Gavurky - unikátny háj pri Dobrej Nive

Ak sa vyberiete z Dobrej Nivy na Sásu po vedľajšej ceste, do oka vám padnú po ľavej strane vŕšky Javoria a pred nimi riedky les košatých dubov. To sú Gavurky, pozoruhodný kúsok krajiny v Pliešovskej kotline. Ide o zvyšok bývalých pasienkov, ktoré dnes majú charakter panónskeho hája.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Od dávnych čias, od hĺbok stredoveku, až do 19. a začiatku 20. storočia bolo zvykom, že hovädzí dobytok, ovce, kozy, ale i svine sa pásavali nielen na lúkach, ale aj v lesoch. Dnes sú takéto pasienky vzácnosťou: buď zarástli burinou, krovím a novým lesom, alebo ich postupne človek odlesnil a premenil na lúky, čisté pasienky a polia.

Takým vzácnym zachovaným starým pasienkom sú Gavurky v chotári Dobrej Nivy. Môžeme si k nim urobiť krátku, vari polkilometrovú pešiu vychádzku (ak sa nebojíme trochu pohybu a prípadne i blata poľnej cesty) zo spomínanej cesty z Dobrej Nivy do Sásy a na tie košaté dubiská, z ktorých niektoré majú možno aj viac ako dvesto rokov, sa môžeme podívať pekne zblízka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri mojej prvej návšteve pred vyše dvoma desiatkami rokov som tu „vyplašil“ sovietskych vojakov, ktorí si v starej dubine urobili cvičisko. Našťastie, tento unikátny kút výraznejšie nepoškodili a stopy po ich pobyte už pomaly zahladzuje sama príroda. Práve ona je viac ako ľudské zákony zárukou, že sa Gavurky zachovajú v čistej podobe. Nezachovali sa tu totiž len mohutné duby, ale aj vzácne druhy vtáctva, hmyzu a iných živočíchov, ktoré sú viazané na takýto biotop. Postupne sa spamätúva aj krovinový a lúčny porast, hoci boj s burinovými druhmi nie je jednoduchý, keďže sú neraz priebojnejšie ako pôvodné rastlinné druhy. Tieto cudzie botanické prvky zaviedol do krajiny človek svojou aktivitou a keďže príroda ich obdarilo väčšou odolnosťou a prispôsobivosťou ako domáce pôvodné druhy, nečudo, že sa im tu darí a na ne je obyčajne aj matka príroda prikrátka. Pomôcť by mal ten, kto krajine a prírode uškodil - teda človek.

SkryťVypnúť reklamu

Obec Dobrá Niva, v ktorej chotári sa Gavurky nachádzajú, sa snaží zachovať tento pradávny pasienok ako príklad zdravého prírodného prostredia, ako pamiatku na minulé generácie a ako ukážku pre tie, ktoré prídu po nás, i ako útočisko vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Aj toto bol jeden z plusových bodov, vďaka ktorým sa v roku 2009 stala Dobrá Niva slovenskou Dedinou roka a úspešne si počínala aj v celoeurópskej konkurencii dedín, ktoré sa snažia o zdravý a ekonomicky vyvážený rozvoj. Minulý víkend sa Dobronivčania zúčastnili v juhotirolskom Sand in Taufers na vyhodnotení súťaže o Európsku cenu obnovy dediny 2010. Ani v náročnej celoeurópskej konkurencii sa Dobrá Niva nestratila a hoci celkovým víťazom sa stal Langenegg z rakúskeho Voralbergu, aj náš reprezentant získal uznanie a predovšetkým to bola významná príležitosť prezentovať na európskej úrovni nielen Dobrú Nivu, ale prostredníctvom nej aj celé Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V centre Dobrej Nivy, slovenskej Dediny roka 2009.

Jozef Sliacky

Jozef Sliacky

Bloger 
  • Počet článkov:  249
  •  | 
  • Páči sa:  2x

59-ročný muž s energiou a dôverčivosťou mladíka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu