Hey You!

Reforma školstva včera, dnes a zajtra. Každý týždeň, každý mesiac, každý rok. Reforma s každou novou vládou! Výsledok? Krok vpred, dva kroky vzad!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Bez morálnej obrody spoločnosti nijaká reforma školstva nebude! Stav, v akom sa školstvo dnes nachádza, totiž väčšine dotknutých ľudí vyhovuje. Veľmi vyhovuje. Veď už len vyhlásené prospechové limity pre prihlásenie sa do prijímacieho konania do gymnázií a vychytených stredných škôl spôsobili obrovský odpor veľkej časti verejnosti, ba hystériu štedro podporovanú všetkými druhmi médií. A táto kampaň za zachovanie súčasného stavu sa ani zďaleka neskončila. Ale treba povedať pravdu: nejde o odpor a hystériu vynikajúcich žiakov a ich sebakritických rodičov, ale odpor tých druhých! Cieľom väčšiny z tých ostatných, ktorým vyhlásené prospechové limity prekážajú, je pretĺcť sa cez všetky stupne škôl a dostať sa nejako k diplomu. Najlepšie bez akejkoľvek námahy. A čo najrýchlejšie. Ak treba, nájde sa známosť, ak treba, zaplatí sa, ak treba, podvedie sa. Ak sa inak nedá, tak sa zriadi škola, univerzita. To je predsa bežný postup tých dotknutých.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A práve o tom je momentálny vzdelávací systém. Je o lenivosti, záhaľke, o opovrhovaní tvrdou prácou a usilovnosťou a o opovrhovaní skutočnými a kvalitnými študijnými výsledkami. Je o podvádzaní, o otvorenej a skrytej korupcii, o prospechárstve, rodinkárstve a známostiach. Je o príživníčení na peniazoch a o kšeftoch súviacich s peniazmi tečúcimi do školstva. Je o neslýchanej degradácii maturitných vysvedčení a univerzitných diplomov. Je aj o všeobecnej neúcte voči pedagogickým zamestnancom škôl.

Kto sú tí, ktorým aktuálny stav školstva vyhovuje? Zrejme nemá zmysel to písať, každý si to dokáže domyslieť sám. Ale práve oni sú prekážkou akejkoľvek zmeny vo veciach školských. A tvária sa pritom, že ich záujmy sú čestné a nezištné. Sú také naozaj?

Skryť Vypnúť reklamu

HEY YOU! Aký máš na vec názor?

Augustín Ondrejkovič

Učiteľ strednej odbornej školy s pätnásťročnou podnikovou praxou a pätnásťročnou pedagogickou praxou, autor štyroch stredoškolských učebníc, jeden zo zakladateľov technickej olympiády pre základné školy, člen Slovenskej komisie a predseda Krajskej komisie technickej olympiády v Nitrianskom kraji

SKU

SKU

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Dobrá trieda stojí na dobrej zborovni. Zoznam autorových rubrík:  Zo životaŠkolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu