Myslím, že môžeme povedať, že vzdelanie jednou z troch top priorít kampane oboch kandidátov, ktorí, ubezpečujú americký národ, že kľúčom k oživeniu ekonomickej situácie spočíva aj v tom, aké kvalitné sú ich školy. Romney sa búcha do hrude, že v jeho Štáte, ako s obľubou nazýva Massachusets, kde je guvernérom, sú univerzity a college jedny z najlepšie hodnotených. Nezhodnú sa síce na spôsobe, ako financovať školstvo, ale zhodli sa, že je kritickým krokom k ekonomickému rastu a prioritou. Barack Obama študoval právo na Harvarde, Jeho protikandidát Mitt Romney vydržal jeden rok na Standforde, potom sa však stal misionárom mormónskej cirkvi, kde bol neskor aj 10 rokom pastorom. Po návrate z misionárskej činosti svoje vzdelanie dovŕšil na Mormónskej univerzite Brigham Young University.
A tak sa chtiac-nechtiac, zamýšľam nad našimi politikmi a ich prioritami. Úsmev mi zamrzne hneď pri aférach vôkol megarýchlych diplomov. Výplatné pásky učiteľov a umiestnenie našich univerzít majú podobný efekt ako papierové vreckovky, môžeme si do nich utrieť slzy a nos.
Na slovensku sa posledné dekády stalo módou ohŕňať nos už len pri spomienke na " ameriku" podobne ako nad teniskami z Miletičky. Priznávam sa, neviem prečo. Čo však viem, je to, že kým my naše školstvo pochovávame zaživa a mlátime ho lopatou po hlave štýlom hrobára, ktorému chce mŕtvola utiecť z lopaty, zatiaľ "povrchná amerika" si dala vzdelanie ako kľúč k oživeniu ekonomickej situácie. Kvalita univerzít je pre nich momentálne jedna z top priorít.
Ale my sa nebudeme "opičiť"! My máme svoj harvard, standford, NYC a MIT, hen však kam sa hrabú na našu paneuropskú. stredoeuropskú v Skalici, Sládkovičove a v hornejdolnej, kam sa na nás hrabú. A učitelia, nepáči sa vám, nech posledný zhasne.
Ale teraz vážne. Myslím si, že kým nám nedôjde, že vzdelanie musí byť kvalitné a školstvo dôstojné sme nielen v ekonomickej kríze, ale aj v morálnej a z tej sa vylieza omnoho zložitejšie.