Ako som sa dozvedela, pôvod tejto pre mňa tajomstvom zahalenej vežičky musíme hľadať v stredoveku. Je to totiž jediná viditeľná pamiatka, ktorá ostala na tomto mieste po stredovekej dedine Miloj.
Dedina sa rozprestierala medzi Spišským Hrušovom, Vitkovcami a Chrasťou nad Hornádom. Na západnej strane ju obtekal potôčik, ktorý v stredoveku zapĺňal dnes už zaniknutý a vyschnutý rybník. Najstaršia zmienka je z roku 1255, keď sa spomína ako terra Miloj. Niektorí odborníci uvažovali, že to nebola dedina, ale len zem a podobne. Archeologické vykopávky však dokázali, že kostol v tej dobe už existoval. To znamená, že kostol tam nemohol byť, keď tam nebola dedina. Dedina žila najmä v 14. - 15. storočí. V dokumentoch sa spomína ešte v roku 1538, kde obec začína upadať, pretože už v tom roku sa spomína medzi majetkami, ktoré získala Levoča. Posledná historická zmienka je z roku 1547, kde sa spomína už nie ako obec ale ako osada. Archeologický výskum tam našiel dva domy. Často máme skreslené predstavy o stredovekých dedinách, keď si ich predstavujeme ako veľké dediny z filmov. Tie dediny však mali možno 4 až 8 domov.
Miloj bol bežnou poľnohospodárskou dedinou. Domy mali 4,5 x 4,5 metra. Zaujímavosťou je aj to, že sa tu našla hrnčiarska pec na vypaľovanie keramiky zo 14./15. storočia. Ako som spomínala, po Miloji ostala jediná viditeľná pamiatka, a to veža z kostola, zasväteného sv. Stanislavovi. Je to pomerne mohutná veža, ktorá bola neprimerane veľká ku kostolíku, ktorý bol bežným malým dedinským kostolom.
Keď Mariášiovci neskôr stavali svoj kaštieľ v Spišskom Hrušove, na jeho stavbu použili kamene z kostola. Veža ostala, tá nespadla, možno aj preto, že sa ju nikomu nechcelo búrať.
Odpoveď na otázku, prečo zanikla stredoveká dedina Miloj, nie je dodnes známa. V ľudovej tradícii sa zachovala povera, ktorú poznám aj ja z rozprávania mojej babky, že dedina žila v hriechu, a tak sa prepadla pod zem. Jedine kostol ako posvätné miesto ostal zachovaný. Skutočnou príčinou však pravdepodobne bolo vypálenie dediny alebo morová epidémia.
