Pane, vy ste súdruh!

Je úsmevné čítať a počúvať ako niekto niekomu nadáva do súdruhov, komunistov. A to bez ohľadu na fakt, či mala alebo má označovaná osoba vzťah k myšlienkam komunizmu (marxizmu). Snáh o podobné dehonestovanie určitej osoby a osôb

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

sú plné diskusné fóra, ale aj debaty v kaviarňach, v krčmách, v obývačkách... Za súdruha, komunistu väčšinou označujeme niekoho, kto sa podobá na dozorujúceho, poučujúceho aparátčika pochádzajúceho z nemorálneho, červeného prahistorického bahna. Kto však je ten súdruh, komunista? Niekto, kto bol členom KSČ (KSS)? Alebo niekto, kto členom nebol, ale my ho tam jednoducho chceme mať, lebo veď "to je gauner". Koľko vlastne bolo komunistov a koľko "iba" členov strany? 

Tesne po novembri 1989 odhadzovali státisíce členov KSČ (KSS) stranícke knižky aj preto, lebo pôvodne dominantne vládnuca štátostrana už bola nedojiteľná. Celé obdobie im bola ľahostajná podobne ako je veriacemu ľahostajný chrám, v ktorom (pre neho) niet Boha. Vieru si nemusíte zdôvodňovať. Kto si musí vieru v niečo, či niekoho zdôvodňovať, ten nemá vieru. Niekdajšie členstvo v štátostrane si však mnoho jej členov zdôvodňovalo, racionalizovalo. "Robím to pre svoje deti...pre ich dobro...ak chcem niečo zmeniť, musím sa pridať". Pred rokom 1989 autentického, presvedčeného komunistu (marxistu) takmer nebolo. V diktatúre je skutočná akurát represia a strach. Nie politická scéna a "nejaké" presvedčenie. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľkože členov by mala KSČ (KSS) nebyť povojnového usporiadania Európy? Kde by sa reálne (ideovo) nachádzali státisíce straníkov, ktorí počas existencie komunistického režimu mechanicky omielali nestráviteľné marxistické poučky? 

A ešte jedna otázka: prečo toľko ľudí nadáva na "komunistov" (vláda - parlament), no vo voľbách im pravidelne odovzdáva hlas? 

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu