Recept na spánok

Prevalovala sa v posteli, dúfajúc, že každú chviľku ju premôže spánok. Za zavretými očami sa na ňu mračil zlatisý odtieň lesknúcej sa tmy. Nebolo to presne to ono načo bola zvyknutá. Väčšinou keď zavrela oči rozlialo sa sladké, omamné šero. Bola to akási brána vo forme

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

závesu. Záves sa o pár zrniek v presýpacích hodinách otvoril ako opona. Začalo sa predstavenie. Áno teraz jej podvedomie vedelo, že sníva.
No dnešná noc bola iná. Čierno čierna tma so zlatistým nádychom zatvárala dvere podvedomia. Musela otvoriť oči. Rozhliadla sa. Noc bola očarujúca. V diaľke bolo vidieť jazyk mliečnej dráhy. Bol smotanovo fialový a po jeho chrbte sa sypali rodiace sa kométy. Boli celkom neposedné. Vôbec nebrali ohľad na zakrivenie vesmíru. Zrak sa jej odklonil viac na juhozápad.
V celej svojej kráse sa tam predvádzal jeden mesiac patriaci Saturnu. Mal tmavo bodkovanú štruktúru a naokolo vrhal celkom malý, ale zato obdivuhodný tieň. Bol skoro rovnaký aký mali aj akolité mesiace ale voňal po malinách. Tuším v tom bol teen podstatný rozdiel. Ostatné tiene nemali vôňu.
Raz čítala o jednom tieni ktorý mal vraj špecifickú chuť. Bolo to v Enciklopédii nezmyselných objavov na strane 4445. Ale ten tieň nepatril žiadnemu mesiacu. Mesiace sú veľmi malé na to aby ich tieň mohol obsahovať chuť. Tento tieň patril veľmi vzdialenej planéte.
Trochu ju rozboleli očká. Pozrela na presýpacie hodiny. Ukazovali presne pol noc z pol noci. Ďalšia prebdená polnoc. Mesačné náramkové hodinky ktoré sa jej leskli na ruke ukazovali o 5 minút dopredu.
No nič pokúsim sa zaspať. Oči sa jej zatvárali pod tiažou miniatúrnych žeriavov, ktoré sa jej z ľahostajným kľudom usadili na mihalniciach. Prikrývka zahalila jej obnažené ramená. Miesto očakávanej zlatistej tmy, sa vynorila šedivá opona. Začalo sa jej snívať.
Dobrú noc! :zašveholili malé kométy.
Dobrú noc! : šepol mesiac s voňavým tieňom
Iba ľahostajné žeriavy, ktoré sa spokojne usadili na jej mihalniciach sa nepridali. Boli totiž veľmi vyčerpané.

Jaroslava Škultétyová

Jaroslava Škultétyová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  PoviedkyZvieratá a myDenník skoromamyMôj názorNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu