Vražedná mutácia

Odhaduje sa, že v našej galaxii je mnoho miliárd planét, na ktorých by mohli byť podmienky vhodné pre život. Má sa za to, že v pozorovateľnom vesmíre je asi 2 bilióny galaxií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Zaujala ma štúdia, podľa ktorej sa asi päť percent hviezd podobá Slnku a najmenej dvadsaťdva percent z nich má potenciálne obývateľnú planétu. Ak by sa, podľa článku Kde sú všetci? v denníku Sme, uvážilo, že aspoň na percente z nich vznikne život, a z toho percenta len percento sa vyvinie do inteligentnej podoby, stále tu máme asi desať triliónov civilizácií v celom vesmíre. Fyzik Fermi prikladal vzniku inteligencie na iných planétach vysokú pravdepodobnosť a astronóm Drake dal dokonca svojim nepodloženým ilúziam podobu matematického vzorca, očividne so zámerom presvedčiť seba samého.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez snahy znižovať význam vody pre život, všetky tieto odhady sú založené na vode a vychádzajú do značnej miery z našej sebastrednej povahy. Hoci rozum nie je to, na čo sa človek môže bezpečne spoľahnúť, jeho jednoduché užitie napovedá, že vzorka rozsahu jedna nie je to, na čom by mal stáť štatistický odhad pravdepodobnosti. Spoľahlivosť odhadov pravdepodobnosti vzniku života na základe úvah vychádzajúcich zo súčasných vedomostí je zas silne determinované oprávneným predpokladom existencie významných faktorov, o ktorých zatiaľ nič netušíme.

Keďže skepsa je to, čo nám pomáha udržať si rozum v triezvom stave, podporil by som redukciu pravdepodobnosti mimozemskej inteligencie dvoma polienkami. Po prvé, vesmír možno neprikladá inteligencii ten význam, ktorý má v našej súčasnej kultúre. V minulosti to bola božia milosť, čo bolo dôvodom nášho sebavedomia. V niektorých rurálnych spoločenstvách sa dodnes vystavuje na obdiv sila a odolnosť. S nástupom umelej inteligencie si nepochybne nájdeme iný dôvod pre našu výnimočnosť a právo dominovať. Inteligencia môže byť len jedným z výstredných spôsobov adaptácie na životné podmienky, ktorý sa uchytil vo vetve špikom sa živiacich homoidov na planéte Zem. V začiatkoch mohla byť účinná pri lámaní nájdených kostí.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé, mutácie, prinášajúce inteligenciu, možno končia v našom vesmíre veľmi skoro v slepej uličke. Inteligencia v rozvinutejšej podobe tu môže byť pre nositeľov vražedná. Asi nemusím vymenovať všetky nebezpečenstva, ktoré na seba nastražilo ľudstvo. Každá hrozba, ktorej intenzita sa trvalo drží nad istou hranicou, sa zákonite realizuje. Tento matematický zákon stojí na pevnejších základov, než predmetné odhady pravdepodobnosti.

Jaroslav Skřivánek

Jaroslav Skřivánek

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zvedavec a pátrač, ochotný niesť náklady kvalitných odpovedí na netriviálne otázky. Zoznam autorových rubrík:  PolitkaĽudiaPrírodaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu