Haflingy pochádzajú z južného Tirolska, z dediny Hafling, ktorá sa nachádza vysoko v horách neďaleko Merana. Za zakladateľa rodu považujú žrebca Folieho, ktorý prišiel na svet v roku 1874 ako žriebä domácej horskej kobyly a arabského plnokrvníka.
Na Slovensko sa čistokrvné haflingy dostali pred dvadsiatimi rokmi. V sobotu sme ich mohli obdivovať na Dni haflinga, ktorý sa po druhý raz uskutočnil v kúpeľnom parku v Kováčovej. Pripravila ho Slovenská asociácia chovateľov haflingov v spolupráci s Obcou Kováčová a pod záštitou prednostu Obvodného úradu vo Zvolene Miroslava Náhlika.
Haflingy si obľúbili aj známi chovatelia koní z Kováčovej, otec a syn Puškárovci. S mladším sme sa zastavili na kus reči. „Sú to nenáročné, odolné koníky, s pokojnou povahou, učenlivé, inteligentné,“ vysvetľuje nám Jozef Puškár, prečo sa dali na chov haflingov, „výborne si rozumejú s deťmi, sú spoľahlivé, húževnaté, pracovité. Využívame ich na bežné hospodárske práce, ale zapriahame ich aj do koča pri svadbách, alebo ak prejavia záujem rekreanti z neďalekých Kaskád.“ Tieto hnedáky s typickou bielou, sťa ľanovou hrivou a chvostom chovajú v okolí Zvolena aj v Krupine, Podzámčoku a v Dubovom. Pri predstavovaní sme často počuli, že koník nie je na predaj. Prečo? „Jednoducho je to akoby člen rodiny,“ povedal nám Jozef Puškár. „Chovatelia sa ich neradi zriekajú.“ A koľko taký hafling stojí? „Žriebä okolo 1 300 až 1 500 eur, dospelý kôň okolo 3 500 eur. Rozhoduje najmä pôvod a to, čo kôň ovláda.“
Na Dni haflinga v Kováčovej sme sa mohli presvedčiť, že sú to naozaj kone do voza i do koča, ale dobre sa cítia aj pod sedlom. Ukázali, že si hravo poradia s vozom i s ťažkou kladou, elegantne skáču cez prekážky, ich pokojná povaha vyhovuje aj pri akrobacii, využívajú ich pri westernovom jazdení a ako vysvetlil početným divákom Július Perpits z Hradnej, výborne sa hodia aj na špecifickú liečbu - hipoterapiu.
Okrem haflingov sme mohli v Kováčovej v sobotu vidieť aj ďalšie elegantné plemeno: frízske kone. Krásne, vysoké, vrané, s dlhou čiernou hrivou a dlhým chvostom... Tieto pochádzajú zo severu Nemecka a z Holandska, kde ich využívali v hospodárstve, ale aj vo vojnách. S nástupom techniky však ich význam upadal, až im hrozilo vyhynutie. Našťastie sa našli chovatelia, ktorí toto plemeno zachovali až do dnešných dní.

Jozef Puškár to so svojimi haflingami naozaj vie

Opraty dokážu pevne držať v rukách aj ženy

Žriebä sa svojej mamy nepustilo ani v kluse

Tento psík si to chcel rozdať s koňm. Tie jeho prítomnosť vzali na vedomie so železným pokojom.

Jednoducho elegancia, krása...

Hafling si hravo poradil s improvizovanou prekážkou

Čosi zo štýlu westernov

Haflingy sú pokojné kone, takže si jazdci môžu dovoliť aj takúto jazdu