Koľko peňazí miniete na odbornú literatúru?

Vzdelvať sa je veľmi dležit, nielenže si tak cvičte pamť, rchlosť čtania, ale i sa niečo naučte, čo sa Vm do života zde. Včina ľud sa vzdelva na kolch, či kurzoch, ale keď už nie ste na kole, tak sa o svoje vzdelvanie muste starať sm. Robte tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Patrím medzi ľudí, ktorí sa takmer všetko čo vedia, naučili úplne sami, resp. za pomoci systému pokus – omyl a dôkladným študovaním cudzích prác ;-) Niekedy som si síce kúpil knižku, ale málokedy som si ju prečítal, resp. hľadal som v nej len zdrojáky, aby som sa zasa niečo z nich naučil. Nemám rád omáčku, nemám rád teóriu (aspoň dakedy to platilo). V každom prípade, i keď sa jedná o mimoriadne rýchle a účinné štúdium, niektoré veci sa proste takýmto štýlom nenaučíte. A to som si konečne aj ja uvedomil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto som si začal od januára kupovať knižky, ktoré si hodlám prečítať a doplniť si tak niektoré medzery. Keďže mojim oborom, ktorému sa venujem, sú počítače a v poslednej dobe najmä tvorba stránok, začal som navštevovať kníhkupectvá, kde tieto knihy zoženiem. V mojom meste (Banská Bystrica) je ich síce dostatok, napriek tomu chodím len do dvoch všeobecných kníhkupectiev, kde vedľa knihy o XML nájdete posledný diel Harryho Pottera (nebrať prosím doslovne).

Keďže som sa dovtedy veľmi o knihy nezaujímal, začal som na internete hľadať informácie o zaujímavých knihách, ktoré majú dobré odporúčania. Tých našťastie nie je tak veľa. Postupne som si teda kúpil tieto knihy:

SkryťVypnúť reklamu

Peter Staníček – Kompletný sprievodca CSS - kaskádové štýly, čo je veľmi poučná kniha ako tvoriť layout stránky (dizajn) pomocou jednoduchých pravidiel, ktoré si nadefinujete. Jej cena bola 279 SK.

Martin Kysela - Prechádzame na Linux je kniha, ktorá ma zaujala názvom. Už dlhé roky pendlujem medzi systémami Windows XP a rôznymi distribúciami Linuxu a to bez toho, že by som sa definitívne prinútil prejsť. Jej cena bola 284 SK.

Michael Lucas – Sieťový operačný systém FreeBSD – podrobný sprievodca je kniha, ktorú som veľmi chcel, keďže som sa potreboval zdokonaliť v správe a používaní systému FreeBSD. Jeden kamarát mi totiž ponúkol, že by som mohol pre firmu, kde robí admina, spravovať dva ich servery, ale uchádzačov na toto miesto bolo viac, takže sa bolo nutné poučiť niektoré veci. Jej cena bola 735 SK.

SkryťVypnúť reklamu

Eric Meyer o CSS – Ovládnite kaskádové štýly je ďalšia kniha, ktorú musí mať každý web dizajnér a ja nemôžem byť výnimkou ;-) Jedná sa skutočne o veľmi dobrú knihu, ktorej cena bola 527 SK.

Kolektív autorov – Programujeme PHP profesionálne. Skriptovaciemu jazyku PHP sa aktívne venujem už vyše roka. Za ten čas som sa naučil mnohé veci, ale niektoré základné veci som zasa neovládal. S týmto problémom mi má pomôcť aj táto kniha, aby som sa naučil používať dobre PEAR a vylepšil v OOP. Jej cena bola 760 SK.

David Špinar – Tvoríme prístupné webové stránky. Túto knihu by som chcel odporučiť prečítať každému začínajúcemu tvorcovi stránok, ale i napríklad tvorcom blog.sme.sk, či celého sme.sk, určite by im veľa dala. A tí, ktorí tvoria stránky pre štátnu správu by to mali mať ako povinné čítanie ;-) Ja som z nej prečítal len prvých 50 strán a už som bol do nej úplne zažratý. Jej cena bola 473 SK.

SkryťVypnúť reklamu

Andrew B. King – Zrýchlite svoje WWW stránky. Ďalšia veľmi užitočná kniha, ktorú by som odporučil pre zmenu prečítať tvorcom Zive.sk (Pozor! Je od konkurencie) Túto knihu ešte nemám veľmi prečítanú, ale rozhodne tam nájdete veľa užitočných informácií. Jej cena bola 527 SK.

Keď si to zrátate, tak za posledný mesiac som na knihách utratil 3585 SK. Nie je to ani veľmi veľa a pre zmenu ani málo, povedal by som tak akurát. Mohol som síce dosť značnú sumu ušetriť, keby som kupoval cez internetové obchody, ale patrím k tým ľudom, čo sú nedočkaví a nedokážu čakať na veci, čo chcú a musia ich mať hneď. Využil som aspoň študentskú zľavu kamaráta, čo mi ušetrilo 10% zo štyroch knižiek. Viem, mohol som si tieto knihy zohnať aj ako PDFká, ale nerád si čítam knihy z monitora a vytlačiť si ich sám by ma vyšlo viac ako ich kúpa.

Koľko peňazí dáte vy na odbornú literatúru? Aký druh? Aký spôsob kúpy preferujete (v internetových alebo kamenných obchodoch)? V akej podobe knihy radšej čítate (elektronická, tlačená) a prečo? Napíšte mi to prosím do komentárov.

Nakoniec ma mrzí len jedno, tých knižiek je pomerne dosť a ešte ani jednu som nestihol celú dočítať, lebo som nemal veľa voľného času. A zjavne ich ani tak skoro nedočítam, lebo od 1. marca nastupujem na Základnú vojenskú službu, takže pol roka na ne bude padať prach. A neviem, či sa mi o polroka k nim bude chcieť vrátiť.

Michal Slančík

Michal Slančík

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šéfredaktor internetového denníka Inet.sk, člen občianskeho združenia Internet pre všetkých Zoznam autorových rubrík:  AktuálneAnimeInternetMédiáZo súkromiaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu