Včera som bola darovať krv.

Osemnásty krát. Bezpríspevkovo. Za stravenku a najnovší výdobytok, obložený rožok (ozaj dobrý). A vo večerných správach ma vzápätí poriadne naštvali...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Reportáž začala tým, že krv je vzácna a potrebná, zvlášť v lete. Veľa nehôd, darcovia prázdninujú (a krvná konzerva tiež nemá nekonečnú trvanlivosť) Príďte darovať. Dostanete stravenku a rožok a deň voľna.

Vzápätí prestrih na Humanplasma Hainburg na "ďalekom západe", v Rakúsku. Dvadsať eur. Kto by sa potom nevykašlal na rožok a stravenku a neurobil si výlet za hranice? Chystajú sa u nás nejaké novinky? Nie. Naša "spiatočnícka" republika bude stále pýtať krv bezpríspevkovo!

Ibaže ono to tak nie je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo?

Lebo zmiešali hrušky s jablkami!

Keď prídete do stanice Národnej transfúznej služby SR alebo sa zúčastníte na niektorej z výjazdových akcii, odoberú vám plnú krv - to znamená, že si nechajú všetko, čo z vás vytečie. Túto krv následne spracujú (plná krv s jej všetkými zložkami sa používa už len zriedkavo). Získajú z nej krvinky (jedna konzerva), doštičky (druhá konzerva) a krvnú plazmu (z piatich litrov krvi na ňu pripadá ribližne 2,5l)- žltú opalizujcu tekutinu, v ktorej krvinky v tele plávajú, a ktorá okrem iného obsahuje dôležité bielkoviny pre transport živín a zrážanie krvi. Z plazmy sa dajú získať ešte jednotlivé bielkoviny.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade nedostatku výrobkov z plnej krvi vás môžu zavolať a odobrať vám čisto plazmu alebo čisto doštičky a zvyšok krvi vrátiť do obehu.

Cena transfúznej jednotky sa odvíja od ceny za spracovanie a uskladenie, nie je zisková.

Ak sa vyberiete do Rakúska, odoberú vám iba plazmu a krvinky vrátia naspäť do obehu (trvá to asi trištvrte hodinu, dôležité je mať dobré žily, čo mne napríklad nehrozí). Z nej potom firma získava jedntlivé potrebné bielkoviny, ktoré si telo niektorých ľudí nevie vyrobiť v dostatočnom množstve - zvlášť faktory zrážania krvi. Spracované lieky (ampulky) potom predáva na trhu a má z nich zisk.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by jeden nespravil pre dvadsať éčiek?

Keby ste sa vybrali do Rakúska, že tam idete darovať krv (klasickú, plnú krv), dostali by ste rakúsku variáciu na rožok a stravenku, nič viac.

Darovanie krvi je, pokiaľ viem, bezpríspevkové, všade v Európe prinajmenšom. A to z jednoduchého dôvodu. Dvadsať eur je motivácia. Nepravdivo zaškrtať dotazník vypisovaný na čestné slovo je veľmi jednoduché.

Krvou sa totiž prenáša mnoho chorôb. Niektoré sú bežne liečiteľné (obyčajná viróza), ale vážne chorého pacienta, ktorý krv dostane, by mohli zabiť. Na žltačku C ani na HIV infekciu zatiaľ liek nepoznáme. Ani na Creutzfeld-Jakobovu chorobu (ľudská variácia na chorobu šialených kráv). Niekté užívané lieky tiež môžu mať na príjemcu transfúzie nepriaznivý vplyv. Niektoré choroby sa môžu prejaviť až za nejaký čas a nie sú zistiteľné v čase odberu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak z plazmy vezmete jedinú bielkovinnú zložku, prenos choroby alebo liečiva nehrozí.

Krv sa, samozrejme, na chorby testuje, ale nedá sa nájsť všetko. Preto je darovanie krvi na báze dobrovoľnosti a nie zisku.

Aby túžba po zisku nešla ruka v ruke s ochotou riskovať život neznámeho človeka.

Choďte darovať krv. Tú plnú. Naozaj ju je treba.

Viac info na:

Národná transfúzna služba SR

Humanplasma.at

Alena Škutchanová

Alena Škutchanová

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekárka - anestéziologička skautkapoviedkárkaa ešte všeličo možné Zoznam autorových rubrík:  AnestéziologickéIntenzívneMedickéSkautskéZo životaPostrehySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu