
K tomu, aby klamstvo vyzeralo ako pravda, musíte klamať minimálne trikrát. Premiér a jeho ministri sa toho bez problémov zhostili. Prvý minister Kažimír, keď zo svojich legendárnych grafov prezentoval ohrozenie čerpania 600 miliónov euro. V kvalifikácii o klamára dňa a v snahe zachrániť situáciu, minister Vážny zasial semienko optimizmu tvrdením, že neschopnosť vlády čerpať eurofondy nás bude stáť len 300 miliónov euro. No a do tretice, premiér Fico zhruba pred mesiacom ocenil balík, ktorý so smútkom v duši a dierou v rozpočte pošleme naspäť do Bruselu, na 250 až 600 miliónov euro.
Áno, eurofondy sú komplikovaný, nudný a a prebyrokratizovaný finančný mechanizmus. Na druhej strane, ľahko si overiť, o akej sume, ktorú sme zatiaľ nestihli vyčerpať, sa bavíme.
Na grafe nižšie vidno, koľko percent z eurofondov Slovensko nevyčerpalo za viac ako dve tretiny na to prideleného času.
Zdroj: NSRR
No a k tým údajným 250, 300 a 600 miliónom euro. Druhý graf je nečerpanie, v číselnom vyjadrení.
Zdroj: NSRR
Graf ministra Kažimíra trafil číslo 600 miliónov, ako loptoš ružu v cirkuse krivou vzduchovkou. Skvelé. Zabudol však prirátať sedem miliárd a spomenúť, že to je suma, ktorú tlačíme pred sebou. Brusel nezaujímajú odhady, ale reálne minuté peniaze v komplikovanom procese implementácie projektov. A to, mimochodom, nie sú tie, kde sa vyhadzujú peniaze na to, aby hrobár vedel Čaplovičovi jamu vykopať.
Tvrdiť, že za dva roky stihneme vyčerpať viac eurofondov ako zaposledných päť, je varenie elixíru na oblbnutie voliča. Práca pre klamára, alebo Harryho Pottera.