
Hneď pri vstupe na cintorín sa nachádza tabuľka s mottom: “Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu.” Na vstupnej bráne sú uvedené mená obetí Slovenského raja, ktorých je v súčasnosti vyše 70. Prvý záznam je z roku 1909 a mená stále pribúdajú, pretože informácie o dávnych obetiach sa vynárajú aj dnes. Na druhej tabuli sa nachádza 22 mien osobností Slovenského raja, ktoré sa v mnohom podieľali na jeho rozvoji.
Medzi najvýznamnejšie patrí Uhorský karpatský spolok, prvá turistická inštitúcia, ktorá pôsobila na území Slovenského raja. Z nej pochádzali aj ľudia, ktorí boli objaviteľmi Slovenského raja, robili prvé chodníčky či prvé turistické značky, ktorých farba vo väčšine prípadoch platí až dodnes. Tomuto spolku bola na pietnej spomienke v októbri 2013 na Symbolickom cintoríne odhalená pamätná tabuľa. Tá bola zasadená do drevenej sochy, ktorej autorom je Miroslav Povec zo Spišských Tomášoviec. Trojmetrová socha je replikou Spišskonovoveskej veže, ktorá je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku – meria až 87 metrov.

Sochy na cintoríne sú rôzne. Môžeme tu často nájsť symbol kríža, nachádza sa tu socha stojaceho mnícha, či postava v plášti držiaca v rukách sviecu. Niektoré sú vyrobené zo stromov, ktoré sú ešte stále zakorenené, čo znamená, že autori ich tvorili priamo na mieste. Iné boli na cintorín prevezené z územia mimo Slovenského raja. Medzi takéto sochy patrí aj Božia muka, ktorá tvorí základný kameň Symbolického cintorína a nachádza sa pred jeho vstupnou bránou. Prvá socha vznikla v roku 2010 a momentálne sa ich na cintoríne nachádza okolo 15.


Na sochách sú umiestnené tabuľky venované konkrétnym obetiam a osobnostiam. Niektoré na sebe majú dokonca aj dve či tri tabuľky. Symbolický cintorín totiž plní aj inú funkciu. Chce zabrániť, aby boli pamätné tabuľky vyvešané po celom Slovenskom raji. Aj to bol dôvod na vytvorenie cintorína - aby boli tabuľky zhromaždené na jednom mieste. Každoročne sa koná na tomto mieste pietna spomienka spojená so svätou omšou, kde sa spomína na obete a osobnosti Slovenského raja, predstavujú sa nové sochy a tabuľky, priblíži sa, čo sa za posledný rok stalo a na čo si turisti v Slovenskom raji majú dávať pozor.
Ak sa vyberiete do Slovenského raja, určite nezabudnite navštíviť aj Kláštorisko. A okrem prehliadky ruín kartuziánskeho kláštora sa na chvíľu zastavte aj na symbolickom cintoríne a venujte minútku vášho času obetiam a osobnostiam tohto nádherného národného parku.