Rozhovor s predstaviteľkou občianskeho združenia Manga.sk

Andrea, je mladá a inteligentná pani, ktorá sa ničím nelíši od svojho okolia. Ale pri bližšom skúmaní zistíte, že medzi jej záujmy sa radí aj pomerne netradičný koníček a to sledovanie japonských animovaných diel (tzv. anime). Zároveň sa dozviete, že je členkou občianskeho zduženia Manga.sk, ktoré sa snaží zastrešovať rôzne akcie, ktoré sú späté so zvyšovaním povedomia o mange a anime. Prinášam Vám krátky rozhovor s ňou, v ktorom sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o jej koníčkoch, o situácii okolo anime na Slovensku a podobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Prezývka: Andrea
Povolanie: účtovník
Bydlisko: Bratislava
Stav: vydatá
Vek: 27

Kedy a kde si sa zoznámila s anime a mangou?
Anime pozerám od malička. Netušila som síce, že to ma zvláštny názov, ale od malička milujem japonské seriály. Napríklad Alica z krajiny zázrakov, Včielka Mája, neskôr Sailor Moon, Princ Artuš a podobne.

Zmenil sa tvoj vzťah k nim za posledné roky?
Už naň nemám toľko času.

Prečo je to tak? Je to spôsobené zmenou priorít?
Hlavne prácou (je príliš zodpovedná a po práci väčšinou už nevládzem ani pozrieť do počítača). A aj počtom mačičiek ... Keďže ich mám 5 rokov a každý rok mi jedna pribúda, tak keď som mala voľbu, či si zoberiem tu piatu alebo ju odsúdim na to, aby zomrela, rozhodla som sa, že anime ustúpi do úzadia a privítam Elu. Elinke zomrela mama, keď bola ešte primalá. Keby som ju nechala, tam, kde som sa s ňou zoznámila, zomrela by na zimu a možno aj podvýživu... Nemal sa kto o ňu postarať.

Ako si reagovala na veľký rozruch, ktorý vznikol pred pár rokmi okolo vysielania seriálu Pokémon na STV?
Naštvali ma. Tým zbytočným rozruchom - urobili aféru Pokémon, aby si ľudia nevšimli, že chceli zakázať interrupcie. Pokémon možno nie je najlepšie anime, ale učí deti jednej veci. Ak si niečo adoptuješ /zoberieš, kúpiš/ musíš sa o to starať. Vo väčšine dielov neboli podstatné tie súboje, ale vzťah tréner a pokémon. Len keď spravili hry, tak tie boli väčšinou už len o bojoch.

Myslíš si, že existuje šanca, aby anime sa stalo bežnou súčasťou vysielania slovenských televízií? Napríklad v televíziách pôvodných členských krajín EU má anime vlastne vysielacie bloky. Môže sa slovenský fanúšik dočkať niečoho podobného?
Ešte dosť dlho nie. Možno filmy áno, ale seriály skôr nie. Problém je ako väčšinou s peniazmi. Kým v Európskej únii (teda myslím E15) je vyššia kúpna sila obyvateľstva - seriály typu Pokémon, Digimon, Beyblade a podobne sú okrem toho, že sú vysielane, aj doplnene časopismi a hračkami. Na Slovensku digimonov predávali za cenu 150 Sk, (Zlacnených zo 700 Sk) a pokémonov podobne. Tu majú zatiaľ prednosť telenovely pre unavené ženy a reklamy v nich ich zaplatia... A akcie typu Výmena manželiek, Mojsejovci, či Superstar ...

Keďže anime je skôr orientovane na deti a mládež (teda také, ktoré by pripustila Slovenska asociácia pre TV a rozhlas, či ako sa volajú), ktorí zatiaľ nie sú tí, čo by anime zaplatili. Nedávno vyšlo Kráľovstvo mačiek - cena 199 Sk za DVD. Ani mu nespravili reklamu... A pritom za takúto dostupnú cenu by si ju kúpili aj mladí ľudia, ktorí majú anime radi.

Ale už sa začali objavovať prvé lastovičky. Na jednej nemenovanej súkromnej televízii vysielali Princeznú Mononoke, čo je veľmi pekný ekologický film z dielne animovacieho štúdia Ghibli. A pre zmenu pred vyše rokom sme mali možnosť vidieť Cestu do fantázie, ktoré pochádza od toho istého animovaného štúdia. Čo si myslíš o týchto prvých lastovičkách? Myslíš, že budú nasledovať ďalšie?
No, Mononoke bola vo videopožičovniach ku podivu asi polroka po jej vydaní v Japonsku. Cesta do fantázie a aj Kráľovstvo mačiek, či dokonca film Lovec odmien (Cowboy Bebop) sú naozaj už dostupné aj na Slovensku (Kráľovstvo mačiek = Cats Return je tiež od Ghibli). Ale pre video spoločnosti je to kategória detské filmy, občas sa náhodou sem dostanú, ale skutočne skôr náhodou. Mimochodom aj Millenium Actress sa možno dostane aj na Slovensko (A tiež film Metropolis). Je super, že pomalinky prichádzajú. Len škoda, že len tak málo. A mangu zatiaľ na Slovensku zoženieš len nemeckú... Najviac asi anime a mangu v SR nosia playstation hry... Ale zase len v angličtine.

Nemyslíš si, že práve filmy od animovacieho štúdia Ghibli (ktoré získali mnoho významných medzinárodných ocenení) by mohli zlepšiť pomerne zlé meno, ktoré anime u nás získalo vďaka pokémonom?
Teoreticky hej. Pokiaľ nezačne niekto upozorňovať na to, že sú možno až príliš brutálne (Mononoke Hime odrezané ruky a podobne). No zase je to otázka vkusu - niekto pozerá filmy pre zábavu, iný v nich hľadá myšlienku - Mononoke hovorí o tom, ako sa nám môže vypomstiť ničenie prírody... Mne sa zase viac páči napr. Cowboy Bebop. (A musím si už konečne zohnať Cats return) Všeobecne mne osobne sa páčil prístup televíznej stanice Rtl2 - začali historickými anime ako Robin Hood, Princ Artuš, Hviezda zo Seiny, Lady Oskar a neskôr sa prepracovali aj k Pokémonom, Digimonom... Tieto historické anime ma možno naučili viac o Francúzskej revolúcii a hlavne o udalostiach, ktoré k nej viedli, ako kopa hodín dejepisu. Alebo Malé ženy, či Pollyana, zase môžu slúžiť miesto doporučeného čítania pre deti.

Je podľa teba anime určené len pre detského diváka, či si môže každý v ňom nájsť to „svoje“?
Nie, anime je natoľko žánrovo rozličné, že je určené pre široké skupiny ľudí. Neviem si predstaviť, že niektoré tituly by som vôbec odporučila detskému divákovi.

Čím ťa anime vlastne zaujalo? A čo ťa pri ňom stále drží?
Animáciou :D Ale vážne, zaujalo ma prepracovanosťou príbehou. Z pomerne suchopárnych príbehov, dokázali vytĺcť viac, ako tam autori napísali. Tým, že nemajú obmedzenia na hercov, či prostriedky, môžu sa kvalitnejšie venovať deju, ako hrané filmy.

Aké možnosti ma slovenský fanúšik anime, aby uspokojil svoj záujem? Existujú vôbec nejaké špecializované stránky, obchody, výstavy a podobne?
No veľa ich nemá. Konkrétne tieto:

1. možnosť vysťahovať sa do krajiny, kde je anime
2. kúpiť si satelit a dúfať, že Rtl2 ešte dlho bude vysielať anime
3. internet (e-bay a podobné stránky, kde sa dá anime objednať)

Prvou lastovičkou u nás je obchod Brloh, ktorý mangu dováža, ale nie je veľmi nič moc. A potom sú tu ešte premietania, ktoré organizuje pár šialencov (šialencov - lebo väčšina ľudí im vynadá, že prečo ich robia tam, kde ich robia, potom dva dni pred uskutočnením im niekto zavolá, aby preložili festival o týždeň, lebo on má iný program). A samozrejme stránka Manga.sk, jej diskusné fórum a mapa otakov, kde si ľudia svojpomocne požičiavajú svoje výdobytky z ríše anime. A tento rok bude aj druhý ročník Animeconu (a zase si vypočujem, prečo je v Blave)

Ďakujem za rozhovor.


Pozvánka na Animecon 2005

Animecon je prvý a zatiaľ jediný a najväčší slovenský festival anime a mangy, ktorý pre Vás pripravuje Občianske združenie MANGA.SK, ktoré je najväčšou organizáciou zaoberajúcou sa mangou a anime v SR. Jeho cieľom je oboznámiť širokú verejnosť s fenoménom anime a mangy, ktorý sa pomaly začína dostávať aj na Slovensko. Pomocou videoprezentácií a rôznych prednášok sa pokúsime ukázať, to čo nás na anime baví.

Keďže anime a manga je úzko späté s krajinou vychádzajúceho slnka, oboznámime Vás aj s Japonskom, jeho tradíciami a ukážeme Vám, ako sa zabávajú mladí ľudia v krajine, ktorá nám je tak veľmi vzdialená a predsa taká blízka.

Animecon sa uskutoční v dňoch 25. a 26. júna 2005 v Národnom osvetovom centre (V-klub), na námestí SNP v Bratislave. VSTUP JE ZADARMO.

Čo je to anime, čo je to manga?
Viac informácií o OZ Manga.sk nájdete na http://www.manga.sk
Viac informácii o Animecone nájdete na http://www.animecon.biz

Michal Slančík

Michal Slančík

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šéfredaktor internetového denníka Inet.sk, člen občianskeho združenia Internet pre všetkých Zoznam autorových rubrík:  AktuálneAnimeInternetMédiáZo súkromiaNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu