Preneste si hypotéku (čo vám v reklame nepovedia)

Človek veľmi rád uverí reklame na každom rohu sľubujúcej “zbaviť sa starých úverov, rýchlo a jednoducho!“. Hlavne ak má podobne „výhodnú“ hypotéku, ako ja - so 6,49% úrokovou sadzbou. (Ktorú som mimochodom dostala od PSS ako „odmenu“ za to, že som bola ich dlhoročným klientom.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Chcete si „preniesť" hypotéku do inej banky? Rýchle to nebude. A jednoduché už vôbec, ak máte príjem menej ako 1000€ mesačne. Reklamné slogany o „pôžičke pre každého, bez dokladovania príjmu a nového znaleckého posudku" treba brať s rezervou. Ako náhle banka zistí, že váš príjem je „iba priemerný" a veľa na vás nezarobí, prestanete byť pre ňu zaujímavý klient. Napriek tomu úver možno dostanete. A k nemu osobný účet, ktorý síce nepotrebujete, ale predraží vašu mesačnú splátku o poplatky za vedenie.*

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesačná splátka môjho úveru v PSS bola vypočítaná na 158€. Po piatich rokoch som sa rozhodla zmeniť banku, keďže výška dlžnej sumy sa skoro vôbec nezmenila. (Splátka dlhu bola cca 30€ mesačne, zvyšných 130€ tvorili úroky). Zo začiatku vyzeralo naozaj všetko jednoducho. Príjem som mala priemerný, pracovnú zmluvu na dobu určitú. Žiadosť zamietli. Nasledovali ďalšie. Dôvody boli rôzne - nedostatočný príjem, nízka hodnota nehnuteľnosti. To, čo mi pred piatimi rokmi stačilo, teraz už bolo málo.

Nenechala som sa odbiť a snažila sa vyriešiť svoj problém opakovane, vo viacerých bankách. Nepomohol ani nový znalecký posudok, boli ochotní akceptovať maximálne 80% hodnoty nehnuteľnosti. To asi zabudli na tie svoje reklamné bilboardy natlačiť. A tiež to, že keď chcete úver s mesačnou splátkou 100€, potrebujete mať príjem 700€. To, že som päť rokov pravidelne splácala z toho istého príjmu 158€ sa žiadnej banke nazdalo byť ako dostatočná záruka, že budem splácať aj tých 100 €.

SkryťVypnúť reklamu

Takto som prišla nielen o „výhodný úver" ale aj o skvelý darček v podobe „nepotrebného osobného účtu". Budem sa musieť predsa len uspokojiť s tým mojim 6,49% - ným úrokom. Ale aspoň mám osobný účet s nulovým poplatkom. A keď sa mi raz zvýši príjem, možno sa mi konečne podarí vybaviť tú hypotéku rýchlo a jednoducho.

PS: Odkaz pre všetkých zástupcov bánk, ktorí mi spríjemňujú minimálne jeden deň v týždni svojimi reklamnými zásielkami a telefonátmi: „Nedávajte mi už, prosím, žiadne darčeky v podobe veľmi výhodných osobných účtov a pôžičiek. Dajte mi radšej pokoj. Myslím, že to povedie k obojstrannej spokojnosti." :)

SkryťVypnúť reklamu

*Príklad bankových poplatkov - Prima banka:

1. Poskytnutie úveru (hypotéky) pri splácaní z iného ako Osobného účtu v PB

- 1% z objemu úveru, minimálne 300 €

2. Poskytnutie úveru pri splácaní z Osobného účtu v PB - bezplatne

3. Mesačný poplatok za Osobný účet - 3,90€

Slávka Ambrová

Slávka Ambrová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Dobrá nálada nevyrieši všetky vaše problémy, ale naštve toľko ľudí, že stojí za to si ju udržať." (Werich, J.) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu