V expozícii nechýba ani spomínaná muchotrávka zelená. Aj tohto roku sme na Slovensku zaznamenali prípady katastrofálnych otráv. Orientovať sa podľa atlasu je síce užitočné, ale nie vždy si laik povšimne detaily, ktorými sa táto nebezpečná huba líši od plávky alebo pečiarky.
Výstava húb vo zvolenskom múzeu je spojená aj s dvoma súťažami. Jedna je určená najmä odborníkom. Ide v nej o to priniesť do múzea najvzácnejšiu, najpozoruhodnejšiu hubu. Ako nám povedal mykológ Stanislav Glejdura, zatiaľ je ňou čírovka žltnúca (Tricholoma sulphurescens), ktorú našli v Stolických vrchoch. Je to jej prvý výskyt na území Slovenska. Z ďalších vzácností môžeme spomenúť lievikovec Gomphus clavatus, jelenovku sírovožltú Hydnellum geogenium a hrbotnačku čiernobielu Boletopsis leucomelaena. Všetko sú to síce huby nejedlé, no sú vzácnou súčasťou našej prírody a preto si určite zaslúžia našu pozornosť i ochranu.
Na výstave nechýbajú ani bežné druhy húb. A rovnako tak nechýba ani spomínaná muchotrávka zelená (Amanita phalloides). Informácie z rúk toho najpovolanejšieho - teda od mykológa - sú určite na nezaplatenie a vášnivým hubárom, alebo tým, ktorí radi experimentujú, môžu doslova zachrániť život.
Súčasťou výstavy je dnes a zajtra medzi 15. a 17. hodinou hubárska poradňa. Zajtra od 10. hodiny sa uskutoční beseda, na ktorej Stanislav Glejdura dá bohatstvo dobrých rád, ako určovať huby. A napokon nemôžeme zabudnúť na druhú súťaž, ktorá je určená všetkým návštevníkom. Podmienka je vlastne len jedna jediná a jednouchá: Treba priniesť čo najväčší počet druhov húb!

Mykológ Stanislav Glejdura (vľavo) ochotne poradí každému, kto dnes, zajtra alebo pozajtra príde na výstavu húb vo zvolenskom Lesníckom a drevárskom múzeu.

A to je ona! Smrteľne jedovatá muchotrávka zelená!:

