Ako prehlasovať väčšinu (domová schôdza)

Ľudia väčšinou neradi o niečom rozhodujú, radšej sa len anonymne sťažujú. Keď majú možnosť veci zmeniť a povedať nahlas, zrazu nemajú slov. V horšom prípade si nechajú vnútiť názor od niekoho, kto sa tvári, že všetkému rozumie, ale hovorí im iba to, čo chcú počuť. Pritom nevie vôbec nič... Pochopila som to na našej domovej schôdzi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Dôvodom schôdze bol odchod „nefunkčného" predsedu SVB, ktorý menil bydlisko a voľba jeho nástupcu. Hlavným bodom bola otázka, či vôbec zvoliť nového predsedu, alebo prenechať spravovanie domu správcovskej spoločnosti. Keďže väčšina zúčastnených zjavne netušila aký je medzi tým rozdiel, predsedova zástupkyňa im ho „náležite" vysvetlila: „Ak vás bude spravovať správcovská spoločnosť, pripravte sa na zvýšenie nájomného. Oni si budú s vašimi peniazmi robiť čo chcú, všetky bytovky s nimi majú problémy." Vysvetlenie mnohým asi postačovalo na utvorenie si názoru, väčšina len súhlasne prikyvovala.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď bolo ťažké dostať sa pri nej k slovu, snažila som sa namietať: „Nie každá správcovská spoločnosť je rovnaká, máme možnosť si vybrať. Zvolíme si zástupcu, ktorý po dohode s vlastníkmi bude predkladať návrhy na použitie našich finančných prostriedkov. To, že pani zástupkyňa pozná pár negatívnych príkladov, nič neznamená. Poznám prípady, kde to takto funguje."

Argumenty zástupkyne však boli evidentne silnejšie, hovorila ľuďom presne to, čo chceli počuť: „Môžete byť radi, že sa vám sedem rokov nedvihlo nájomné. Plyn už išiel niekoľkokrát hore a vy stále platíte rovnako." Ak opomenieme výraz „nájomné", to že sa tieto poplatky sedem rokov nemenili považujem skôr za podozrivé ako za uspokojivé. To, že ani jeden zo zúčastnených už sedem rokov nedostal vyúčtovanie bolo pre nich asi v tej chvíli nepodstatné. Hlavne, že nemusia viac platiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som navrhla montáž meračov tepla, hneď ma „zrušila": „Tebe sa to hovorí, máš predsa stredový byt". Namietala som koeficientmi podľa polohy bytu, a tiež tým, že platím každý mesiac 40 € za kúrenie v jednoizbovom byte. Pritom mám doma počas vykurovacej sezóny niekedy aj 26°C. Na to mi pán predseda povedal, že si mám zatvoriť ventily na radiátore. Evidentne „pochopil" čo som sa tým snažila povedať. Konečné stanovisko zástupkyne bolo, že keby sme mali merače, aj tak by sme platili viac. Logické, nie?

Nebudem opisovať detaily a iné prekrútené „fakty", o ktorých sa nás snažilo bývalé predsedníctvo presvedčiť. A vlastne aj presvedčilo. Nakoniec nás - pár jedincov prevalcovala väčšina a bol zvolený nový predseda SVB. Nemám nič proti SVB ani názoru väčšiny, bol to však názor jedného človeka vnútený väčšine. Nenamietala by som, keby som predtým nepočula viacerých vlastníkov nadávať na „nefunkčného a neschopného" predsedu. Na schôdzi proti nemu nepovedali ani slovo. A on sa len spokojne usmieval. Veď dostával niekoľko rokov 100 € mesačne, za to, že robil kuriča. Pretože okrem toho nepohol ani prstom. Komu by sa to nepáčilo?

Skryť Vypnúť reklamu

Už sa nečudujem, že naše SVB nikdy nefungovalo. Ostáva mi len dúfať, že nový predseda bude svoju funkciu vykonávať zodpovednejšie ako jeho predchodca. A keďže som bola zvolená do rady, budem mu v pätách. :)

Slávka Ambrová

Slávka Ambrová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Dobrá nálada nevyrieši všetky vaše problémy, ale naštve toľko ľudí, že stojí za to si ju udržať." (Werich, J.) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu