V piatok 12.4.2024 sa na pôde Rektorátu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave konala malá akademická slávnosť. Takmer 30 absolventov Elektrotechnickej fakulty Slovenskej vysokej školy technickej, dnes Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) v Bratislave si pripomenulo spolu s vedením školy 50. výročie ukončenia vysokoškolského štúdia v r. 1974 v študijnom odbore Technická kybernetika. Dnes už striebrovlasí sedemdesiatnici patrili vtedy k prvým generáciám vyštudovaných „IT-čkárov“ na Slovensku, ktorí nastúpili do praxe v období rozvoja a širokého nasadzovania prostriedkov výpočtovej techniky vo vtedajšom Československu a kládli tak základy nastupujúceho technologického pokroku.
Ako sa začali študovať technické predmety informatiky
Začiatok éry počítačov na Slovensku datujeme do druhej polovice päťdesiatych rokov minulého storočia. V nasledujúcich rokoch došlo k postupnému využívaniu a nasadzovaniu prostriedkov výpočtovej techniky. V tejto súvislosti vznikla potreba prípravy nových odborníkov pre mladý dynamicky rozvíjajúci sa odbor počítačov. Výučba študijných odborov informatiky začala na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej (EF SVŠT) v Bratislave zriadením Katedry automatizácie a regulácie v septembri r. 1959. V rámci odboru Automatizačnej techniky boli realizované aj prvé prednášky venované základom počítačov. Neskôr, v r. 1964 vznikla na EF SVŠT Katedra matematických strojov. Ako prvá katedra na vysokých školách sa v bývalom Československu špecializovala na počítače. Od roku 1970 zabezpečovala katedra novú špecializáciu zameranú na počítače s názvom Matematické stroje.
V rámci študijného odboru Technická kybernetika tak vychádzali zo školy odborníci – špecialisti pre oblasti automatizácie a počítačov. Významne posilňovali obsadenie pracovných miest v oblasti priemyselnej automatizácie a pre prevádzku a použitie výpočtovej techniky, programovania a vytvárania aplikačných programových systémov. Nachádzali uplatnenie aj vo vývoji a výskume a na školách pri výchove a príprave ďalších generácií odborníkov.
V praxi sa vtedajší absolventi stretávali a pracovali na počítačoch, ktorých parametre vyvolávajú dnes na našich tvárach úsmev. Napríklad operačná pamäť mala kapacitu 64 kB a bola to celkom „slušná skriňa“. Do tejto pamäti by sa nevmestila ani jedna fotografia, ktorých máme dnes vo svojom mobilnom telefóne niekoľko desiatok. Ale vtedy to bol „zázrak vedy a techniky“.
Zlaté promócie
Absolventi študijného odboru Technická kybernetika, špecializácií Automatizačná technika a Matematické stroje na EF SVŠT v roku 1974 po 50 rokoch navštívili miesta svojho štúdia v terajšej budove Rektorátu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Na akademickej slávnosti „Zlaté promócie“, prevzali absolventi z rúk rektora STU prof. Olivera Moravčíka a dekana FEI STU prof. Vladimíra Kutiša pamätné diplomy, ktoré im pri tejto príležitosti udelila Fakulta elektrotechniky a informatiky STU. Na slávnosti boli prítomní aj ďalší členovia vedenia STU, prorektori prof. Ľubica Vitková a prof. Štefan Stanko a vtedajší učitelia, prednášajúci doc. Ivan Červeň a prof. Ľudovít Molnár.
Vo svojich príhovoroch pán rektor a pán dekan ocenili úctu, ktorú absolventi dodnes prechovávajú k svojej alma mater a vyjadrili poďakovanie absolventom za šírenie dobrého mena Slovenskej technickej univerzity.
Za absolventov sa prihovoril Ing. Ján Klepáč, ktorý vyjadril uspokojenie prítomných absolventov nad rozhodnutím študovať na EF SVŠT, ocenil a poďakoval za úsilie a energiu a všetko dobré, čo fakulta dala absolventom počas štúdia. Zaželal STU veľa úspechov do budúcnosti v pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti.
Na záver sa účastníci slávnosti vyfotografovali pred budovou školy, ktorú pred vyše 50 rokmi absolventi navštevovali.
Po skončení „Zlatej promócie“ všetci zúčastnení zotrvali na priateľskom posedení a absolventi spomínali a lovili vo svojich pamätiach príhody a zážitky z jedného z najkrajších období svojej mladosti, z vysokoškolských štúdií.
Záverom ostáva poďakovať vedeniu STU a vedeniu FEI STU za pozornosť, ktorú venovali tomuto výročiu a svojou prítomnosťou vyjadrili úctu k absolventom školy. Vďaka patrí i pracovníčkam sekretariátu vedenia STU za prípravu a priebeh „Zlatej Promócie“.
„Zlatá promócia“ určite zanechala v mysliach absolventov nezabudnuteľný zážitok.
Slavomír Beňo