November 1989 nemal byť februárom 1948, alebo januárom 1968

Mesiac november sa opäť raz stane "festivalom" blogersko - publicistického drístania o "Revolúcii". O časoch, keď "sme si sľubovali lásku", keď "sme mali veľké, ale nenaplnené očakávania", keď "sme štrngali..." a tak ďalej a tak dookola. Jedna slohová (textová) omáčkoopakovačka za druhou... Rôzne kaviarensko - pivné hlavy nás budú opakovane presviedčať, že "udalosť" z novembra 1989 bola v konečnom dôsledku sklamaním pre "bežného, obyčajného" človeka. Veď načo už len bola (je) "tá" demokracia dobrá, keď "bežnému" človeku stačilo (stačí) trávenie, vylučovanie, potentný orgán a každodenné (automatizované) ritualizovanie sa v situačno - herných dejstvách, ktoré (opakoval) opakuje do zblbnutia. Lenže... November 1989 nemal byť februárom 1948, alebo januárom 1968.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Jack Welch svojho času napísal, že zmeny nemajú veľa prívržencov, lebo ľudia majú radi status quo. V prípade Slovákov uvedené platí niekoľkonásobne. V prípade Slovákov BLOGerov - publicistov taktiež. Podľa zabetónovaného slovenského klišé je november 1989 popisovaný ako UDALOSŤ SAMA O SEBE. Akoby nemala kontinuálneho súrodenca v minulosti. Akoby bola odtrhnutá od globálneho svetového diania. Akoby bolo vtedy "všetko" závislé od štrngania na námestiach a pospevovania piesní o láske. Faktom však je, že novembrové udalosti by "sa" tak-či onak "prevaľovali" hoc aj v neskoršom dátume a hoc aj bez väčšieho množstva ľudí na námestiach. Komunistický režim dlhodobo valcovala realita a nie "určitá" lokálna udalosť. Nie krátkodobé štrnganie zväzkom kľúčov a pospevovanie piesní. V danom prípade už išlo "len" o dekoratívne poslanie komunistickej myšlienky do historického análneho otvoru. V tonách článkov a textov sa však nepíše o tom podstatnom. A síce, že väčšina Slovákov si (pôvodne) november 1989 predstavovala ako (následnú) vylepšenú formu ("demokratického") socializmu, v ktorom by bolo prítomného aj trocha toho "kapitalizmu" (voľná zábava) a trocha toho kšeftovania na štátom riadenom (NE)trhovom mechanizme. Slovenské väčšinové spoločenstvo sa myšlienkovo pohybovalo a pohybuje skôr v časoch perestrojkového chápania politiky a ekonomiky. Keďže "sa" však "vylepšená verzia" socializmu nekonala, tak dnes čítame a počúvame o sklamaní más. Bodaj by nie, keď všetko začalo byť "nejaké" komplikované, multikulturálne. A naviac... otvorené hlásenie sa k práci pre zisk je predsa "niečo choré". Pracovať pre stranu, vládu a "spoločnosť" je "zdravé". Gýčové vnímanie a deklarovanie reality (pseudoreality) je (bolo) páčivé pre toho, kto má rád Jednoduché Márie a Ružové domčeky v "malebnej slovenskej dedinke". V tej, kde boli "vždy dvere pootvárané pre dobrého človeka". Ono je "to" viac o povahe Slováka, ako o politike... A reči o ponovembrovom rozkrádaní "spoločného majetku" sú už len takou tou folklórnou vsuvkou do rozhovorov, kde ide viac o vypĺňanie času zvukom (slovom), ako o riešenie zadanej témy. Otázne však je, kde má (mal) ten "spoločný majetok" pôvodného majiteľa, či spolumajiteľa pred rokom 1948, pred rokom 1945, či pred rokom 1939... Nejeden skončil v plynovej komore, alebo (neskôr) v kancelárii ŠTB a následne vo väzení, či na "pekne" upravenom povraze. Záverom múdrosť, ktorá má súvislosť s (po)novembrovou dobou: "Ak chceme, aby všetko zostalo tak, ako je, potom je nevyhnutné, aby sa všetko zmenilo" (Giussepe Tomasi di Lampedusa).

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  447
  •  | 
  • Páči sa:  7 713x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu