Blogovanie po česky, alebo o tom ako naši českí kolegovia bojujú o uznanie

V susednom Česku sa blogy a samotné blogovanie teší oveľa väčšej obľube ako je to u nás. Možno je to tým, že tento „fenomén“ u nich začal oveľa skôr alebo je to tým, že sa im pravidelne venujú v popredných internetových portáloch, a tak sa o nich dozvedá široká verejnosť. Napriek tomu stále bojujú o uznanie a to hlavne u kolegov novinárov, ktorí by radšej zverili dušu satanovi, ako keby mali uznať, že blogovanie je tiež istý druh žurnalistiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Blogy sú vo svete veľmi obľúbené, v podstate sa jedná o módnu záležitosť, ale narozdiel od bežných výstrelkov, keď proste musíte byť IN, blogy majú silnejší korienok a v obľube ostanú, i keď už nebudú v takej móde. V každom prípade si získavajú silnú čitateľskú základňu a pre mnohých návštevníkov predstavujú najrýchlejší a najkvalitnejší zdroj informácií.

V Česku existuje veľa zaujímavých a rôznorodých blogov a napriek tomu, že tie najpopulárnejšie väčšinou píšu odborníci vo svojej profesii, redaktori a podobne, u neblogerskej odbornej komunity nemajú takmer žiadne uznanie. Je to zarážajúce, totiž väčšina týchto členov takejto komunity preberá články od blogerov, samozrejme bez toho, že by uviedli ich blog ako zdroj. Práve preto blogeri bijú na poplach a dožadujú sa uznania, veď naň majú plné právo. A toto uznanie im stačí prejaviť napríklad tak, že ich uvediete ako zdroj. Naopak kolegovia žurnalisti píšu mnoho kontroverzných článkov za účelom oddeliť sa od blogerov a poukázať na to, že žurnalista je predsa viac ako nejaký bloger. Je to smutné, lebo podľa mňa, žurnalistika nie je o ľuďoch, ale práve pre ľudí, aby sa niečo dozvedeli. A mne osobne je jedno, či informáciu prijímam od redaktora prestížneho portálu alebo od blogera, ktorý je len počítačovým nadšencom. V každom prípade môže byť kvalita niektorých spotov blogera vyššia ako niektoré články prestížneho portálu, čo si aj samotní žurnalisti uvedomujú.

Myslím si, že blog je osobnejší ako ostatné média, je to o vzťahu blogera a čitateľa, pri čom viete, že ten blog píše jeden z vás. A to je to čaro, ktoré ľudí na blogoch priťahuje, prečítať si o niečom, čo ich zaujíma a to od niekoho, kto je prakticky jeden z nich. Zároveň kvalitné blogy sú cenným zdrojom informácií, ktoré sú podané takým štýlom, ktorému porozumie každý, sú zdrojom mnohých osobných postrehov a často sú aktuálnejšie ako iné informačné médiá. Ale hlavnou výhodou blogov, respektíve blogerov samotných je ich sloboda, môžu si písať o čom chcú, kedy chcú a koľko chcú. Takúto slobodu nemá žiadny novinár, žiadne iné médium a preto na blogoch môžete nájsť také témy, s ktorými sa bežne nestretávate. Preto sú pre návštevníkov atraktívne a majú u nich úspech, blog ich nenúti kupovať ich obsah, nelákajú ich palcové titulky a bulvár, zaujímajú ich len informácie a názory. Som rád, že existuje niečo ako blog, je to miesto, kde úplne rôzni ľudia s úplne rozdielnymi názormi a z rôznych vrstiev môžu slobodne písať. Blog je o slobode, o rovnosti, a to boli napríklad aj hlavné heslá francúzskej revolúcie.

U nás sme vykročili správne, lebo väčšina našich významných blogerov sú ľudia z oboru a preto ich odborná verejnosť nemá prečo odsudzovať alebo dokonca zatracovať za to, že sa nazvú žurnalistami. Lebo aj bloger, tak ako aj žurnalista, vynakladá nemalé úsilie, ak chce podať nejakú aktuálnu informáciu svojim čitateľom a často to robí narozdiel od žurnalistu celkom zadarmo. Práve preto si zaslúži rovnaké uznanie ako ich kolegovia redaktori, a preto dúfam, že v Česku si to čoskoro uvedomia tiež.

Michal Slančík

Michal Slančík

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šéfredaktor internetového denníka Inet.sk, člen občianskeho združenia Internet pre všetkých Zoznam autorových rubrík:  AktuálneAnimeInternetMédiáZo súkromiaNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu