Splníme plán úplneho potlačenia korupcie na 1300 percent?

Vyjadrenia a články na tému možnosti úplneho potlačenia klientelizmu, či zavedenia nulovej korupcie, už začínajú pripomínať niekdajšie ideologické bľabotanie červenokožcov. V istom čase tvrdili, že do roku 1980 zrušia peniaze ....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

....a vraj naplánujú počasie. Už žiadne búrky, už žiadne hádky pre peniaze.

Korupciu a klientelizmus nie je možné odstrániť podobne ako nie je možné zrušiť búrky a zemetrasenia. Korupcia nevznikla o ôsmej hodine ráno niekedy v roku 1990, ani o šiestej hodine v stredu večer niekedy v roku 1520, či osemsto rokov pred Kristom. Je dlhodobou a prirodzenou súčasťou vzťahov v živočíšnej ríši (rovnako ako iné "príjemnosti" života). 

Žiadna smernica, obežník, zákon, novela zákona, dobre mienené slová nemôžu korupciu a klientelizmus definitívne potlačiť. Snáď krátkodobo utlmovať. Neustávajúce reči o možnej nulovej korupcii sa stávajú plagátovou ozvenou. Ľuďom akoby nahovára, že keď sa do prednej časti pelotónu pretlačia čestní a dobrí ľudia (zrejme anjelske bytosti) bude po problémoch. Lenže aj spomenutá (abstraktná) čestnosť je skôr otázkou inerpretácie. Verejne je predsa každý ochotný povedať, že práve on je ten čestný. A naopak ktokoľek môže dotyčného označiť za gaunera. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa medializovaného klišé môže za korupciu takmer výlučne iba vysoká politika a jej "mafiánske" odnože. Keby to bola naozaj pravda, stačilo by vymeniť niekoľko desiatok, či sto ôsob, zadať harmonogram plánov na "zničenie hlavného diabla" a boli by sme v krajine zázrakov.

Uvedené neznamená, že treba znášať neznesiteľné. Tiež sa však netreba oddávať ilúziám o vytvorení systému v ktorom už nebude korupcie, klientelizmu. Plánovači bezkorupčného prostredia dávajú ľuďom falošnú nádej. Nemôže existovať nulová korupcia, podobne ako nemôže existovať stále krásne počasie. 

Existuje ale permanentná chuť mediálne manipulovať s prostredím, ktoré reči o krajšom zajtrajšku obľubuje. 

SkryťVypnúť reklamu

Splníme plán úplneho potlačenia korupcie na 1300 percent?

Hltači lacnej popularity by povedali, že áno 

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu