Usilujú členské štáty EÚ o finančnú pomoc Moskvy ?

V týchto dňoch „bohaté“ Slovensko posiela 264 miliónov eur do stáleho eurofondu ESM, aby pomohlo zachrániť „chudobné“ súkromné španielske banky, do ktorých vložili predtým neopatrne svoje peniaze aj finančníci z Nemecka, Francúzska. Aj iné podobne „bohaté“ členské štáty Únie vraj majú tú česť sa obracať dokonca k Moskve so žiadosťou o poskytnutie urýchlenej finančnej pomoci...Podľa pondelkových informácií ruského denníka Nezavisimaja Gazeta, minister financií RF A. Silvanov potvrdil, že Cyprus (predsedajúca krajina EÚ) požiadal jeho krajinu o ďalší úver vo výške 5 miliárd eur. Podľa novín sa však na Moskvu obrátilo už 5 štátov EÚ s podobnou žiadosťou o pomoc. Mohlo by ísť o niektoré z týchto štátov: Grécko, Írsko, Izland, Maďarsko, Bulharsko, Lotyšsko, či Litvu. Na uvedenú tému sa nepriamo vyjadril aj prezident RF V. Putin na nedávnom Summite APEC, s tým, že viaceré východoeurópske štáty Únie majú vážne problémy, kedže Brusel im plánuje obmedziť pomoc prostredníctvom kohéznych politík EÚ. Za pozornosť stojí aj Summit 15 členských štátov EÚ + Chorvátska uskutočnený v Bratislave 5. októbra 2012 s cieľom koordinovať ich spoločný postup v otázke kohéznych politík EÚ (výšky eurofondov)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je známe, že maďarsko-ruské bilaterálne vzťahy sa za 2 roky vlády premiéra V. Orbána skôr zhoršovali, než zlepšovali. Dosvedčujú to rozdielne stanoviská MR a RF v takých kauzách ako odkúpenie akcií Surgutneftegazu od MOLu, kauza bankrotu leteckej spoločnosti MALÉV, či nedávnej aféry vo vzťahoch Maďarska s Arménskom, resp. Azerbajdžanom, atď. Zatiaľ sa podobne rozporne vyvíja aj otázka účasti Maďarska na plynovode South Stream, kde sa objavili správy, že by Rusko mohlo nahradiť MR Chorvátskom (údajne pre oživovanie kultu Horthyho), atď. Na pozadí uvedeného vývoja by mohlo byť prinajmenšom prekvapivé, ak by sa teraz aj Maďarsko obrátilo na Moskvu so žiadosťou o finančnú pomoc. Pritom už dlhé mesiace sa hrá na schovávanú v rovnakej veci s Medzinárodným menovým fondom. Práve v nadväznosti na uvedené rozdielne postoje sa ruský politicko-ekonomický analytik Michaiľ Deljagin (riaditeľ Inštitútu problémov globalizácie v Moskve a mimochodom aj dobrý známy autora týchto riadkov) upozornil, že prečo by teraz malo Rusko dávať finančnú pomoc členským štátom EÚ, ktoré uskutočňovali evidentne „protiruskú politiku".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší „chorý človek" EÚ, Grécko sa zdá dostať šance na záchranu vďaka novým zásobám plynu vo svojich teritoriálnych vodách. V oblasti Východného Stredomoria sa podľa najnovších prieskumov má nachádzať nálezisko s 3,5 biliónmi m plynu, čo by sa rovnalo 6 ročnej spotrebe celej EÚ ! Znamenalo by to ekvivalent 1,5 miliardy ton ropy. Podľa Reuters, sa už Východné Stredomorie pre zásoby plynu začína označovať ako „Nové Severné more".

Podľa M. Deljagina, EÚ údajne vyvíja nemalé úsilie v záujme toho, aby vytlačila ruské dodávky plynu z Európy. Predstavitelia Únie vraj rokujú s Ukrajinou o tom, aby tá prepla svoj transportný systém plynu do režimu spätného chodu. Čím by sa zabránilo dodávkam plynu z RF do EÚ doterajšou cestou. A naopak, posilnilo by to pozície Nemecka vďaka dodávkam plynu cez plynovod Northern Stream. Jedna vetva South Streamu má preravovať plyn z poloostrova Jamal cez Bulharsko, Grécko do Talianska, druhá vetva cez Srbsko, Maďarsko (alebo Chorvátsko), Slovinsko do Rakúska. Znamenalo by to od roku 2015 dodávky ročne 63 miliárd m plynu. Ak popri South Streamu zohľadníme ešte aj ostatné alternatívy, ako je revidovaný projekt Nabucco, či plynovod AGRI (Azerbajdžan-Gruzínsko-Rumunsko) bude zrejmé, že tie zatiaľ nemôžu konkurovať Južnému prúdu. Podľa plánu, South Stream sa má uviesť do prevádzky v roku 2015. Uvedený stav dodávok by teoreticky mohol poskytnúť Nemecku nečakane účinný argument ďalšej integrácie o. i. za pomoci Northern Streamu na obdobie rokov 2012-2015. Tieto 3 roky budú rozhodujúce pre ďalší vývoj európskej integrácie.

SkryťVypnúť reklamu

4.10.2012

Robert Škopec

Robert Škopec

Robert Škopec

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor píše aktuálnu politickú publicistiku a články z oblasti neuropsychológie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu