Viditeľne iná, viditeľne SHIT.

Ach, joj. Toto sa dá nazvať jedine akútny nedostatok kreativity.Už aj priemerne náročný a trošku rozhľadený divák si všimne, že s niektorými telkami to jednoducho ide dole vodou. Hlavne s tou jednou, vraj viditeľne inou. Článok obsahuje linky a iné vulgarizmy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Veru, joj. Už sme si prečítali o médiách všeličo. Že sú premiérova opozícia, že v teleráne moderujú postihnutí mimozemšťania a aj že Erika Judínyová trpí light verziou schizofrénie. Ale televízia JOJ dáva pojmu „televízny kanál" úplne nový význam.Už ich hlavný slogan- viditeľne iná- dáva človekovi šípiť, že niečo nebude úplne v poriadku. Či je tým myslená recyklácia zabudnutých hlásateliek, alebo úroveň reportáží porovnateľná so školskou televíziou v Horných Riťovanoch, alebo neoriginálne opakovanie sa v štýle „to nemdopadne dobre", alebo parodovanie konkurenčných programov- ťažko povedať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad doteraz sme všetci žili v domnienke, že nekonečné sú len telenovely. JOJka nás ale už nejaký ten piatok, ba povedala by som že až Silvester vyvádza z tohto krutého omylu. Už viac ako štyri roky vysiela kriminálky C.S.I a doteraz sa im neminuli. Najskôr mi pripadali ako dobre urobené seriály s hlavou a pätou, ale po tých rokoch ma prestávajú zaujímať už aj Kosti a to sa považujem za fanúšika televíznych mŕtvol a ich častí.

Keď si vezmeme taký Panelák, ten sa celkom dá prežiť už len preto, že je to seriálik čisto oddychový a dá sa povedať, že priveľmi neubližuje priemernému vkusu. Ťažko povedať, čo poslúžilo ako predloha (žeby Zúfalé manželky?), lebo prisámvačku každý program, ktorý JOJka pustí dolu kanálom, je niečo odniekiaľ odkopírované, sparodované, alebo prebraté komplet celé aj s chlpami. Napríklad taký Kutyil, tak to už je drsná kávička! Na adresu, hlavu a iné časti tohto úbohého programu už dopadlo veľa kydov, ja už len priložím polienko súhlasu na znak opovrhnutia.

SkryťVypnúť reklamu

No poďme ďalej- najnovší odvar už beztak slabého markízackeho Rádia s veľmi nápaditým názvom že Hijó (markíza používa krycie meno rádio Flash). Je podľa mňa úbohé robiť si srandu z niečoho už tak biedneho, ako je Rádio. (slovami Adama Batrflaja z Humna- je to ako robiť si srandu z vozíčkara, že nevie chodiť...(aj keď tam to bolo v trošku inom kontexte.)). Ďalšia vec- Jojka berie ako po nebohom vyradené programy, ako keď zamierite na nákup do kontajnerov, či sa tam nenájde ešte niečo, nejaká lyža, doska čo vám chýba alebo čokoľvek, čo sa dá ešte použiť. Jojka sa na takúto tour vybrala a v nádobe s použitými nápadmi vyhrabala ten, čo poslúžil ako podklad k Sedem s.r.o. mimochodom, aj toto je formát, ktorý už bol recyklovaný aj Markízou, ktorá ho tiež úplne mimochodom prebrala.

SkryťVypnúť reklamu

Skúste hádať, kto vyrobil najnovší srdcervúci seriál Ako som prežil? Správne, sú to tí istí tvorcovia, ktorí spáchali markízacke Mesto tieňov. Fajn, OK, producenti idú tam, kde ich zaplatia. Ale aj tak. Telka si myslela, že vyžije s kriminálkami a panelákom, ale po druhom seriáli, ktorý sa Markíze na neviemkoľký pokus podaril (len dva seriály dosiahli sledovanosť, ktorá stojí aspoň za zmienku v rebríčku sledovanosti). Lenže čo bolo dobré, musela JOJka hneď zhrabnúť, zamiešať, dochutiť a odvysielať.

Keď už som tu, spomeniem aj Súdnu sieň, ktorá síce v našich končinách nemá obdoby, ale tiež vychádza z formátov vysielaných v Nemecku, ako napr. Lenssen a spol. a iné akčné seriály točené akože s naozajstnými ľuďmi v akože naozajstnej súdnej sieni (dome, teréne, ambulancii) a kamera je tam akože neviditeľná a ešte aj kameraman sa tvári, že hercov len pozoruje pomedzi mreže alebo spoza smetiaka ako si akože odovzdávajú výkupné alebo že sa hádajú alebo tak.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si niekto myslel, že v tomto článku aspoň stará dobrá Mafstory ostane suchá, je na omyle. Súhlasím, že občas je to vtipné a niekedy sa pristihnem, že sa pri tom rehocem. Ale pravdou ostáva, že akokoľvek je mafstory famózna humoristická relácia, je voľným pokračovaním divadelnej hry, ktorá sa kedysi hrávala v GUnaGU. Teda nestalo sa to, že niekto z JOJky dostal nápad že poďme točiť mafiánske oné, ale skupinka okolo Banána (tuším má prezývku Peter Batthyany) prišla so svojimi Mafiánskymi historkami do telky. Teda zas nič nového pod slnkom.

Ale teraz jeden príspevček na záveríček: jeden plusový bod za celú programovú štruktúru. Profesionálov, teda jeden z mnohých seriálov sa dočkal recyklácie za hranicami- telka Barrandov natočila jedenásť vlastných dielov seriálu Profesionálové, ktorý ale neskôr stiahla, lebo divákov neoslnili. Všimnite si vo videu, že všetko je rovnaké, až na hercov a jazyk, ktorým hovoria.

Áno, je pravda, že aj iné telky žijú z programov, ktoré sú prebraté, skopírované, zdedené, sparodované alebo nejako inak zhovadené, za všetky napr. Superstar, Uragán (ktorý bol najprv Twister, potom Hurikán, potom Susedia a neskôr Kutyil), Let´s dance, 5 proti 5 a iné rodinno-zábavné záležitosti. Ale televízia, o ktorej je tento článok, sa nielenže tvári, že všetko toto vymyslela, že je jediná, kto tieto programy vysiela že má najviac slovenských seriálov atď., dokonca stavia svoju popularitu a sledovanosť na tom, na čom ju kedysi stavali iní. No ani misska Ivica v Guggenheime vlniaca sa pomedzi reklamy JOJku z vizuálnej biedy nevytrhne. A o jej Plusovej (že plus, ha ha hah hahahahhh (=ROFL)!!) verzii ani nehovoriac. A vraj viditeľne iná...a stále taká istá. Ako ostatní. Kedysi.

Ivana Sladkovská

Ivana Sladkovská

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zoon politikon Zoznam autorových rubrík:  mythbusterstak trochu z iného rohuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu