V minulosti sa kostolík často v odbornej literatúre zaraďoval do 14. storočia, odvolávajúc sa na istú listinu. Historik Ivan Chalupecký však zistil, že listina sa nevzťahuje na Chrasť nad Hornádom, ale na susednú obec, pretože sa nezhodovali pôdorysy kostola. Chalupecký tvrdí, že môže ísť aj o najstarší kostol na Slovensku, aj keď sa o tom nehovorí.
Tento typ kostolov sa na Slovensku vôbec nenachádza, ale bol obvyklý vo Franskej ríši, v dobe Karola Veľkého. Vtedy bolo takýchto 3 - 4 konchových kostolov pomerne veľa a všetky sa datujú do 8. - 9. storočia. Podobný pôdorys sa našiel aj v Budíne z doby Rímskej ríše.
Čo sa týka archeologických výskumov, archeológ Javorský datoval kostol do 10. storočia. Neskôr robil výskum aj docent Slivka, ktorý došiel k iným výsledkom (12. - 13. storočie), ale výskum nerobil vnútri kostola, ale vedľa neho.

Zasvätenie kostola je veľmi staré - je zasvätený najsvätejšej trojici. Je možné, že v týchto miestach mal sídlo nejaký pustovník, možno že býval priamo vo veži. Tento kostol je u nás úplnou raritou, pretože môže ísť až do spomínaného do 8. - 9. storočia. Každopádne je to unikát, ktorému by sa mala venovať väčšia pozornosť ako doteraz.
Chrasť nad Hornádom je naozaj malá dedinka, akou sú tisíce iných na Slovensku. Skutočne jedinou pamiatkou je práve tento kostol. Aby to obyvatelia zdôraznili, dali si ho dokonca do erbu obce.