Ak v politike všetci kradnú, tak kto nekradne?

Model slovenského vnímania politiky je vo všobecnosti zhruba tento: V politike všetci kradnú a tí, čo nekradnú, kradnúť budú. Prečo? Lebo v politike kradnú všetci. Uvedený model chápania politiky je vo verejnej mienke zabetónovaný natoľko, že rozvŕtať ho je takmer nemožné. Dokonca aj samotné politické strany svoje volebné kampane často zakladajú na rečiach o tom, že v politike všetci kradnú, ale My kradnúť nebudeme. Klebetenie o kradnutí v politike zašlo tak ďaleko, že dokonca niekdajšia dominantne vládnuca KSČ je považovaná takmer za stranu dobrodincov, ktorí netúžili ani len po výplate.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (60)

Nech na Slovensku vznikne akákoľvek politická strana, či hnutie, budú považované za zlodejské ešte pred tým, než sa ako politické subjekty stihnú vôbec zaregistrovať. A môžu sa volať hoc aj Mladá nádej Slovenska, Strana záchrancov národa, Skok do rovnosti pre každého občana, alebo Strana zázrakov. 

Slováci majú podozrievavosť voči "vrchnosti" danú historicky. Už dávno v minulosti richtára, učiteľa, kňaza (niekdajšia elita malého kmeňového spoločenstva) podozrievali z toho, že kujú niečo nekalé, alebo že žijú na úkor ľudí v dedine. Tento mentálny postoj k elitám bol utváraný dávno pred novembrom 1989, dokonca ešte pred novembrom 1889, či pred novembrom 1789. Súčasná podozrievavosť a obviňovanie sú teda viac zdedené, ako vedome získané na základe tisícov ton dôkazov. Uvedené konštatovanie však nemá fungovať ako ospravedlňovanie hlúpostí v živote politickom. Je o tom, že len čo dieťa odhodí plienky a naučí sa hovoriť, tak začne tárať o zlodejstvách v politike. Nuž preto, lebo niečo podobné počulo od rodičov. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak všetci v politike kradnú, tak kto nekradne?

Alebo inak: Bol politik politikom od svojho narodenia a teda aj zlodejom? Nebol!

Vygenerovalo ho spoločenské prostredie, jeho kultúrno-civilizačné podhubie, vzťah k matérii, vzťah k takzvanému dobru a zlu (slová Dobro a Zlo často používame ako označenia pre to, čo je nám buď príjemné, alebo nepríjemné, alebo na jedincov, ktorí nám buď - takpovediac - sedia, či nesedia).

Otázne tiež je, či je politik politikom (z hľadiska profesionálneho) iba preto, lebo sa momentálne nachádza vo svete politiky. Väčšina z nich sú amatérske figúrky, čo je oveľa dôležitejšie, ako to, či všetci kradnú, alebo nie. Podstatné je nastavenie latky kvality.

SkryťVypnúť reklamu

Zvoľme do parlamentu hoc skromnú šičku Irenku z Oravy, alebo dobráckeho robotníka Ferka z Prešova. "Ľud" ich označí za zlodejov.

Veď sú v politike!

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  447
  •  | 
  • Páči sa:  7 713x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu