Čo je to, čo robí človeka šťastným? Aký je rozdiel medzi tým, že si myslíme, že sme šťastný a tým, že sme skutoče šťastný. Ako to rozonať?
Častý príklad, myšlienkový experiment je ten, že človek si žije v šťastnom manželstve. Potom sa dozvie, že ho žena podvádza. Zrazu je nešťastný. Zmenilo sa len jeho presvedčenie o vlastnom šťastí? Domnieval sa predtým než sa to dozvedel, že je šťastný ale skutočne šťastný nebol? Alebo?
Je šťastie len vnútorné presvedčenie? Určitá spontánna reakcia, keď veci sa správajú podľa nášho očakávania?
Myslím, že sa všetci zhodneme, že zdravie a rodina sú veci, ktoré úzko súvisia so šťastím. Sú však zdrojom šťastia? Alebo sme len dočasne nadšený, keď sa zaľúbime, alebo sa nám narodí dieťa.
Ako často ste videli situáciu keď človek od šťastia bol bezseba, napríklad získal partnera, uzavrel manželstvo, atď. Za určitý čas tá istá práca, partner ho robí nešťastným.
Bolo je šťastie len reakcoiu na vlastné presvedčenie ? Alebo bol skutočne šťastný.lenže za pár mesiacov, je skutočne nešťastný z rovnakých vecí.
Osobne si myslím, že často si zamieňame smutok s nešťastím a radosť so šťastím. Šťastie je stav v ktorom radosť prevláda nad smútkom. Oba môžem prežívať súbežne. Možem mať radosť z dobrej známky a zároveň smútok, že som stratila peňaženku. Nemôžem byť však šťastný aj nešťastný zároveň. Šťastná som vtedy, keď situácie v ktorých sa nachádzam viem zvládať. Preto može byť šťastný človek, ktorý prišiel o majetok, zdravie rodinu atď. Lebo našiel v sebe zručnosti na zvládnutie tejto prekažky. ( coping skills ). Našiel spôsob silu ako sa vysporiadať so stratou, bolesťou atď. Zároveňpreto môže byť človek nešťastny z vecí, ktoré by u iného vyvolali len menší smútok. Ak stratím zamestnanie a som presvedčená, že iné si nenajdem a iný zdroj príjmu nemám, pravdepodobne som nešťastná. Ak si myslím, že za určitý čas sa zamestnám, budem len smutná. Takže na otázku čo je šťastie by sme mohli odpovedať, že šťastie je stav v ktorom radosť prevláda nad smútkom. Teda šťastie je stav v ktorom z problémov vidíme východisko.
Ale ešte ostáva otázka čo je nevyhnutné, potrebné k tomu aby sme boli šťastný? Odpoveď bude možno prekvapujúca, pre mňa aspoň určite je. (často ma prekvapí, čo vymyslím , keď sa zamyslím)
K šťastiu potrebujeme len to, aby sme dokázali nájsť východisko z každej situácie. Inak povedané nachádzanie náhradných riešení pre zdroje radosti. Stručný príklad. Stratu zraku môžme považovať za zdroj nešťastia. Stratíme možnosť vnímať krásu vôkol seba, farby, tváre tých ktorých milujeme, čítanie, zamestnie a tísíc ďaľších vecí. Ak nenájdeme spôsov ako zažívať radosť z vecí, pravdepodobne budeme nešťastný. Alebo sa naučíme, rozpoznávať našich blizkých podla zvuku krokov, vône. Namiesto krásy hôr sa započávame do zvuku vetra. Precítime každý dotyk. Je to len samozejme zjednodušené, čo však nič nemení na podstate. Takže odpoveď na otázku čo nás činí šťastnými je, že schopnosť nachádzať alternatívne riešenia pre zdroje radosti.
K zamysleniu ma viedlo počúvanie filozofickej prednášky z oxfordskej university. ( Z podcastu, žial nie naživo).
Ale som rada, že som sa zamyslela, lebo šťastie je vratké...