vládla v 6.storočí.
Odvážne a súcitné hrdinky, či veľkolepé mysliteľky naozaj sú v nemalom počte súčasťou našich dejín. Ešte budete prekvapené a prekvapení, koľko ich tam je.
3) Herstória vedie k chápavejšiemu prístupu k práve sa dejúcej budúcej minulosti
Objasňovaním ženskej optiky a vysvetľovaním správania vzhľadom na realitu, v akej daná žena žila, našej minulosti porozumieme o niečo lepšie. A to aj relatívne nedávnej - našim mamám, babkám, prababkám,...
Spôsoby, akými čelili svojim strachom, ale tiež veľmi reálnym hrozbám ony, naše predkyne, sú iné. Vzhľadom na ich situáciu, vplyvom socializácie, či biologickým danostiam dávali zmysel iné stratégie prežitia. Častokrát celkom šikovné.
Spoznajme našu herstóriu. Pretože keď ju spoznáme, budeme môcť lepšie porozumieť aj našej súčasnosti. Nakoniec, herstória má svoje dopady, či už ju počujeme, vidíme a zohľadňujeme, alebo nie. A môže mať ešte väčšie.
Je nový projekt, ktorý má za cieľ v prvom rade spísať herstóriu kvantitatívne. Neskôr aj kvalitatívne. Okrem toho vám umožňujeme zanechať vľúdny odkaz pre obete a preživšie. Alebo aj odsudzujúci odkaz pre násilníctva. Taktiež nás viete podporiť kúpou v našom eshope s odvážnymi feministickými produktami. Vopred určenú časť zisku (80%) každý mesiac darujeme (spravidla) neziskovej organizácii, ktorá sa venuje prevencii a vysporiadavaniu sa s dôsledkami násilia. Potešíte nás aj zdieľaním.